Videi draudzīgākās pilsētas uz planētas Zeme. Pirmās vietas ieguvēja ir diezgan netālu no Latvijas 19
Nesenā ANO ziņojumā cilvēce brīdināta par “sarkano trauksmi”, norādot, ka dažas klimata pārmaiņu sekas būtu “katastrofālas civilizācijai”, ja netiks veikti steidzami pasākumi. Un kamēr dažas valstis un pilsētas spītīgi ignorē zinātnieku brīdinājumus, citas sniedz savu ieguldījumu krīzes pārvarēšanā.
Jaunākais globālās ilgtspējas indekss identificējis pilsētas visā pasaulē, kuras jau cenšas panākt ilgtspējīgu nākotni ar zemu oglekļa emisiju līmeni.
Sastādot reitingu, tika ņemti vērā tādi rādītāji kā atkritumu pārstrādes līmenis, gaisa piesārņojuma līmenis, veloceliņu skaits, sabiedriskā transporta videi draudzīgums un pat to viesnīcu numuru procentuālais daudzums, kas sertificētas kā videi draudzīgas.
Vērtējuma augšgalā ierindojās Zviedrijas pilsēta Gēteborga , kas jau katru gadu no 2016. līdz 2021. gadam ir atzīta par videi draudzīgāko pilsētu pasaulē.
Piemēram, Gēteborga rada labākus apstākļus elektrisko transportlīdzekļu īpašniekiem, un gandrīz viss sabiedriskais transports Gēteborgā kursē no atjaunojamiem enerģijas avotiem. Tāpat pilsēta aktīvi cīnās pret vienreiz lietojamo trauku un plastmasas izmantošanu.
Vienlaikus analītiķi atzīmē Skandināvijas valstu dominēšanu reitingā, tās visaktīvāk palielināja ilgtspējīgas attīstības tempu.
Norvēģijas galvaspilsēta Oslo veikusi pamatīgu lēcienu no 10. vietas uz otro, pateicoties uzlabotajai stratēģijai un darbam pie tā ieviešanas.
Dānijas pilsēta Kopenhāgena stabili saglabā trešo vietu, bet Somijas pilsēta Helsinki atrodas ceturtajā vietā, pakāpjoties no 12. vietas.
Top 10 videi draudzīgākās pilsētas pasaulē:
1. Gēteborga, Zviedrija.
2. Oslo, Norvēģija.
3. Kopenhāgena, Dānija.
4. Helsinki, Somija.
5. Bergena, Norvēģija.
6. Orhūsa, Dānija.
7. Olborga, Dānija.
8. Glāzgova, Lielbritānija.
9. Bordo, Francija.
10. Stokholma, Zviedrija.
Kopumā 40 labāko skaitā bija 17 pilsētas Rietumeiropā, viena pilsēta no Ziemeļamerikas (Kanādas Monreāla ) un septiņas pilsētas Āzijas un Klusā okeāna reģionā (Singapūra, Dienvidkorejas Gojana, Taizemes Songkhla un Bangkoka, kā arī Austrālijas Melburna, Sidneja un Brisbena).