VID pastāsta par tehnoloģiskiem jauninājumiem, ar ko apgrūtināt dzīvi kontrabandistiem 1
Cīņā pret kontrabandu tiek izmantotas ne vien vecas un pārbaudītas metodes, bet ik brīdi parādās arī dažādi tehnoloģiski jauninājumi, kas apgrūtina dzīvi kontrabandistiem un mazina nelegālo preču izplatīšanas iespējas, portālam LA.LV pastāstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvji.
Tā, piemēram, pirms gada Eiropas Savienības valstīs tika ieviesta jauna tehnoloģiska sistēma – vienotā tabakas izstrādājumu ražošanas un izplatīšanas uzraudzības sistēma, ko saīsināti dēvē par “Track&Trace” sistēmu.
Kopš šā gada 20. maija jaunā sistēma izseko visas legālās cigaretes un tinamo tabaku, kas ir ražota vai importēta kādā no Eiropas Savienības valstīm.
Tā kā trešās valstis kā Baltkrievija šādu tabakas izstrādājumu izsekošanas sistēmu nav ieviesušas, “Track&Trace”, diemžēl, nerisina kontrabandas, kā arī nelegāli ražoto un viltoto cigarešu tirdzniecības problēmu.
Valsts ieņēmumu dienesta video:
Jaunajā sistēmā izmantotās tehnoloģijas nodrošina iespēju izsekot katram legāla tabakas izstrādājuma aprites posmamno saražošanas rūpnīcā vai importa brīža līdz pat veikalam vai kioskam, kurā cigaretes tiek tirgotas.
“Track&Trace” tika ieviesta 2019.gada 20.maijā vienlaikus visās Eiropas Savienības dalībvalstīs un pirmajā posmā tās darbība tika attiecināta uz cigaretēm un tinamo tabaku, pieļaujot viena gada pārejas periodu.
Tādejādi cigaretes un tinamā tabaka, kas bija ražota vai importēta Eiropas Savienībā pirms 2019. gada 20. maija bez sistēmas identifikācijas varēja tikt tirgoti vēl līdz 2020. gada 20. maijam.
Attiecībā uz pārējiem tabakas izstrādājumiem (cigāriem, cigarillām, karsējamo tabaku, kā arī cita veida tabaku, piemēram, pīpju tabaku) tabakas izstrādājumu izsekojamības sistēma attieksies no 2024.gada 20.maija.
Tabakas izstrādājumu izsekojamības sistēmas “Track&Trace” pamatuzdevumi ir:
• cīnīties pret nelikumīgu tabakas izstrādājumu apriti;
• samazināt nelegālu un nekvalitatīvu tabakas izstrādājumu pieejamību;
• veicināt godīgu konkurenci;
• aizsargāt legālā tirgus dalībniekus;
• palielināt valsts budžeta ieņēmumus.
Kā notiek tabakas izstrādājumu izsekošana?
“Track&Trace” izsekošanas pamatā ir kodu sistēma. Pirmkārt, katrai tabakas izstrādājuma iepakojuma vienībai (paciņai, blokam, kastei, paletei) tiek piešķirts unikāls identifikators.
Tas sastāv no diviem elementiem: no burtu-ciparu koda un svītrkoda vai QR koda, kam jābūt mašīnlasāmam.
Otrkārt savs identifikācijas kods tiek piešķirts katram uzņēmumam, kas ir iesaistīts tabakas izstrādājumu apritē (Ekonomikas dalībnieka identifikatora kods).
Treškārt, atsevišķs kods tiek piešķirts katrai struktūrvienībai, kas saražo, importē, saņem vai realizē tabakas izstrādājumus, piemēram, veikalam, kafejnīcai, noliktavai vai tml. (Objekta identifikatora kods).
Ceturtkārt, pa kodam saņem arī katra tabakas izstrādājumu ražošanas iekārta (Iekārtas identifikatora kods).
Katrs “Track&Trace” sistēmas dalībnieks, vai tā būtu rūpnīca, veikals vai noliktava ar maršrutētāju (datortīklu iekārtu) palīdzību reģistrē katru tabakas izstrādājumu pārvietošanas gadījumu (saņemšanu, nosūtīšanu, rēķinu izsniegšanu, maksājumu saņemšanu utt.).
Līdz ar to informācija par katru cigaretes paciņu no rūpnīcas vai robežas līdz pat tās nopirkšanas brīdim šobrīd ir pārskatāma un izsekojama.
Katrā valstī ir sava kodu institūcija, kas nodrošina unikālo kodu ģenerēšanu un izsniegšanu – Latvijā šo procesu īsteno AS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC).
Ikvienam tabakas izstrādājumu ražotājam vai importētājam ir jāvēršas pie LVRTC, lai saņemtu identifikatoru. LVRTC iekasē maksu no komersantiem par unikālo identifikatoru ģenerēšanu un izsniegšanu.
Latvijā reģistrētiem nodokļu maksātājiem, kuriem Valsts ieņēmumu dienests ir izsniedzis speciālo atļauju (licenci) darbībām ar tabakas izstrādājumiem – Ekonomikas dalībnieka identifikatora un Objekta identifikatora kodus LVRTC izsniedz automātiski.
Maksa par unikālo identifikatoru ģenerēšanu un izsniegšanu ir 0,502 EUR (bez PVN) par 1000 unikālajiem identifikatoriem.
Informāciju par izsniegtajāmspeciālajām atļaujām (licencēm) un tajās iekļautajām darbības vietām LVRTC saņem no Valsts ieņēmumu dienesta automatizēti elektroniskā veidā.