VID ģenerāldirektore: Vēstules iedzīvotājiem iedvesmojusi “nadžinga” metode 0
Kopš septembra nogales cilvēki sākuši saņemt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vēstules, kurās dienests aicina pārliecināties, vai iedzīvotāji ir pērn vai 2022. gadā deklarējuši visus savus ienākumus. Šādas vēstules kopumā saņems ap 70 000 cilvēku, un šāds risinājums esot aizgūts no ārvalstīm un “nadžinga” metodes, “Kas notiek Latvijā?” specizlaidumā skaidroja VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.
Vēstuļu kritērijs ir starpība starp apgrozījumu bankas kontā un deklarētajiem ienākumiem un tai ir jābūt 20 tūkstošiem eiro. Tiesa, VID ģenerāldirektore sacīja, ka pirmās vēstules nosūtīs arī tiem, kur šī starpība ir vairāki desmiti tūkstošu.
Jautāta, kāpēc izvēlēts šādas ceļš, Šmite-Roķe atbildēja, ka vērtēts tas, kā dara citās Eiropas Savienības un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalstīs. Modernās nodokļu administrācijas strādājot šādi un tur izmantojot tieši šādu metodi.
“Tās ir vecās Rietumeiropas valstis,” neminot konkrētu valsti, atbildēja VID vadītāja. “Idejiski tās ir zinātnē balstītas “nadžing” metodes, kā ar dažādiem uzrunājošiem vēstījumiem nodokļu administrācija vēršas pie cilvēkiem,” skaidroja Šmite-Roķe. Jau pēc raidījuma VID, skaidrojot šo metodi, atbildēja, ka “nadžings” ir “pamudināšana, draudzīga piebikstīšana”.
Finanšu forumos lasāms, ka šī metode radusies 2012. gadā Apvienotajā Karalistē, kur nodokļu nemaksātājiem vai kavētājiem nosūtītas atgādinājuma vēstules. Taču citur starptautiskajos nodokļu administrāciju forumos lasāms, ka tā var būt arī agresīva metode, apberot adresātu ar vēstulēm, tādā veidā viņu piespiežot reaģēt. Sava veida “spamošana”.
Šmite-Roķe saka, ka gala lēmumu par šādas pieejas izmantošanu pieņēmusi viņa, neatklājot, kurš VID bija sākotnējais šādas pieejas iniciators.