VID atmasko nodokļu izkrāpēju bandu, tās “prāvākais klients” – liels apsaimniekotājs 0
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde (FPP) apturējusi noziedzīga grupējuma darbību, kura pakalpojumus izmantoja arī viens no Latvijā lielākajiem uzkopšanas un apsaimniekošanas uzņēmumiem un kas valsts budžetam radījis vismaz pusmiljona latu lielus zaudējumus. Šobrīd ir aizturētas sešas personas, portālu “LA.lv” informēja VID.
Dienestā norāda, ka VID FPP pirms mēneša uzsāka kriminālprocesu. Trešdien, 9.oktobrī, Rīgā un tās apkaimē veiktas 30 kratīšanas. Izmeklēšanā noskaidrots, ka atmaskotā noziedzīgā grupējuma pēdējo divu gadu laikā pastrādāto noziedzīgo darbību dēļ valsts budžetam nodarīti zaudējumi 576 989,72 latu apmērā.
Izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka noziedzīgais grupējums organizēja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu nomaksas un legalizēt noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus.
Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas “klienti”savās PVN atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru
Noziedzīgi iegūtie līdzekļi izmantoti “aplokšņu algu” izmaksai. Izmeklēšanā noskaidrots, ka lielākais patiesā labuma guvējs – “grupējuma klients” – ir viens no vadošajiem uzkopšanas un apsaimniekošanas uzņēmumiem Latvijā, kā vārdu VID nemin. Grupējuma pakalpojumus izmantoja arī citi – vairāk nekā 10 metālapstrādes un būvniecības jomā reāli strādājoši uzņēmumi.
Kriminālprocesā šobrīd turpinās sākotnējās un neatliekamās izmeklēšanas darbības, kā arī tiek pārbaudīti fakti par iespējamo saistību ar citu noziedzīgu nodarījumu.
VID atzīmē, ka par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt divdesmit minimālajām mēnešalgām, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem vai bez tā.
Savukārt par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ja tās pastrādāta lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.