Jāizvēlas pareiza ēdienkarte 0
Onkoloģisko slimību gadījumā uzturam ir ļoti liela nozīme. Ne tikai veselam cilvēkam, bet arī ar ļaundabīgu audzēju sirgstošajam ēdienreizes jābūvē atbilstīgi veselīga uztura piramīdas principiem: no kopējās dienā uzņemtās enerģijas daudzuma jābūt 55–65% ogļhidrātu (graudaugi, maize, kartupeļi), 25– 30% taukus saturošu produktu (eļļa, sviests, rieksti), 10– 15% olbaltumvielu jeb proteīnu (gaļa, zivis, piens, siers).
Pēc Guntara Selgas paustā, ļaundabīgu audzēju gadījumā pirmais un svarīgākais ieteikums uztura jautājumos ir palielināt ogu, augļu un dārzeņu patēriņu. Nevienā līdz šim veiktajā pētījumā neesot novērots, ka tas negatīvi ietekmētu veselību vai ārstēšanu.
“Tomēr ne tikai onkoloģijas slimniekiem, bet ikvienam, kurš rūpējas par savu veselību, svarīgi atcerēties: visi importētie augļi, kas nopērkami veikalos, vairāk vai mazāk ir apstrādāti ar kādu no ķīmiskajiem savienojumiem, lai pagarinātu to derīguma termiņu un tie tik drīz nesāktu pelēt un pūt,” uzsver Guntars Selga. “Tāpēc vietējie produkti to audzēšanas sezonā ir atslēgas vārds ikvienam veselīgi domājošam Latvijas iedzīvotājam. Ja kāds, teiksim, tā pavairāk vēlas ēst mandarīnus, lai uzņemtu organismam nepieciešamo C vitamīnu, varu teikt, ka šajos augļos, kas tikuši pakļauti ķīmiskai apstrādei, vitamīna ir maz. Tāpēc veikalu plauktos jāmeklē Latvijā audzētās ogas, kas pašlaik pieejamas galvenokārt saldētā veidā, piemēram, saldēti smiltsērkšķi un upenes, jo 100 gramos šo ogu ir 200 miligramu C vitamīna.
Vēl svarīgi piebilst, ka onkoloģisko slimnieku ārstēšanā būtisks ir pilnvērtīgu vitamīnu un minerālvielu nodrošinājums. C vitamīns cilvēka organismā pats no sevis nerodas, līdz ar to ikvienam, bet jo īpaši onkoloģijas pacientiem regulāri katru dienu jāsaņem C vitamīns – vismaz 100 miligramu, bet var būt pat vairāk.”
Nedrīkst aizmirst arī par polinepiesātināto taukskābju omega-3 un omega-6 lietošanu uzturā. Arī tās cilvēka organisms nesintezē, taču nepieciešamas, lai normāli attīstītos un funkcionētu. Līdz ar to taukskābes regulāri jāuzņem ar pārtiku. Omega-3 taukskābes atrodamas zivīs un zivju eļļā, savukārt omega-6 ir olīvu, vīnogu kauliņu, kaņepju un citās augstas kvalitātes eļļās. Var lietot uztura bagātinātājus ar šīm taukskābēm.
Var palīdzēt speciālais uzturs
Onkoloģijas pacientiem, kuriem veikta ķirurģiska manipulācija, jāņem vērā arī tā dēvētais ievainojuma koeficients. Tas nozīmē – ja pēc uztura rekomendācijām veselam cilvēkam jāuzņem, piemēram, 30 kilokaloriju uz kilogramu svara, ļaundabīga audzēja gadījumā ievainojuma un stresa faktors ir 1,2.Tiem, kuriem ir grūti uzņemt ēdienu vai nav apetītes, var noderēt aptiekās nopērkamie enterālie maisījumi – rūpnieciski ražots sabalansēts šķidrais uzturs. To dzerot, organisms saņems nepieciešamo enerģijas, uzturvielu, vitamīnu un minerālvielu daudzumu. Taču pirms to iegādes precīzi jāaprēķina, cik daudz maisījuma konkrētajam cilvēkam nepieciešams.
Jāpievērš uzmanība vēdera izejai
Guntars Selga piebilst, ka ikvienam, lai pasargātu sevi no ļaundabīga audzēja, svarīgi pievērst uzmanību vēdera izejai – tai jābūt regulārai, katru dienu. Tiklīdz tas nenotiek, visi kaitīgie savienojumi, kas atrodas saskarē ar zarnu gļotādu, nokļūst asinīs. Tādējādi tiek pārslogota limfātiskā sistēma un aknas, un tas ir diezgan drošs ceļš uz ļaundabīga audzēja veidošanos. Palielināts šķiedrvielu daudzums uzturā, fiziskas aktivitātes un pietiekams ūdens daudzums (astoņas glāzes dienā) ir galvenie profilaktiskie pasākumi labai vēdera izejai.
36,6 °C konsultants Guntars Selga, Rīgas Stradiņa universitātes docents, zinātņu doktors, ārsts