Vēzis ābelēs 0

“Jaunai ābelei stumbrā iemeties vēzis. Vai ir kāds preparāts, ar ko tagad – vasarā – varētu apstrādāt bojāto vietu, lai tā nepaplašinātos?” 
A. Veilande Mārupē

Reklāma
Reklāma

 

Satraucoša iemesla dēļ no veikalu plauktiem var pazust Latvijā iecienīta zivs
RAKSTA REDAKTORS
“Viņš bija nosalis un pārguris, kājām mērojot tik tālu ceļu” – vakar pazudušā zēna mamma Aleksandra atklāj detaļas par zēna pazušanas lietu
Kremlis gatavo augsni agresijai pret Igauniju: analītiķi norāda uz līdzību ar notikumiem pirms iebrukuma Ukrainā
Lasīt citas ziņas

Vēža brūces jāapstrādā pēc iespējas ātrāk – bojāto mizu no brūces ar nazi rūpīgi izgrebj līdz zaļai mizai, pat vēl dažus milimetrus no veselās mizas, tad kārtīgi apsmērē ar dārzkopības preču veikalos nopērkamo koku brūču kopšanas līdzekli lerānu.

Augļu koku vēža ierobežošanai Latvijā reģistrēti  divi fungicīdi. Preparātu čempions 50 (0,3 – 0,5 % darba šķidrumu) izmanto vienreiz sezonā, apsmidzinot augļu kokus rudenī pēc lapu nobiršanas vai pavasarī pēc zaru apgriešanas (miera periodā, līdz zaļā konusa stadijai). Ar efektoru (0,05 – 0,1 % darba šķidrumu), augļu kokus apsmidzina pavasarī pēc zaru izgriešanas, tad ziedēšanas laikā, atkārto pēc 7 – 14 dienām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēža izplatību veicina vēss un mitrs laiks. Ļoti bīstami šādi apstākļi ir tad, kad veidojas daudz dzinumu un zaru brūču. Piemēram, pavasarī, augļu koku vainagu veidošanas laikā, kad izgriež vai izzāģē zarus. Arī rudens lapkritī katras lapas atdalīšanās vieta kādu laiku ir maza, atklāta brūcīte.

– Galvenais nosacījums vēža ierobežošanai ir infekcijas avotu iznīcināšana. Bojātie zari un dzinumi jāizgriež un  uzreiz jāsadedzina. Neglābjami slimus kokus labāk pēc iespējas ātrāk iznīcināt, nevis riskēt, ka aizies bojā viss stādījums. Slimie koki ir galvenais infekcijas avots veselajiem, – uzsver VAAD Augu aizsardzības departamenta referente Anitra Prekele.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.