Vēža pacienti pēc foruma iesniedz rezolūciju MK, Saeimai un VM 0
Sadarbojoties ar visiem veselības aprūpē iesaistītajiem un pacientu organizācijām, ir nekavējoties jāsāk darbs pie jaunas, modernas onkoloģijas nozares attīstības stratēģijas izstrādes, pirmdien iesniegtajā rezolūcijā Ministru prezidentam, veselības ministrei un Saeimai aicina onkoloģisko pacientu organizāciju alianse „Onkoalianse”.
Rezolūcija iesniegta pēc „Onkoalinases” rīkotā onkoloģisko slimību pacientu pirmā foruma “Pret vēzi – kopā un bez bailēm”, kas piektdien, 4.oktobrī LU Dabas mājā pulcēja vairāk nekā 170 dalībniekus – pacientus, viņu tuviniekus, ārstus, veselības politikas veidotājus, valsts un pašvaldību institūciju veselības speciālistus u.c. Forumā uzrunu teica arī Valsts prezidenta dzīvesbiedre, ārste ginekoloģe Andra Levite.
Kā rezolūcijā norāda pacientu organizācijas, nākamgad beidzas Saeimas un MK apstiprinātā “Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plāna 2017.-2020.gadam” darbība.
Tāpēc gribam, lai tiek izstrādāta jauna nozares attīstības stratēģija, kas no politisko partiju uzskatu mainības varētu tikt aizsargāta ar īpašu normatīvo aktu – Onkoloģijas likumu,” norāda Latvijas sieviešu volontieru biedrības „Vita” vadītāja Irīna Januma.
Vienlaikus pacientu organizācijas rezolūcijā aicina nodrošināt, lai onkoloģijas nozares attīstībai ilgtermiņā tiktu nodrošināts plānveidīgs finansējuma palielinājums, tuvinoties ES valstu vidējiem rādītājiem; lai tiktu nodrošināta mūsdienīga vēža slimnieku diagnostika, aprūpe un ārstēšana, kompensējot jaunus efektīvus medikamentus, kas būtiski pagarina vēža slimnieku dzīvildzi un potenciāli izārstē tos, uzlabojot dzīves kvalitāti atbilstoši ES valstu vidējiem rādītājiem.
Tāpat pacientu organizācijas aicina nodrošināt sistemātisku atalgojuma pieaugumu onkoloģijas nozarē strādājošajiem ārstiem un vidējam medicīnas personālam, lai novērstu mediķu izdegšanu un aizplūšanu no valsts, kas liedz vēža slimniekiem iespēju saņemt kvalitatīvu diagnostiku, ārstēšanu, operācijas, rehabilitāciju u.c. aprūpi.
Rezolūcijā pacientu organizācijas arī aicina sakārtot ārstēšanas vadlīniju sistēmu onkoloģijā, panākot, ka vienoti vēža ārstēšanas principi ir saistoši visiem ārstiem, ārstniecības iestādēm un pārējām iesaistītajām organizācijām.
„Ir būtiski panākt, ka lēmumi par onkoloģisko pacientu ārstēšanas taktiku tiktu pieņemti multidisciplināru konsīliju ietvaros, kā arī ārstēšanas taktikā tiktu rekomendētas visas ārstēšanas metodes, kuras ir pieejamas, t.i., gan no valsts budžeta apmaksātās, gan arī šobrīd neapmaksātās, nodrošinot vēža slimniekiem plašu, mūsdienīgu ārstēšanu,” uzsver I.Januma.
„Onkoalianses” dalībnieki arī vēlas panākt, lai valsts kompensējamo jauno onkoloģisko zāļu un ārstniecības metožu ieviešana būtu caurspīdīga un saprotama ikvienam un balstītos uz veselības tehnoloģiju novērtējumu un personalizētās medicīnas principiem, nevis aizkulisēs pieņemtiem subjektīviem lēmumiem.
„Ir jāpanāk skaidri, vienoti kritēriji, kā pacienti var saņemt efektīvus valsts kompensējamos medikamentus, modernas diagnostikas un ārstēšanas metodes, padarot šo procesu maksimāli vienkāršu, ātru un vēža slimniekiem draudzīgu. Šos lēmumus jāpieņem multidisciplinārai profesionālu ekspertu padomei nevis ierēdņiem,” teikts rezolūcijā.
Kā būtisku aspektu pacienti uzsver arī nepieciešamību izveidot vienotu valsts vēža reģistru, jo bez sistemātiskas datu analīzes, kā tas ir šobrīd, nav iespējama onkoloģijas nozares plānošana, pareiza budžeta veidošana, izmaksu efektīva pacientu aprūpe un ārstēšana, kā arī tiek ierobežota zinātnes un pētniecības attīstība.
Rezolūciju „Onkoalianses” ietvaros atbalsta kolorektālā vēža pacientu biedrība „Europa Colon Latvija”, biedrība ”Soli priekšā melanomai”, labdarības fonds “Rozā vilciens”, Prostatas vēža pacientu biedrība un krūts vēža pacientu atbalsta biedrība „Vita”, kas, rīkojot forumu, atzīmēja savas darbības 25 gadus.
Rezolūcija Ministru kabinetam, Saeimai un Veselības ministrijai iezīmē konkrēti darāmos darbus veselības politikā, lai vēža pacienti visā Latvijā jau tuvā nākotnē sagaidītu uzlabojumus diagnostikas, aprūpes, ārstēšanas un rehabilitācijas jomā, un tiktu panākts svarīgākais – pieaugtu vēža pacientu dzīvildze, samazinātos mirstība un uzlabotos dzīves kvalitāte.