Vēža ārstniecības centrs Siguldā darbu sāks 2016.gadā 0
Vēža ārstniecības centrā Siguldā ārstēšanu ar stereotaktiskās radioķirurģijas tehnoloģiju “CyberKnife” plānots sākt 2016.gadā, trešdien žurnālistiem pastāstīja “Stereotaktiskās radioķirurģija centra “Sigulda”” valdes priekšsēdētājs Dēvijs Zīvers.
“2016.gadā mēs plānojam sākt ārstēšanu un, ņemot vērā to, ka, saskaņā ar mūsu rīcībā esošo informāciju, tehniski visvienkāršāk ir ārstēt audzēju galvas smadzenēs, pirmajā gadā mēs, galvenokārt, centīsimies koncentrēties uz pacientiem, kuriem ir galvas smadzeņu audzēji,” sacīja Zīvers.
Pēc viņa teiktā, pašreiz notiek centra būvniecības darbi un vasaras vidū plānots instalēt aparatūru, savukārt centra atklāšana plānota novembrī.
Zīvers klāstīja, ka stereotaktiskās radioķirurģijas centrs atradīsies Siguldā slimnīcas teritorijā, tādejādi veidojot sinerģiju medicīnas tūrisma attīstībai.
“Tas nozīmē, ka mēs lielā mērā orientēsimies uz medicīnas tūrismu un raudzīsimies ne tikai uz Skandināviju, bet arī uz NVS valstīm. Plānojam, ka, izmantojot “CyberKnife”, apstarošanu varēs veikt līdz 500 pacientiem gadā, un viena ārstēšanas kursa izmaksas būs no septiņiem tūkstošiem eiro. Ārstēšanās kursa pieejamība Latvijas pacientiem lielā mērā būs atkarīga no tā, vai un cik lielā apmērā valsts to finansēs. Lai Latvijas pacientiem ārstēšanas kurss būtu pieejamāks, esam uzsākuši sertifikācijas procesu valsts atbalsta saņemšanai pacientiem no Latvijas,” sacīja Zīvers.
Runājot par pakalpojuma cenām, viņš norādīja, ka centrs plāno piedāvāt savus pakalpojumus vismaz par 20% lētāk, nekā tie pieejami citur Eiropā. “Cerēsim, ka finansējums Latvijas medicīna uzlabosies un arī valsts piedalīsies šo pacientu ārstēšanā,” teica Zīvers.
Savukārt Latvijas Terapeitiskās radioloģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja Dace Saukuma pastāstīja, ka, atbilstoši Slimību kontroles un profilakses centra datiem, Latvijā dzīvo 74 647 pacientu ar vēža diagnozi. “Vidēji astoņi tūkstoši pacientu ik gadu tiek ārstēti ar staru terapiju. Pēc asociācijas aplēsēm radioķiruģija ir nepieciešama aptuveni 800 pacientiem gadā,” teica asociācijas valdes priekšsēdētāja.
Latvijas Terapeitiskās radioloģijas asociācija atbalsta un rekomendē šīs tehnoloģijas ieviešanu, tādējādi uzlabojot ārstēšanas pieejamību pacientiem, uzlabojot dzīves kvalitāti un aprūpi, piebilda Saukuma.
Zīvers arī pastāstīja, ka šobrīd Latvijā pieejamās tehnoloģijas ir lineārie paātrinātāji, kuri atrodās Liepājā, Daugavpilī un divās vietās Rīgā. “Ir viens lineārais paātrinātājs, kas ir pielāgots stereotaktiskajai apstarošanai, bet šis aparāts nav ražots un paredzēts primāri priekš stereotakstiskās ķirurģijas, bet ir sava veida pielāgojums, kas ļauj izdarīt stereotaktisko apstarošanu.”
Pēc viņa sacītā, tehnoloģija, kas apstaro kustīgos orgānus ir pieejama tikai Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā un valsts apmaksātais stereotaktiskais pakalpojums šobrīd ir aptuveni trīs tūkstoši eiro. Šobrīd šo palīdzību saņem aptuveni 30 pacienti gadā. “Mūsu plāns ir krietni lielāks – uzaudzēt šo pacientu skaitu līdz 500,” sacīja Zīvers, piebilstot, ka šādu pacientu skaitu plānots sasniegt piecu gadu laikā.
Tāpat viņš sacīja, ka kopumā pasaulē ir aptuveni 300 šādas iekārtas, no tām Eiropā aptuveni 70. Lielākā daļa no iekārtām Eiropā ir iepriekšējās paaudzes, kam ir tehniski mazākas iespējas. “Siguldā mēs plānojam uzstādīt pēdējās paaudzes iekārtu, kura ir gan ātrdarbīgāka, gan ir iespējas apstarot precīzāk un no vairāk leņķiem nekā iepriekšējās paaudzes iekārtām,” sacīja stereotaktiskās radioķirurģija centra valdes priekšsēdētājs.
Viņš pavēstīja, ka kopējais finansējuma apmērs projektam ir 5,6 miljoni eiro, no kuriem vairāk nekā 2,1 miljons eiro ir piešķirts Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Augstas pievienotās vērtības programmas ietvaros, privātais kapitāls ir 1,8 miljoni eiro un, savukārt banka “Citadele” izsniedza aizdevumu 3,8 miljoni eiro apmērā. “Pēc projekta realizēšanas grants, ko plāno saņemt no LIAA tiks novirzīts bankas “Citadele” aizdevumu apmaksai un rezultātā, uzsākot darbību, privātais kapitāls saglabāsies 1,8 miljoni eiro līmenī, savukārt “Citadeles” kredīta apjoms būs 1,665 miljoni eiro,” skaidroja Zīvers.
Jau rakstīts, ka Siguldā top jauns vēža ārstniecības centrs, kurā izmantos modernu stereotaktiskās radioķirurģijas tehnoloģiju “CyberKnife”.