Veterinārmedicīnas profesors Aivars Bērziņš: “Covid-19 infekciju cilvēks “nodod” kaķim, nevis otrādāk!” 7
Vakardien kļuva zināms – Latvijā pirmo reizi atklāta inficēšanās ar Covid-19 vīrusu kaķim, turklāt arī vairākiem citiem kaķiem atrastas koronavīrusa antivielas, paziņoja Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.
Tāpat viņš atzīmēja, ka Latvija ir pirmā valsts šajā Eiropas daļā, kas kaķim atklājusi inficēšanos ar Covid-19.
Raidījumā “900 sekundes” trešdienas rītā atbildes uz šiem jautājumiem sniedza veterinārmedicīnas profesors, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” direktors Aivars Bērziņš.
Viņš pastāstīja, ka pētījumi saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību sākās jau pagājušā gada pavasarī, pētot ne tikai vidi (notekūdeņus), bet arī sākot darbu ar mājdzīvniekiem, tostarp kaķiem. Šādu valsts mēroga apjomīgu pētījumu attiecībā uz dzīvniekiem uzsāka vien dažas valstis Eiropā, tostarp arī Latvijā.
“Tas bija ļoti sarežģīts process. Mums bija jāievēro visi nepieciešamie drošības pasākumi saistībā ar Covid-19 izplatīšanos. Analīzes dzīvniekiem tika ņemtas atsevišķās veterinārajās klīnikās, kaķu patversmēs, kā arī dažās mājsaimniecībās, kur cilvēki bija inficējušies ar Covid-19 un piekrituši šiem pētījumiem,” – skaidroja speciālists.
Viņš arī apliecināja, ka iegūtajos pētījumu datos izdevies noskaidrot, ka kaķis patiešām ir viena no uzņēmīgajām dzīvnieku sugām, kas var inficēties ar koronavīrusu.
Atbildot uz “900 sekundes” žurnālista jautājumu, vai kaķis, dodoties pastaigā un nonākot saskarsmē ar Covid-19 inficētu cilvēku, pēc tam šo vīrusu var “atnest” mājās un nodot saviem saimniekiem, speciālists atbildēja noraidoši.
Tāpēc, ja jūs esat sasirdzis ar Covid-19 un jums mājās ir arī mājdzīvnieks, ir jāievēro drošība arī attiecībā pret dzīvnieku. Tāpat jāierobežo kaķa pārvietošanās šajā laikā, lai viņš nevarētu ārpus mājas inficēt citus dzīvniekus,” – norādīja Aivars Bērziņš.
Atbildot uz jautājumu, vai Covid-19 var izrādīties tikpat bīstama infekcija kaķim, kā tas ir novērots dažiem cilvēkiem, kad slimība norit ļoti smagi, Bērziņa kungs skaidroja, ka lielākoties tiem kaķiem, kuriem tika konstatētas antivielas pēc koronavīrusa izslimošanas vai pat inficēšanās, simptomi bija asimptomātiski, tomēr retos gadījumos varot būt novērotas ar klīniskas saslimšanas pazīmes.
Tāpēc, ja saimniekiem ir aizdomas, ka kaķis varētu būt inficējies ar Covid-19 no pašiem saimniekiem, dzīvnieka veselības stāvoklis ir jāvēro, taču kaķi nekur nedrīkst pārvietot un tam ir jāpaliek mājās. Stingri jāierobežo arī dzīvnieka pārvietošanās ārpus mājokļa, kamēr ir aizdomas, ka kaķis ir sasirdzis. Ja dzīvnieka veselības stāvoklis pasliktinās, jākonsultējas ar veterinārārstu.
Visu interviju ar “BIOR” vadītāju Aivaru Bērziņu skaties šajā video: