Veterinārās klīnikas Latvijā samazina mikročipēšanas maksu 0
Līdz 1.decembrim vairāk nekā 50 veterinārajās klīnikās suņa mikročipēšanu varēs veikt par ievērojami izdevīgāku cenu. 97% klīniku, kas piedalās akcijā, piedāvā mikročipēšanas pakalpojumu cenu, kas nepārsniegs 10 eiro + PVN. Tādā veidā veterinārārsti sper vēl vienu soli pretim klientiem, kuri sava suņa reģistrāciju atlikuši uz gada nogali, iespējams, Zemkopības ministrijas dēļ.
Pilns saraksts ir pieejams LVB mājaslapā. Suņu īpašnieki lauku teritorijās var savstarpēji sadarboties, lai salīgtu ar konkrēto veterinārārstu izdevīgākos izbraukuma vizītes nosacījumus.
Latvijas Veterinārārstu biedrības (LVB) aicinājumam atsaukušās klīnikas visos Latvijas novados un to skaits turpina pieaugt. Akcija ir spēkā no 1.oktobra. Jāatgādina, ka atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumiem līdz 1.janvārim visiem suņiem, kas uz gada sākumu būs sasnieguši sešu mēnešu vecumu, būs jābūt apzīmētiem ar mikročipu un reģistrētiem Lauksaimniecības datu centra (LDC) datu bāzē.
LVB Mazo dzīvnieku veterinārārstu sekcijas vadītāja Linda Jakušenoka paskaidroja biedrības pozīciju un sacīja, ka Zemkopības ministrijas (ZM) “nepārdomātā un haotiskā rīcība” pēdējā pusgadā ir novedusi pie tā, ka saimnieki kavējās ar suņu reģistrēšanu. Pēdējos mēnešus datu iesniegšana notiek divreiz lēnāk nekā vasaras sākumā, skaidrības par ZM mērķiem neesot ne suņu īpašniekiem, ne veterinārārstiem, kam nākas atbildēt uz neskaitāmiem jautājumiem par valsts rīcību. L.Jakušenoka piebilda, ka suņa mikročipēšanas izmaksas jau tagad reti kur pārsniedz 15 eiro.
Veterinārārstiem ir bijusi nopietna motivācija iesaistīties akcijā. “J&G Veterinārais serviss” daktere Lelde Lūka-Šveida sacīja, ka klīnika, tās vadība un personāls vēlējās atbalstīt LVB, tādēļ arī piedāvā pazeminātu cenu suņa apzīmēšanai ar mikroshēmu. Citas lielas veterinārmedicīniskās iestādes, Jelgavas SIA „Sanarius” pārstāve, daktere Anna Jesereviča sacīja, ka iesaistījās LVB akcijā, lai šis jautājums beidzot tiktu sakārtots. Viņa būtu gatava par savu naudu, ja vien tās būtu pietiekami daudz, ar čipiem apzīmēt visus suņus Latvijā, kas samazinātu klaiņojošo dzīvnieku skaitu, ierobežotu nesakarīgo un nekontrolēto suņu pavairošanu. Pēc viņas uzskata, totāla mikročipēsana sen jau bija jāievieš.
LVB uzsāktā akcija esot bezprecedenta gadījums mūsu valstī, kur cenas visās jomās tikai aug un aug. Tā ir pretimnākšana visiem suņu saimniekiem. Taču vienmēr būs kāds, kurš nolems nemaksāt, bet atkal sūdzēsies, ka tik un tā ir dārgi. Arī samazinātā cena tādiem cilvēkiem neliks sarosīties, sacīja A.Jesereviča. Tikmēr Ogres Veterinarās Ambulances ārste Inga Bauģe atklāja, ka šī klīnika nav iesaistījusies LVB akcijā. Viņa sacīja, ka jau diezgan sen risinās sarunas par cenu samazināšanu un šāda akcija vērtējama ļoti pozitīvi. Zināms, ka šobrīd ir pazeminātas suņa reģistrēšanas izmaksas LDC. Tagad datu ievadīšana un saglabāšana maksā 3.50, iepriekš noteikto 7,11 eiro vietā. Runājot par suņa apzīmēšanu ar mikroshēmu, rodas jautājums, kur mūsu amatpersonas ir ņēmušas informāciju, ka šī procedūra izmaksā 50 eiro un vairāk? Nevienam veterināram šādas cenas nav. I.Bauģe sacīja, ka mikročipēšanas cenas samazināšana ir nozīmīga tiem cilvēkiem, kuriem ir sarežģīta finansiālā situācija, piemēram, atbildīgākajiem suņu īpašniekiem – pensionāriem. Procedūras cenas samazinājums nemainīs to personu viedokli, kuras apzināti nečipē suņus, nereģistrē tos un nevēlas maksāt jebkādas nodevas. Būsim godīgi, sacīja I.Bauģe, cik gadus vakcinācija pret trakumsērgu ir obligāta un cik suņi patiešām tiek vakcinēti? Tāda pati attieksme būs pret reģistrāciju un suņu apzīmēšanu ar mikroshēmu. Veterinārārste uzsvēra, ka viņas skatījumā ir tikai divi paņēmieni, kā ietekmēt situāciju. Pirmais ir pēc iespējas biežāk un plašāk informēt sabiedrību par to, kādēļ mikročipēšana ir svarīga, ko tā dos valstij un suņu īpašniekiem. Otrs, protams, būs kontroles un soda sankcijas.
Savukārt Zemkopības ministrijas (ZM) Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja Liene Ansone atzinās, ka nav iepazinusies ar šo akciju, jo bija atvaļinājumā. Viņas skatījumā, veterinārārstu biedrība ir nākusi pretī iedzīvotājiem un tas ir vērtējams pozitīvi. Visa jezga ar termiņu pārcelšanu un funkciju pārdeliģēšanu esot sākusies, jo tika saņemtas iedzīvotāju sūdzības par pārmērīgi lielām cenām veterinārajās klīnikās. Jēkabpils domes deputāti vēstulēs Pašvaldību savienībai rakstījuši par to, kas notiek pašvaldībās un par to, ka tas ir pārāk dārgs pakalpojums iedzīvotājiem, jo cena esot 50 eiro. Viennozīmīgi, ja LVB akcijas mērķis ir palīdzēt cilvēkiem izlemt par labu suņa mikročipēšanai, tas ir apsveicams solis. Tas nozīmē, ka iedzīvotāji varētu būt ieinteresēti iet un apzīmēt savus suņus tagad, jo pēc kāda laika cenas varētu atgriezties pie faktiskajām izmaksām, pieļāva L.Ansone.