Reuters/LETA

“Pasaule redzēs lielas pārmaiņas.” Kima un Trampa tikšanās 5

ASV prezidents Donalds Tramps un Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns otrdien samitā Singapūrā parakstījuši kopīgu dokumentu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Parakstītais dokuments ir “ļoti svarīgs” un “visai daudzpusīgs”, žurnālistiem sacīja Tramps. Ziemeļkorejas denuklearizācijas process notiks “ļoti ātri”, norādīja ASV prezidents. Uz Vašingtonu un Phenjanu “rezultāti atstās lielu iespaidu”, viņš piebilda. Tramps cildināja Kimu kā “ļoti vērtīgu, ļoti gudru sarunvedēju” savas tautas labā.

Kims savukārt sacīja , ka “pasaule redzēs lielas pārmaiņas” pēc “vēsturiskās” vienošanās parakstīšanas ar Trampu. “Šodien mums bija vēsturiska tikšanās, un mēs nolēmām atstāt pagātni aiz muguras,” sacīja Kims, izsakot pateicību Trampam par to, ka šī tikšanās notikusi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parakstītajā dokumentā Ziemeļkoreja apņēmusies “strādāt Korejas pussalas pilnīgas denuklearizācijas virzienā”, un Tramps savukārt apņēmies Ziemeļkorejai sniegt drošības garantijas.

Kā teikts paziņojumā, “Tramps apņēmās sniegt drošības garantijas KTDR (Korejas Tautas Demokrātiskajai Republikai), un priekšsēdētājs Kims Čenuns no jauna apstiprināja stingro un nelokāmo apņemšanos pabeigt Korejas pussalas denuklearizāciju”.

Līderi apvienos pūliņus, lai Korejas pussalā “radītu paliekošu un stabilu miera režīmu”, teikts dokumentā. Puses “apņemas izveidot jaunas ASV un KTDR attiecības atbilstoši abu valstu tautu centieniem pēc miera un labklājības”.

Žurnālisti Trampam vaicāja – kas viņu tikšanās gaitā pārsteidzis visvairāk. Tramps sacīja, ka Kimam piemīt “liela personība” un ka viņš ir “ļoti gudrs. Laba kombinācija.” Tramps arī sapratis, ka Kims ir “ļoti talantīgs cilvēks” un ka viņš “ļoti mīl savu valsti”.

Samitu Tramps noslēdza, sakot, ka viņiem abiem šī bijusi “fantastiska diena”. Mēs “daudz uzzinājām viens par otru un par mūsu valstīm”, sacīja Tramps.

ASV prezidents arī pauda cerību, ka viņš un Kims tiksies vēl daudzas reizes, un piebilda, ka noteikti uzaicināšot Kimu uz Balto namu Vašingtonā.


Vēsturisks rokasspiediens

Tikšanās rīts sākās ar abu valstu līderu sarokošanos, tikšanās notika viesnīcā “Capella” Singapūrai piederošajā kūrortu salā Sentosā. Vēsturisks rokasspiediens, raksturo telekompānija BBC.

Tad Tramps un Kims 48 minūtes tikās vienatnē, tikai viņiem un tulkiem klātesot. Pēc tam viņu tikšanās turpinājās paplašinātā formātā, piedaloties arī citām abu valstu amatperson

Reklāma
Reklāma

Starp paplašinātās tikšanās dalībniekiem ir Baltā nama personāla vadītājs Džons Kelijs, ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo un ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džons Boltons.

Tramps sacīja, ka viņa tikšanās vienatnē ar Kimu bijusi “ļoti, ļoti laba” un ka starp viņiem ir “lieliskas attiecības”.

Kad Tramps kopā ar Kimu devās no pirmās sanāksmes uz nākamo, žurnālisti izsauca Ziemeļkorejas līderim adresētus jautājumus par viņa valsts denuklearizāciju, tomēr līderis tiem nepievērsa uzmanību.

Tramps ieradās samita vietā pirmais, bet neilgi pēc tam atbrauca arī Kims ar melnu bruņu limuzīnu.

“Daudzi cilvēki uzskatīs, ka šis ir kāds fantāzijas paveids … no kādas zinātniskās fantastikas filmas,” pēc sarokošanās Trampam atzina Kims.

Šis samits ir pirmā reize, kad tiekas Ziemeļkorejas līderis un ASV prezidents.

Kā tika prognozēts, sarunās galvenā uzmanība tiks pievērsta jautājumam par Ziemeļkorejas denuklearizāciju apmaiņā pret ekonomisko un diplomātisko sankciju mazināšanu.

Vēl pirms šīs tikšanās Tramps paziņoja, ka plāno ātri aizbraukt, šādi radot jautājumus, vai viņa cerības uz ambiciozu iznākumu nav mazinājušās.

“Mums būs lieliskas attiecības, es par to nešaubos,” sacīja Tramps, sākot tikšanos ar Kimu.

“Veci paradumi un aizspriedumi darbojās pret mums, bet mēs tos visus pārvarējām un šodien esam šeit,” teica Kims, sēžot blakus Trampam.

100 sekundes ārpolitikas fokusā: Trampa-Kima vēsturiskā tikšanās

Ir vairāki secinājumi, kas izdarāmi no gaidāmās tikšanās, iepriekš uzsvēra profesors Andris Sprūds. “Vispirms jau – Donalds Tramps ir gatavs improvizēt. ASV prezidents pats ir teicis, ka pirmajā vizītes minūtē redzēs, vienošanās ir gatava vai nav. Līdz ar to te gaidāma balansēšana starp to, kas ārpolitiski jau ir iestrādāts gadiem, un prezidenta Trampa paša kaprīzēm, izjūtām un emocijām, un ir grūti prognozēt, kurā brīdī kas nospēlēs. Otra lieta – Donalds Tramps ir gatavs risināt jautājumus līderu līmenī. Viņam patīk tikties, patīk parādīt, cik viņš ir visvarens. Līdz ar to indikācijas norāda, ka visai drīz viņš ar lielu prieku varētu tikties arī ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Trešais secinājums, apvienojot pirmos divus, diemžēl nav tas labvēlīgākais Latvijai: Tramps ir gatavs krist pretinieka apkampienos, kamēr G7 samitā, tiekoties ar sabiedrotajiem, plaukst neapmierinātība un savstarpēji apvainojumi, kā arī noslēguma komunikē netiek parakstīts. Tātad ar pretiniekiem ASV prezidentam ir liela gatavība runāt, izrādoties gluži kā šovā, bet ar sabiedrotajiem kopvaloda netiek atrasta. Latvijai kā mazai valstij esot sistēmā, kur daļēji esam atkarīgi no dažu vai pat viena līdera kaprīzēm, izjūtām un redzējuma par pasauli, šis nav tas pozitīvākais variants. Skaidrs, ka Latvija labprātāk būtu normās bāzētā sistēmā, kur mēs varam paļauties, ka sabiedrotie izpilda saistības, kur pastāv solidaritāte un kur esam gatavi viens otram palīdzēt, uzturot transatlantiskās saites ciešas”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.