Vēsturiska ekskursija koncertā “Made in USSR” 0
Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris Lielajā ģildē 21. februārī piedāvā savdabīgu muzikālu projektu ar provokatīvu nosaukumu “Made in USSR”. 30. gadu idejiskie ideāli, 50. gadu Kremļa ēna un 80. gadu barokālās spēles. Tā būs kā vēsturiska ekskursija bijušās padomijas muzikālajā realitātē un sabiedrības noskaņojumā.
Koncerta programmas veidotāji par pamatu izvēlējās divas sarežģīta likteņa, laikabiedru neizprastas un laikmeta dogmas pārkāpjošas individualitātes – Dmitriju Šostakoviču un Alfrēdu Šnitki. Katrs no viņiem savu laiku mūzikā fiksē citādi – Šostakovičs savā daiļradē dzīvi tver caur Staļina laika represijām, bet Šnitke muzikālajā vēstījumā ietver svaigākās sava laikmeta vēsmas.
Sava kādreizējā mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta Olari Eltsa vadībā LNSO spēlēs A. Šnitkes krāsaino un kontrastaino “Otro concerto grosso” un divus D. Šostakoviča opusus – vieglās mūzikas svītu, kas kļūdas dēļ pazīstama ar nosaukumu “Otrā džeza svīta”, un monumentālo “Desmito simfoniju”. Šnitkes koncerta atskaņojumā solistes būs domubiedres kopš Dārziņskolas laikiem – vijolniece Eva Bindere un čelliste Kristīne Blaumane.
Programmas veidotāji piedāvās atcerēties A. Šnitki kā izcilu stilizētāju postmodernistu un uzsver, ka tas nenozīmē, ka viņam nebūtu pašam savu ideju – gluži otrādi, viņš izmantojis teju visu mūzikas vēstures rīcībā esošo izteiksmes līdzekļu arsenālu, lai uzbūvētu pats savas neatkārtojamās skaņu celtnes. “Otrā concerto grosso” spilgts tematiskais grauds ir Ziemassvētku dziesma “Klusa nakts”. Šis koncerts tērpjas zeltmirdzošās baroka drānās un lieto kodīgu 20. gadsimta eksistenciālisma smaržūdeni. Klausītājus gaida aizraujošs piedzīvojums – krāsas un noskaņas šajā koncertā mainās nemitīgi, un jūs kā amerikāņu kalniņos tiksiet strauji mētāti no viena laikmeta citā.
Koncerta ievadā skanošā D. Šostakoviča “Otrā džeza svīta” patiesībā ir skaņdarbu kompilācija, ko pats meistars salicis, iespējams, kaut kad pēc 1956. gada, labāko baroka tradīciju garā pasmeldams pats no savas 40. – 50. gadu kinomūzikas un baleta “Gaišais strauts”. Svītā netrūkst uzmundrinošu un pievilcīgu lappušu, un tas ir arī labs līdzsvars koncerta otrajā daļā iekļautajai “Desmitajai simfonijai”.
Šostakoviča “Desmitā simfonija” dzimst 1953. gadā – tajā pašā, kad vienā dienā aizsaulē dodas visas tautas mīlētais Josifs Staļins un ždanovisko represiju upuris Sergejs Prokofjevs. Programmas veidotāji atklāj, ka šai simfonijai ir milzum izvērsta pirmā daļa, kā zibens aizziboša otrā daļa, un pēc savdabīgas trešās daļas simfoniju vainago fināls – vispirms svinīgs un tumšs, pēc tam holeriski darbīgs un beigās pat vētraini orģiastisks. Kopumā šī simfonija ir bezgala iespaidīgs mākslas darbs, kas atgādina mums par laikmetu griežiem un to pēdām radoša cilvēka mākslā.
Varbūt noder!!
Solisti: Eva Bindere (vijole), Kristīne Blaumane (čells).
Diriģents: Olari Eltss.
21. II 19.00 Lielā ģilde
Biļešu cenas: no 14 līdz 39 €.