Vēstules Gorbačovam un Bušam. Amatpersonu diplomātiskā sarakste 1991.gadā 0
Atzīmējot Latvijas neatkarības faktiskās atjaunošanas 25.gadadienu, izdevumā “Augusta hronika. Latvijas Republikas neatkarības atjaunošana de facto” apkopoti Augstākās padomes (AP) Preses centra angļu valodā sagatavotie paziņojumi presei, amatpersonu diplomātiskā sarakste un notikumu apskati.
“Grāmatā publicētie dokumenti liecina, ka starptautiskā atzīšana un “de facto” pasludināšana tika gatavota no janvāra, strādājot smalki un smagi, lai jaunā kvalitātē veidotu starptautiskās attiecības. Pilnīga neatkarības atgūšana nenotika trīs dienās, tā nav tikai deklarācijas pieņemšana. Pēc janvāra notikumiem mainījās Rietumu nostāja, jo laiks līdz augustam iezīmēja arī Latvijas parlamenta spēju ietekmēt Rietumvalstu sabiedrisko domu, veiksmīgi un rezultatīvi sadarbojoties ar politiķiem un ārzemju medijiem,” akcentē toreizējais AP Preses centra vadītājs, grāmatas sastādītājs Aleksandrs Mirlins.
Grāmatas priekšvārdā AP priekšsēdētāja pirmais vietnieks Dainis Īvāns akcentē, ka augustā varēja pavērties tikai viena no trim perspektīvām: pretoties asiņainajai diktatūrai, ja varu pārņemtu pučisti, turpināt stīvēties ar PSRS vadību, ja Mihails Gorbačovs atjaunotu zaudēto varu pilnā apjomā, vai strauji panākt Latvijas starptautisku atzīšanu, kas arī notika – kā redzams pēc tā laika dokumentiem – tāpēc, ka bijām tai gatavojušies, ka spējām rīkoties strauji un izlēmīgi, ka Latvijas tautas gribu pietiekami pārliecinoši jau agrāk bijām darījuši zināmu pasaulei.
Izdevumā ietvertas ar rakstāmmašīnu drukātas preses relīzes un diplomātiskās vēstules, saglabājot oriģinālo rakstību, un to tulkojums latviešu valodā.
Izdevums “Augusta hronika. Latvijas Republikas neatkarības atjaunošana “de facto” ir turpinājums Saeimas izdotajai grāmatai “Janvāra hronika. Latvijas Republikas Augstākās padomes barikāžu laika preses relīzes”, ko parlaments izdeva šī gada janvārī.
1991.gada 21.augustā Latvijas Republikas Augstākā padome, 111 deputātiem balsojot par, 13 – pret, pieņēma konstitucionālo likumu “Par Latvijas Republikas valstisko statusu”. Šim faktam ir īpaša politiskā nozīme mūsu valsts vēsturē, jo tādējādi tika atcelts pārejas periods un noslēgta Latvijas Republikas neatkarības atjaunošana de facto. 21.augusts ir datums, kas mūsu valstij atnesa faktisko neatkarību, aizsāka valsts neatkarības reālas atjaunošanas ceļu, atjaunoja Satversmi un nošķīra Latvijas tiesību telpu no PSRS tiesību telpas.