“Vitol Group” logo
“Vitol Group” logo
Foto: Denis Balubouse/Reuters/Scanpix/LETA

Vēstulē Kučinskim pauž satraukumu par naftas cauruļvada nonākšanu Baltkrievijas īpašumā 0

Viens no lielākajiem energoresursu tirgotājiem pasaulē “Vitol Grupa” ir nosūtījis vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, paužot satraukumu par tiesisko principu un normatīvo aktu piemērošanu tiesvedībā starp “LatRosTrans” un Baltkrievijas “Polocktransneft Druzba” par 66 miljonu eiro vērto tehnoloģisko naftu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Vitol Grupa” pastarpināti pieder 66% “LatRosTrans” akciju.

“Vitol Grupa” vēstulē Latvijas valsts augstākajām amatpersonām lūdz nodrošināt kompetentu, profesionālu un caurspīdīgu šīs tiesvedības izskatīšanu Latvijas (LR) tiesu sistēmā, lai nepieļautu investīciju aizsardzības principu pārkāpumus, kā arī iespējamus nacionālās drošības apdraudējumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vitol Grupa” pārstāvis un “LatRosTrans” padomes priekšsēdētājs Roberts Kirkups uzsvēra, ka pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas gan cauruļvads, gan tehnoloģiskā nafta, kas atradās valsts teritorijā, saskaņā ar LR likumdošanu kļuva par valsts īpašumu.

Pēc “LatRosTrans” nodibināšanas likumdošana noteica, ka šie aktīvi ir daļa no uzņēmuma akciju kapitāla kā uzņēmuma īpašums.

Lemjot par tehnoloģiskās naftas piederību, Latgales apgabaltiesa nav ņēmusi vērā Augstākās Padomes lēmumu, kas nosaka, ka visi uzņēmumi un civilie objekti, kas formāli atradās PSRS pakļautībā un bija reģistrēti vai izvietoti Latvijas Republikas teritorijā, kļuva par tās īpašumu, ja vien starptautiskie līgumi nenosaka citādi.

Tā vietā, lemjot par tehnoloģiskās naftas piederību, tiesa atsaucas uz ierakstiem PSRS uzņēmuma grāmatvedības bilancēs, atzīmēja Kirkups.

“Vitol Grupa” uzskata, ka Latgales apgabaltiesa ir ignorējusi Latvijas likumdošanu, par prioritāriem nosakot iekšējos, bijušā PSRS uzņēmuma dokumentus.

Turklāt Latgales apgabaltiesa nav ņēmusi vērā LR Ārlietu ministrijas un Saeimas Juridiskā biroja iesniegtos dokumentus, kas apstiprina, ka naftas cauruļvadi ir izvietoti Latvijā un tajos esošā nafta kļūst par LR likumīgu īpašumu pēc neatkarības atgūšanas, ņemot vērā faktu, ka valsts nav paudusi nodomu nodot šos aktīvus citam īpašniekam.

“LatRosTrans” ir iesniedzis apelācijas prasību Latgales apgabaltiesas lēmumam, un “Vitol Grupa” sagaida, ka Augstākā tiesa pievērsīs šai nozīmīgajai lietai pienācīgu uzmanību un vērību.

Reklāma
Reklāma

Pēc Kirkupa teiktā, gadījumā, ja Latgales apgabaltiesas pieņemtais lēmums stāsies spēkā, tas radīs juridisku precedentu, kas varētu ļaut trešajām pusēm izmantot kontroles iegūšanas iespējas pār aktīviem, kas ir nozīmīgi valsts neatkarībai, drošībai un ekonomiskajai labklājībai.

Piemēram, Inčukalna Gāzes krātuves rezervēm, AS “Sadales tīkls” infrastruktūrai, Daugavas hidroelektrostacijai, ar to saistītajai infrastruktūrai un citiem objektiem.

“Nespēja izskatīt šo lietu atbilstoši visiem pierādījumiem var izraisīt valsts ekonomiskajai neatkarībai un drošībai stratēģiski svarīgo naftas un naftas produktu transportēšanas infrastruktūras kontroles nodošanu citai valstij, šajā gadījumā – Baltkrievijas Republikai,” uzsvēra Kirkups.

“Vitol Grupa” vēstuli ir nosūtījusi Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam, ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam un Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājai Inesei Lībiņai-Egnerei.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.