Margita Krišjāne: Fotoizstāde par 1941. gada 14. jūnija deportāciju Uzvaras laukumā arī būtu īstajā vietā un īstajā laikā 0
Margita Krišjāne, apvienības “Trimdinieks” brīvprātīgā, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Rīgā, Uzvaras laukumā, skatījām fotoizstādi “Slava Ukrainai, slava varoņiem” par Krievijas agresīvā kara šausmām. Izstāde bija izveidota, pateicoties pilsoņu iniciatīvai. Kā teica skatītāji: “Fotoizstāde īstajā vietā un īstajā laikā.” Tik skaists un maigs zaļais parks, bet izstāde mūs brīdina, ka par brīvību mums vienmēr jābūt modriem.
Uzvaras laukums ir apritē. Jau gadiem ilgi bija iecere tur izvietot informāciju par padomju režīma okupāciju, tomēr šīs vēlmes palika ieceru līmenī. Represētie ļaudis, tajā skaitā Smiltenes novada politiski represēto apvienības “Trimdinieks” biedri, jau vairāk nekā desmit gadus pauduši, ka paskaidrojošai informācijai par deportācijām ir jābūt arī Rīgā, Uzvaras laukumā.
Tuvojas 14. jūnijs – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena. Fotoizstāde par Krievijas kara zvērībām Ukrainā politiski represētiem ļaudīm devusi ierosinājumu nākamajai fotoizstādes idejai – izveidot Uzvaras laukumā mūsdienīgu fotoekspozīciju par komunistisko genocīdu Latvijā. 14. jūnijs atkal atgādinās par agresīvā režīma noziegumiem.
1941. gada 14. jūnijā arī mani tuvinieki tika izsūtīti, tad nomocīti, noslepkavoti un palika Sibīrijā bez kapa vietām. Vēsture atkārtojas. Gan 1940. gadā, gan tagad agresoru armija uzbrūk citām valstīm, atņem zemi un mantu ar varu, slepkavo. Agresora režīma asiņainajā dumbrājā arvien turpina pazust un galu ņemt tūkstošiem nevainīgu cilvēku. Tāpēc mums ir svarīgi stāstīt tālāk šo stāstu par agresora zvērībām.
Fotoizstādes Uzvaras laukumā par 1941. gada 14. jūnija un citām deportācijām atkal dotu patieso vēstījumu par okupācijas varu. Uzvaras laukums ir sabiedrības uzmanības lokā. Stāstīsim tajā pasaulei mūsu vēstures patiesos stāstus. Ja mēs klusējam, tad mūsu Uzvaras laukumā savus murgus pauž tie, kuri neciena Latviju, kurā paši tik labprāt dzīvo. Uzvaras laukumā pulcējas bērni un jaunieši, kurus vistiešāk uzrunā mūsdienīgas emocionālas ekspozīcijas. Fotoizstāde par 1941. gada 14. jūnija deportāciju Uzvaras laukumā arī būtu īstajā vietā un īstajā laikā.