Lasītāja sašutusi: kāpēc cilvēki, kurus dzīve jau tā ir apdalījusi, ir pelnījuši tādu sīkumainību 11
Dace Baltruma, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Klausos (lai gan patiesībā man ir mazliet kauns to klausīties), kā tiek debatēts par cilvēku ar invaliditāti asistentu darbu*. Cik stundu asistenta pakalpojumi katram pienākas, kas var būt asistents, kā šo darbu vajadzētu apmaksāt utt. Tiek svērts un mērīts un vēlreiz svērts un mērīts, lai tikai nabaga invalīdam kaut kas netiek par daudz.
Piekrītu, ka valsts nauda ir jātaupa un jālieto saprātīgi.
Kad runa ir par dažādu valsts pilnvarnieku, valžu un padomju locekļu atalgojumu, no šīs sīkmanības vairs nav ne smakas. Viens cilvēks var ieņemt vairākus amatus vairākās vietās, katrā vietā saņemot pilnu algu tā, it kā viņam būtu četras rokas, divas galvas un vēl piedevām 48 stundas diennaktī!
Un nav manīts, ka viņam kāds prasītu stundu uzskaitījumus vai ko tamlīdzīgu.
Dažs labs, aizejot no darba, var saņemt valsts maksātu kompensāciju tādā apjomā, ar kuru invalīds, cepuri kuldams, varētu dzīvot gadus desmit. Un pēc kompensācijas saņemšanas savā turpmākajā darbībā vēl pamanās iezāģēt valsts interesēm par visu banku.
Un kas? Nu nekas! Jo Viļa Plūdoņa “divi pasaules” joprojām ir dzīvas.
Tagad likumdevēji kā milzīgu sasniegumu mēģina pasniegt to, ka cilvēkam ar vienu kāju turpmāk nebūs katru gadu jāpierāda, ka tā kāja gada laikā nav izaugusi. Par to varētu pasmieties, ja, kā mēdz teikt, tas neskanētu pārāk skumji.
Redakcijas piebilde. Šā gada 1. jūlijā stāsies spēkā jaunais asistenta pakalpojuma modelis. Paredzēts, ka no 1. jūlija cilvēki ar invaliditāti asistenta pakalpojumu varēs saņemt aptuveni līdzvērtīgā apjomā kā šobrīd, tomēr individuālos gadījumos iespējamas situācijas, kurās asistenta pakalpojuma stundu skaits personai samazināsies.
Uz iespējamām nepilnībām asistenta pakalpojuma jomā uzmanību vērsis arī tiesībsargs, piebilstot, ka asistenta pakalpojumam jābūt pieejamam tādā apjomā, kas cilvēkam ar invaliditāti reāli ir nepieciešams, un pakalpojuma administrēšanas kārtībai jābūt vienkāršai un saprotamai.