Vēstnieks: “Islāma valstij” nav atbalsta un tās galvenos spēkus varētu ātri iznīcināt 4
Pašreizējā situācijā džihādistu grupējumam “Islāma valsts” (“Daesh”) nav nekāda atbalsta vietējo iedzīvotāju vidū un ar kaujas spējīgām vienībām, teroristu galvenos spēkus varētu diezgan ātri iznīcināt, intervijā aģentūrai BNS sacīja Latvijas vēstnieks Turcijā Atis Sjanīts.
Jautāts par vietējo iedzīvotāju atbalstu “Islāma valstij”, Sjanīts, kurš ir arī nerezidējošs vēstnieks Irākā un Irānā, atzina, ka situācija Irākā ir atšķirīgāka nekā Sīrijā. Irākā sunnīti jutušies marginalizēti un sākotnējais atbalsts “Islāma valstij” bija zināms protests pret Bagdādes valdību. Savukārt Sīrijas gadījumā – Turcija kādu laiku atļāvusi ārvalstu kaujiniekiem šķērsot savu teritoriju, līdz sapratusi, ka situācija kļūst nekontrolējama. “Pašreizējā situācijā “Islāma valstij” nav sabiedroto un nav reāla atbalsta [iedzīvotāju vidū],” teica vēstnieks.
“Būtībā, ja būtu kaujas spējīgas vienības tur uz vietas, tad ar gaisa spēku atbalstu varētu fiziski galveno [teroristu] masu iznīcināt diezgan ātri. Tas protams ir pirmais etaps, jo pēc tam ir jādomā par politisko risinājumu. Tajā būs ļoti svarīgs arī tas, kurš kontrolē teritorijas. Tas, kurš kontrolēs teritorijas, tam būs stiprāki trumpji [gaidāmajās] sarunās,” atzina Sjanīts.
Latvijas vēstnieks arī norādīja, ka šādi politiskie risinājumi, saglabājot esošās robežas, būtu plašas autonomijas minoritātēm. Piemēram, sunnīti gribētu tādu pašu autonomiju, kādu bauda kurdi. Tas savukārt prasītu ilgu laiku un būtu diezgan grūti realizējams, tādējādi sarežģījot politisko konflikta atrisināšanas procesu.
Vēstīts, ka Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padome piektdien pilnvaroja valstis “veikt visus nepieciešamos pasākumus” cīņā pret džihādistu grupējumu “Islāma valsts”, nedēļu pēc teroraktiem Parīzē vienbalsīgi apstiprinot rezolūciju.
Francijas iesniegtajā rezolūcijā ANO dalībvalstis aicinātas “pastiprināt un koordinēt savus centienus, lai novērstu un apspiestu teroraktus”, kurus pastrādā “Daesh” un citi ekstrēmistu grupējumi, kas saistīti ar starptautisko teroristu tīklu “Al Qaeda”.
Francijas prezidents Fransuā Olands apsveica rezolūcijas pieņemšanu, sakot, ka tā “palīdzēs mobilizēt valstis , lai likvidētu “Daesh””, kas ir uzņēmusies atbildību par uzbrukumiem Parīzē, kuros gāja bojā 130 cilvēku.
Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss teica, ka valstīm tagad ir jāmeklē konkrēti veidi, kā pastiprināt cīņu “ar militāru darbību, meklējot politiskus risinājumus vai cīnoties pret teroristu finansēšanu”.
Rezolūcija nesniedz tiesisku pamatu militārai rīcībai un neaktivizē ANO hartas 7.nodaļu, kas pilnvaro spēka izmantošanu.