Krievijas vēstnieka Latvijā jociņi par NATO “huzāriem” un “gejropu” 66
“Ierodas visādi huzāri – 450 kanādieši un pārējie, kurus izvieto Ādažos. Viņi nerada Krievijai nekādus militāros draudus. Vairāk tā ir problēma teritorijai, kurā izvieto ārzemju infrastruktūru, jo tie nonāk Krievijas kara mērķu sarakstā,” tā par NATO daudznacionālā bataljona ierašanos Latvijā izteicies Krievijas vēstnieks Latvijā Jevgēņijs Lukjanovs (attēlā).
Šonedēļ rīkotajā preses konferencē viņš uz žurnālistu jautājumiem pārsvarā centās atbildēt ar jo-kiem, tādējādi novirzoties no lietišķa atbilžu stila. Vēstnieks gan sūkstījās, ka pēc aukstā kara beigām Krievijai politiski solīts, ka NATO neizpletīšoties tālāk uz austrumiem, bet noticis pretējais – 140 kilometrus no Lukjanova dzimtās Pēterburgas atrodas Igaunija, kas ietilpst NATO.
Runājot par Latvijas un Krievijas attiecībām, vēstnieks atsaucās uz Napoleona teikto, ka “ģeogrāfija ir spriedums, bet ne vienmēr apsūdzošs”. Esot vajadzīgas “normālas attiecības”, kurās veiksmīgi norit savstarpējā tirdzniecība, tūrisms, sadarbība, kultūra. “Tas ir uzticības jautājums, ja nebūs uzticības, nebūs labu attiecību. Šo situāciju var vienkāršot līdz tam, ka laulātie viens otram neuzticas un varbūt pat šīs ģimenes pastāvēšana ir jautājums,” spriedelēja J. Lukjanovs. Viņš atkārtoja Krievijā izplatīto stāstījumu, ka Latvijas vietā visu izlemjot citas valstis un alianses. “Latvija nav brīva savos lēmumos, bet to ietekmē ES un NATO. Latvija neietekmēja sankciju ieviešanu, bet tām pievienojās. Mēs Rietumiem atbildējām ar savām sankcijām. Mēs esam gatavi attīstīt divpusējās attiecības tajos jautājumos, kuros ir skaidri iekrāsotas abu valstu nacionālās intereses. Pašlaik mūsu attiecībās valda stabilitāte. Jāsaprot, ka Latvija var piedāvāt savu infrastruktūru – ostas, dzelzceļu, autoceļus Krievijas kravām. Labas attiecības ar Krieviju Latvijai ir izdevīgas,” norādīja J. Lukjanovs.
Atbildot uz kāda Latvijas krievvalodīgā portāla žurnālista jautājumu, Lukjanovs izspēlēja arī Krievijas kā tradicionālo vērtību sargātājas kārti. “Ja vērtības ir gejropa, tad mums ir citas – ģimene un patriarhāts. (..) Es jau esmu veca karaliene, diez vai atradīšu sev pieprasījumu, bet man negribas, lai mani bērni un mazbērni ciestu no šīm “vērtībām”,” teica J. Lukjanovs.