Foto – Marta Purmale

Veseļoties dabas parka vidū. Iepazīstam rehabilitācijas centru “Līgatne” 0

Gaujas nacionālā parka pašā vidū atrodas rehabilitācijas centrs Līgatne. Jau šis fakts vien to padara īpaši pievilcīgu, bet padomju slepenais bunkurs ir kā punkts uz i, lai vieta pievilktu tūristus kā magnēts. Vēsturiskā objekta ienākumi palīdz Līgatnei izdzīvot tad, kad noplok līdz ar pacientiem ieplūstošais finansējums.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

SPA – sanus per aquam (no latīņu val. – veselība caur ūdeni)

Kādreizējā sanatorija celta 80. gados. Kādreiz ēka bijusi skaista un moderna, bet tagad telpās jaušams savdabīgs padomjlaika vintidžs – varen plašā ēdamzāle, kinozāle, tumšās, lakotās mēbeles, rakstainās tapetes un pat translācijas radioaparāti Majak istabiņās dažam ārzemju viesim, gados jaunākam pašmāju tūristam vai pacientam var radīt priekšstatu par laikiem, ko pats nav piedzīvojis vai atceras miglaini.

Atgūt spēju kustēties

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr tā nav visur. Liekot lietā Eiropas Savienības fondu naudu un vietējo līdzfinansējumu, daudzi kabineti var lepoties ar laikmetīgu interjeru un ar modernu aprīkojumu, kas pielāgots pacientiem ar funkcionāliem traucējumiem. “Te iespējams uzturēties arī tad, ja nepieciešama palīdzība pašaprūpē. Māsiņa un sanitāre dežurē visu diennakti. Ārsti strādā darba dienās darba laikā, funkcionālie speciālisti pieejami darba laikā un dežurē nedēļas nogalēs,” stāsta ārste Ilze Bērziņa.

Viens no moderni iekārtotajiem ir ergoterapijas kabinets. Veselam cilvēkam pirmajā acu uzmetienā tas var atgādināt mājturības klasi: vienā pusē – virtuve, otrā – tādi kā rokdarbu piederumi, vēl – dators, kā arī dažādas neizprotamas ierīces. Tie visi ir trenažieri, kas domāti, lai cilvēki, kam traumas, insulta vai locītavu slimību dēļ radušies kustību traucējumi, varētu no jauna iemācīties kustināt nepaklausīgākos locekļus, atjaunotu spēju satvert, noturēt un apdarīt visus ikdienas darbus. Šā iemesla dēļ virtuves virsma ir zemāka un apakšdaļu neaizpilda skapīši, kā ierasts redzēt dzīvokļos, – jābūt brīvai vietai, lai varētu piekļūt cilvēks ratiņkrēslā. Ir ērti satverami un noturami galda piederumi, palīgierīces, daža pavisam vienkārša, piemēram, dēlītī produktu sagriešanai iedzītas vairākas naglas. Uz tām var uzdurt, teiksim, kartupeli un sagriezt sīkāk cilvēks, kuram viena roka nekustas. Ir trenažieris pogāšanai, šņorēšanai, palīgrīki ūdens krāna atgriešanai, aizgriešanai un vēl daudz citu ierīču pirkstu veiklībai. Telpu rotā pacientu rokdarbi – arī šāda darbošanās veicina smalkās motorikas atjaunošanos. “Galvenais, lai pēc iespējas vairāk dara pats, lai kāds nedara viņa vietā, lai neapkalpo,” patstāvības nozīmi akcentē fizikālās terapijas māsa Ingrīda Liepiņa.

36,6°C konsultantes LUDMILA ANNUŠKĀNE, rehabilitācijas centra Līgatne valdes locekle, klientu apkalpošanas daļas vadītāja

ILZE BĒRZIŅA, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste

DACE KLĀMANE, rehabilitācijas centra Līgatne valdes priekšsēdētāja

Kurš par ko maksā

Līgatne īsteno valsts programmu ambulatorajā rehabilitācijā – ja pacientam ir funkcionālie traucējumi, ko var mazināt ar rehabilitāciju, jāsaņem ģimenes ārsta nosūtījums un var doties uz sanatoriju. Pašam jāmaksā pacienta iemaksa, kā arī par uzturēšanos un ēšanu (sākot no 12 eiro dienā, par ekonomisko versiju, bet, ja atbrīvots no pacienta iemaksas, – vēl mazāk, 7,11 eiro dienā).

Rehabilitācijas centrā darbojas dienas stacionārs, kurā lielākā daļa pacientu ir cilvēki pēc galvas traumām, politraumām un insulta, ar centrālās nervu sistēmas problēmām, arī bērni ar cerebrālo trieku vai iedzimtām patoloģijām. Ārsts konstatē, kuras fizikālās procedūras vai nodarbības katram nepieciešamas. Valsts nodrošina trīs speciālistu pakalpojumus dienā. Ja slimnieks vēlas vairāk un ārsts to atzīst par noderīgu, jāmaksā pašam pacientam. Diemžēl arī par papildu aprūpi un apkopšanu (autiņbikšīšu maiņu, ēdināšanu, pavadīšanu uz procedūrām) piemaksā pacients.

Reklāma
Reklāma

Rehabilitācijas centrā vēl uzņem pacientus par pilnu samaksu – tos, kam valsts apmaksāta rehabilitācija nav sasniedzama, bet kam ir pietiekama rocība vai tuvinieku finansiāls atbalsts veselības uzlabošanai un nostiprināšanai. Pieejamas daudzas specializētas garākas un īsākas maksas programmas, piemēram, grāmatvežiem, veselai mugurai, pret stresu, locītavu problēmu mazināšanai. “Ja kāds izvēlējies vienu no šīm programmām, bet ārsts secina, ka procedūras konkrētajam cilvēkam tomēr nav piemērotas, programmu pielāgojam un padarām par individuālo, cenšoties panākt, lai arī maksa nemainītos,” skaidro rehabilitācijas centra vadītāja Dace Klāmane.

Atpūsties no ikdienas

Sanatorija veic arī viesnīcas funkciju. Vasarā to piepilda ārzemju tūristi, bet ziemā, ja ir daudz sniega, – tie, kas iecienījuši tuvējos slēpošanas kalnus. Gan tūristi, gan pacienti, kuri te iegriežas gadu no gada, jau zina: karstumā omulīgāk būs istabiņās ar skatu uz mežu, bet vēsā laikā – saulainajā pusē.

“Apmeklētības ziņā ir ļoti izteikta sezonalitāte. Jūlijā šķita – cilvēkiem vajadzēs gulēt divos stāvos! Bija daudz tūristu un pacientu. Pieaicinājām papildu darbiniekus, lai varētu aprūpēt cilvēkus ar funkcionāliem traucējumiem. Turpretī septembra pirmajās nedēļās parasti ir patukšs. Mēs paši jokojam: kad pacienti būs uzrakuši dārzus, brauks ārstēt muguras. Arī janvāra sākumā cilvēku nav daudz,” atklāj iestādes vadītāja.

Ja sanatorijas apmeklējums ir drīzāk atpūta, nevis nepieciešamība, iespējams baudīt SPA procedūras, masāžas, pīlingus. Akciju laikā pieejami sezonas un tematiskie piedāvājumi: vasaras saulgriežu SPA ar zāļu vannu sievietēm un alus vannu vīriem, uzlādēšanās pirms un pēc gadumijas svētkiem, Lieldienu laikā – Lai pavasaris tevī plaukst, programmas mammām un vecmāmiņām u.tml.

Kas īpašs Līgatnē

* Slepenais pazemes bunkurs.

* Atrašanās vieta – dabas parka vidū, līdzās mežam, netālu no Gaujas.

* Augsta līmeņa speciālisti, komandas darbs pacienta labā.

* Pārskatāma mājaslapa internetā: www.rehcentrsligatne.lv.

* Interesantas SPA procedūras, piemēram, Lai Lami masāža (ietver dažādas masāžas tehnikas: taizemiešu, šiatsu, havajiešu Lomi–Lomi un citas), ājurvēdiskās masāžas un pirts rituāls (pēršanās ar īstām pirtsslotām, zāļu tēju baudīšana un nobeigumā pirtssievas padomi, kā pareizāk ikdienā izmantot zināšanas par pirtī iešanu). Pilnai labsajūtai pēc karsēšanās un pēršanās pirtī tiek piedāvāta aromātiskā ājurvēdas pēdu vai plaukstu masāža.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.