Kam jābūt produktu krājumā 4
“Mūsdienās vislabākais ir mājās gatavots ēdiens – ar nosacījumu, ka mēs pārzinām veselīga uztura principus un gatavojot zinām, ko liekam katlā, cik daudz sāls vai cukura pievienojam ēdienam,” uzsver uztura speciāliste. “Protams, jāievēro veselīga uztura principi. Tas nozīmē, ka uzturā jāiekļauj daudz dārzeņu un augļu (vēlams sezonālie), jo tie ir šķiedrvielām bagāti, graudaugi (enerģijas avots!), kā arī olbaltumvielām bagāti pārtikas produkti (pākšaugi, gaļa, olas, piena produkti). Taču nav viena ideāla produkta, ko varētu nepārtraukti lietot uzturā, – katrā dārzenī, auglī, produktā ir kāda vērtīga uzturviela.”
Nelda Karpenska-Allaža aicina vairāk, nekā daudzi raduši, uzturā iekļaut dārzeņus, jo tie ir ne vien šķiedrvielām bagāti, bet arī satur daudz vitamīnu, minerālvielu un citas bioloģiski aktīvas vielas, kas nepieciešamas cilvēka organismam. Vēl viens dārzeņu pluss – tie satur maz kaloriju. “Kārtojot ēdienu uz šķīvja, dārzeņiem (šķiedrvielas) vajadzētu aizņemt pusi, ceturto daļu kartupeļiem vai graudaugiem un vienu ceturto daļu – gaļai, zivīm vai biezpienam (olbaltumvielu avotam).”
Krājumā jābūt nepārstrādātiem pārtikas produktiem (noteikti jāatsakās no pusfabrikātiem!): graudaugiem, piemēram, miežu putraimiem un auzu pārslām, skābpiena produktiem kā paniņām, kefīram, piena produktiem (biezpiens, siers, piens), augu eļļām. “Iesaku izvēlēties piena produktus ar pazeminātu tauku saturu. Dienā vēlams uzņemt 20 gramu piesātināto taukskābju, un, apēdot gan sieru, gan sviestu, gan krējumu un vēl citus produktus, tās uzņemsim ar uzviju. Arī liesa vistas fileja satur taukus, tajā nav tikai olbaltumvielas un ūdens!”