Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā? 7
Autors: Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Dzērvenes satur C, B1, B2, PP vitamīnu, kas stiprina imunitāti un palīdz mazināt saaukstēšanās, infekcijas slimību, kā arī dažādu audzēju risku.
Pateicoties bagātīgajam flavonoīdu, antioksidantu un minerālvielu (kālija, nātrija un kalcija) saturam, tās normalizē vielmaiņu, sirdsdarbību un asinsspiedienu, tāpēc ieteicamas sirds un asinsvadu slimniekiem un cilvēkiem, kuri cieš no sklerozes un tās izraisītajām sekām.
Dzērvenēs ir ļoti daudz bioloģiski aktīvo vielu, piemēram, organisko skābju (benzoskābe, hipūrskābe), kas veicina gremošanas sulu sekrēciju un uzlabo ēstgribu, stiprina asinsvadus, samazina holesterīna līmeni asinīs, uzlabo organisma vielmaiņas procesus, dezinficē mutes dobumu, iznīcinot nelabvēlīgos mikroorganismus. Benzoskābei piemīt antibakteriālas īpašības – ne velti dzērvenes jau izsenis uzskatītas par vienu no visefektīvākajiem pretiekaisumu līdzekļiem.
Saaukstēšanās slimību profilaksei iesaka dzērvenes lietot kopā ar medu attiecībā 1:1, var lietot dzērveņu sulu vai svaigas ogas – dzērvenes samaļ, pievieno medu un ēd pa ēdamkarotei pāris reižu dienā.
Sezonas laikā gan pieaugušajiem, gan bērniem dienā ieteicams apēst 100 g dzērveņu. Augstā skābju satura dēļ dzērvenes un to sula nav ieteicamas kuņģa slimniekiem un cilvēkiem ar paaugstinātu kuņģa skābes līmeni.