Foto – LETA

Kur pārdot pašas lasītas veselības zālītes 0

“Vai kaut kur iepērk ārstniecības augus, piemēram, vasarā vāktās asinszāles, vārpatas sakneņus, pelašķus u.c.? Vai drīkstu pašas lasītās zāļu tējas pārdot tirgū vai gadatirgū? Vai jāievēro kādi īpaši augu vākšanas, žāvēšanas un uzglabāšanas nosacījumi?” SARMA ŽURAVSKA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Lasīt citas ziņas

Ārstniecības augu vākšanu, tirgošanu un izmantošanu tēju ražošanā reglamentē noteikumi, likumi un regulas, bet pirmām kārtām jāņem vērā Eiropas Savienībā noteiktais saraksts, kurus bīstamos augus aizliegts ievākt un realizēt tirdzniecībā.

Savvaļas augus aizliegts lasīt teritorijās, kas ir tiešā piesārņojuma avota tuvumā, piemēram, aizsargjoslās gar autoceļiem, dzelzceļiem, mežos pilsētu tuvumā. Augi jāvāc tīrā iepakojumā, lai novācot, uzglabājot un transportējot tie būtu pasargāti no piesārņojuma. Kad drogas ir sagatavotas pārdošanai patērētājam, tirgotājam jānodrošina apjoma uzskaite, dokumentējot informāciju par produktu: tā nosaukumu, apjomu, ieguves vietu un laiku. Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) ir tiesības pārbaudīt tirgotājus tirdzniecības vietā un lūgt uzrādīt uzskaites dokumentāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja plānojat nodarboties ar augu žāvēšanu, iepakošanu un tirdzniecību un ja kalendārajā gadā tirgotais produktu daudzums pārsniedz 300 kg, Pārtikas aprites uzraudzības likums nosaka prasību reģistrēties PVD kā pārtikas apritē iesaistītam ārstniecības augu apstrādes un pārstrādes uzņēmumam. Jāievēro arī konkrētas higiēnas prasības, jāizstrādā dokumentēta paškontroles sistēma. Svarīga ir arī iepakojuma materiāla un produktu marķējuma atbilstība likumdošanas prasībām.

Jāreģistrējas PVD arī tad, ja iesaiņoto vai izaudzēto ārstniecības augu daudzums kalendārajā gadā nepārsniedz 300 kg, taču visu savākto plānots pārdot nevis galapatērētājam tirgū vai veikalā, bet gan pārstrādes uzņēmumam. Jāievēro primārajai ražošanai noteiktās pārtikas produktu higiēnas prasības. PVD Pārtikas uzraudzības departamenta Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vecākā eksperte Inese Levane iesaka izmantot “Labas higiēnas prakses vadlīnijas kaltētu garšaugu, tējas un ārstniecības augu pirmapstrādei, pārstrādei un realizācijai bioloģiskajā lauksaimniecībā”.

Pārkāpjot reģistrācijas prasības, tirgotāju var sodīt un konfiscēt preci. PVD inspektori reizi trīs gados arī pārbauda, kā tiek ievērotas novākto augu uzglabāšanas, kvalitātes un nekaitīguma prasības, vai tiek nodrošināta produktu izsekojamība (cik novākts, kam un kad pārdots). Ja ārstniecības augus kultivējat, to audzēšanas prasību ievērošanu, lauku plānus, mēslošanas līdzekļu un ķīmisko vielu lietošanu uzrauga Valsts augu aizsardzības dienests.

Inese Levane skaidro, ka savvaļas augu vākšanai un tirgošanai nelielos apjomos (ne vairāk par 300 kg kalendārajā gadā) nav nepieciešama speciāla reģistrācija PVD, bet jāsaņem pašvaldības atļauja tirdzniecībai tirgū vai citā pārdošanas vietā.

Ja vēlas tirgū pārdot svaigus augus, nav obligāti tos iesaiņot un marķēt, tomēr iesaiņots produkts ir vairāk aizsargāts pret apkārtējās vides ietekmi, savukārt marķēšana un augu apraksts palīdz patērētājam labāk izvēlēties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.