Veselības pārbaudi – katram vīrietim! 0

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikā 75 procentus vīriešu sāk ārstēt ar akūtu kaiti, nevis plānveida kārtā. Bēdīgas pārdomas raisa arī fakts, ka Latvija starp Eiropas valstīm ierindojas trešajā vietā vīriešu mirstības ziņā ar prostatas, sēklinieku un urīnpūšļa vēzi. 


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Astoņdesmit procentiem nopietnu slimību simptomi sākumā nav jūtami, tādēļ, tāpat kā vīrietis ik gadu iziet automašīnas tehnisko apskati, tā vajadzētu pārbaudīt arī veselību, mudina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centra urologs Māris Jakubovskis.

– Nav viegli pārliecināt vīrieti, ka vajadzētu aiziet pie ārsta, it īpaši, ja viņam nav sūdzību…

CITI ŠOBRĪD LASA

– Šīs problēmas iemesls meklējams tālā vēsturē. Senatnē vīrieša uzdevums bija apaugļot sievieti, sargāt savu māju un pilsētu. Viņam vajadzēja būt stipram un veiklam, nejutīgam pret sāpēm un ciešanām.

Arī mūsdienās daudzi vīrieši nenāk pie ārsta vēl tad, kad jau radušās izteiktas veselības problēmas.

 

Senatnē vīrieša uzdevums bija apaugļot sievieti, sargāt savu māju un pilsētu. Viņam vajadzēja būt stipram un veiklam, nejutīgam pret sāpēm un ciešanām. Arī mūsdienās daudzi vīrieši nenāk pie ārsta vēl tad, kad jau radušās izteiktas veselības problēmas.

 

Piemēram, Latvijā atrod ielaistākos rīkles vēžus, tādēļ dakteri no visas pasaules brauc pie mums mācīties, kā tos ārstēt.

Pēc 45 gadu vecuma ikvienam vīrietim katru gadu būtu jāapmeklē urologs un jāveic īpaša analīze – jānosaka prostatas specifiskais antigēns (PSA), lai pārbaudītu vīrišķo orgānu veselību.

Kungi pie ārsta galvenokārt nāk, kad radušies traucējumi seksuālajā dzīvē. Man ir bijuši pacienti, kuri uztraukušies, ka vairs nevar izdarīt trīs četrus dzimum­aktus pēc kārtas. Diemžēl vairākums no viņiem pat nezina, kur atrodas prostata.

– Šķiet, ikviens atceras televīzijas reklāmu saukli: sieva nikna, pats – neizgulējies. Vai patiesi čurāšanas problēmas mūža otrajā pusē ir neizbēgamas?

– Pēc 50 gadu vecuma apmēram pusei vīriešu rodas urinēšanas traucējumi, jo palielinājusies prostata. Citiem arī ne pārāk prāvs priekšdziedzeris saspiež urīnizvadkanālu, tādēļ rodas grūtības pačurāt. Labi, ka reklāmas pievērš uzmanību šai problēmai, taču jāpatur prātā, ka urīna nolaišanas grūtības var izraisīt arī vēzis, tādēļ, pirms sākt lietot uztura bagātinātājus, prātīgāk būtu atnākt pie ārsta.

Reklāma
Reklāma

– Vai no prostatas vēža var izvairīties?

– Vienīgi dzīvojot veselīgi no paaudzes paaudzē. Par mūsu slimībām ir atbildīgi vecvecāki. Mēdz sacīt: mums ģimenē resnums ir iedzimis! Tas tādēļ, ka gan vecmāmiņa, gan māte mājiniekus ir pārbarojusi un vīrietis nav iemācījies veselīgi ēst. Liekais svars ir viens no iemesliem, kas veicina vēža veidošanos.

 

Atklājot vēzi agrīni, to var saudzīgi izoperēt, netraumējot apkārtējos audus.

 

Lai arī cik pozitīvi vīrietis domās un veselīgi dzīvos, viņš nevar izvairīties no apkārtējās vides negatīvās ietekmes. Atceros kādu 62 gadus vecu kungu, kurš uzņēma pilnvērtīgu uzturu, apmeklēja sporta zāli, taču regulāri nepārbaudīja veselības stāvokli, līdz pēkšņi vairs nevarēja pacelt roku. Izrādījās, ka pleca lāpstiņā un plaušā ir nieres vēža metastāzes. Tas liecina, ka veselīgs dzīvesveids no saslimšanas nepasargā, jo nevaram izvairīties no apkārtējās vides ietekmes. Neatliek nekas cits kā reizi gadā pārbaudīt veselību. Atklājot vēzi agrīni, to var saudzīgi izoperēt, netraumējot apkārtējos audus. Konstatējot to novēloti, palīdzēt būs daudz grūtāk.

Pirmajos divos gados prostatas vēzis simptomus nerada, vai arī tie ir tik niecīgi, ka var palikt nepamanīti. Saslimstot un neārstējoties vīrietis nomirst pēc apmēram desmit gadiem, tādēļ astoņdesmitgadīgiem kungiem agrīna vēža diagnostika kļūst mazāk aktuāla.

Jauniem vīriešiem regulāri būtu jāiztausta sēklinieki, lai pārliecinātos, vai tajos nav notikušas nevēlamas izmaiņas. Oliņu vēzis visbiežāk veidojas no 16 līdz 45 gadu vecumam.

– Kā vīrieša veselību ietekmē sekss?

– Tas ir ļoti nepieciešams. Sievām pret vīriem vajadzētu izturēties žēlīgāk. Daudzi kungi “labākajos gados” ir uzticīgi savām otrajām pusītēm, kaut gan cieš no seksa trūkuma. Nereti partnere vairs nevēlas mīlēties, taču vīrietim andropauze iestājas vēlāk nekā sievietei menopauze, norit pakāpeniski vai nav vispār. Ja nav seksuālās dzīves, prostatas izstrādātais šķidrums līst pāri malām. Regulāri no tā neatbrīvojoties, veidojas sastrēgums, kas var veicināt iekaisumu. Līdzīgi kā upītē, kurā uzbūvēts dambis – sākumā ūdens ir tīrs, bet tālāk savairojas kurkuļi un aļģes. Protams, glābiņš ir masturbēšana, taču ne katram šī nodarbe ir pieņemama.

 

Sievām pret vīriem vajadzētu izturēties žēlīgāk. Daudzi kungi “labākajos gados” ir uzticīgi savām otrajām pusītēm, kaut gan cieš no seksa trūkuma.

 

Reizēm pacienti mani pārsteidz. Kāds sešdesmitgadīgs kungs bija atnācis kopā ar sievu. Kad ieteicu sakārtot intīmo dzīvi, viņa prasīja: vai tad mūsu vecumā drīkst ar seksu nodarboties?

– Arī daudzi vīrieši cieš no andropauzes radītiem veselības traucējumiem. Kā viņiem uzlabot dzīves kvalitāti?

– Tikai apmēram 20 procentiem kungu iestājas straujš vīrietības noriets. Mazinoties dzimumhormonu daudzumam, kļūst trausli kauli, cieš locītavas, rodas sirds un asinsvadu slimības.

Vīrišķo hormonu aizvietotāji pagaidām nav pietiekami izpētīti, taču domāju: ja ir slikta pašsajūta, nav vērts ciest. Vienīgi šie medikamenti noteikti jālieto ārsta uzraudzībā.

– Varbūt kungi baidās apmeklēt dakteri, jo dzirdējuši, ka būs nepatīkami, kad ņems uztriepi no urīn­izvadkanāla?

– To dara tikai atsevišķos gadījumos. Izmantojot mūsdienīgas metodes, kaites iespējams atklāt daudz agrīnāk nekā senāk, taču joprojām neaizstājama ir šķietami arhaiskā izmeklēšana ar pirkstu caur taisno zarnu.

Apsveicami rīkojas vīrieši, kas, sākot seksuālās attiecības ar citu partneri, pārbauda savu veselību. Ne vienmēr mīlas sakaros iegūtās infekcijas uzreiz liek par sevi manīt, taču jebkuri mikroorganismi var izraisīt iekaisumu un neauglību.

– Ja pārim nerodas bērniņš, vīrietis parasti domā, ka vaina slēpjas sievietē…

– Jā, viņš domā, ka, izšļācot spermu, visu ir paveicis, taču patiesībā 60 procentos gadījumu, kad neiestājas grūtniecība, neauglīgs ir vīrietis. Spermatozoīdi ir ļoti jutīgi pret apkārtējās vides ietekmi. Viss, kas grauj imunitāti, kaitē arī spermas kvalitātei, ko ir grūti uzlabot.

Organismam ir nepieciešama atpūta, taču mūsu vīrieši cieš no stresa un pārstrādāšanās. Daudzi ir aizņēmušies naudu, lai uzceltu māju un nopirktu lepnu auto, taču pēc tam visu atlikušo mūžu raujas, lai nomaksātu kredītu, kas noved pie izsīkuma, miega traucējumiem un slimībām.

– Daudziem ir sēdošs darbs un nevēlami ieradumi. Kādu iespaidu tas atstāj uz veselību?

– Mazkustīgs dzīvesveids rada sastrēgumu mazajā iegurnī, kas savukārt var provocēt iekaisumu un straujāku šūnu dalīšanos, veicinot vēža attīstības risku.

Smēķēšana var būt par iemeslu saslimšanai ar urīnpūšļa vēzi, jo šā orgāna gļotāda ir pastiprināti jutīga pret nikotīnu. Pīpētāji sagandē arī sirdi un asinsvadus, pasliktinoties asinsritei, vājinās potence.

Pazīstu vīriešus, kas, audzējot muskuļus, ir “nosēdinājuši” nieres, jo uzņēmuši pārāk daudz olbaltumu. Es pats arī pa reizei apmeklēju sporta zāli un esmu čaļiem prasījis: ko jūs tādu ēdat, ka galva kļūst mazāka?

Diemžēl daudzi pārāk aizraujas ar emociju slāpēšanu alkoholā. Šis vispieejamākais antidepresants nomāc dabisko labsajūtas hormonu endorfīnu izstrādi, tādēļ rodas vēlme dzert arvien biežāk, taču šis netikums pamatīgi sabojā veselību.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.