Veselības pārbaude, ja atņemtas autovadītāja tiesības 3
Pirms gada man atņēma autovadītāja tiesības, jo reibumā atrados pie stūres. Tagad izrādās, ka parastā medicīniskā izziņa neder, jāiet uz pirmstermiņa medicīnisko komisiju. Lūdzu, pastāstiet sīkāk, kas šim nolūkam nepieciešams! Es neesmu alkoholiķis, tā bija tikai sagadīšanās, ka braucu dzēris. AIVARS JELGAVĀ
Kam jādodas uz komisiju
Lai varētu vadīt transportlīdzekli un iegūtu vadītāja apliecību, jāiziet pirmreizējā veselības pārbaude. Kārtējā veselības pārbaude veselam cilvēkam jāveic ik pēc 10 gadiem, bet autovadītājam, kas pārvadā citus cilvēkus, tā nepieciešama biežāk – reizi piecos gados, savukārt 60 gadu vecumu sasniegušam autovadītājam veselības pārbaude jāveic reizi trīs gados. Pirmstermiņa veselības pārbaude nepieciešama personām, kurām autovadīšana aizliegta (atņemtas tiesības), jo vadītājs pie stūres bijis alkohola reibumā, narkotiku, psihotropo vai citu apreibinošo vielu iespaidā. To nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 422. Pirmstermiņa veselības pārbaudi veic īpaša ārstniecības iestādē izveidota specializēta medicīniskā komisija.
Kā informē Narkoloģiskā palīdzības dienesta Ambulatori konsultatīvās nodaļas vadītāja Inga Landsmane, pērn pirmstermiņa veselības pārbaude nodaļā, kas ir viena no apmeklētākajām šāda veida komisijām, veikta 202 transportlīdzekļu vadītājiem. Tie ir aizturētie šoferi, kuru organismā konstatētas 0,5–1 promile alkohola un kuriem saskaņā ar Valsts policijas amatpersonas lēmumu pirmstermiņa pārbaude jāiziet mēneša laikā pēc lēmuma paziņošanas. Cilvēkiem, kam autovadīšanas stāžs ir mazāks par diviem gadiem, atbildība iestājas, konstatējot 0,2 promiles. Ja reibums pārsniedz vienu promili, tiek atņemtas autovadītāja tiesības uz noteiktu laiku (jo vairāk promiļu, jo ilgāks aizlieguma laiks) un pirmstermiņa veselības pārbaude jāveic līdz noteiktā termiņa beigām, bet ne ātrāk kā divus mēnešus pirms tiesību atgūšanas. Ja par braukšanu dzērumā vai narkotisko vielu iespaidā ierosināta krimināllieta, pirmstermiņa veselības pārbaudi nosaka gan pirms lietas izskatīšanas, gan pirms tiesību atgūšanas.
Komisija pārbauda arī autovadītājus, ja Ceļu policijai, piemēram, autoavārijas gadījumā ir radušās aizdomas par cilvēka iespējamām veselības problēmām un pretindikācijām transportlīdzekļa vadīšanai. Tiesības nosūtīt uz pirmstermiņa medicīnisko komisiju ir Valsts policijas teritoriālās pārvaldes priekšniekam vai viņa vietniekam. Amatpersona aizpilda noteikta parauga veidlapas, no kurām vienu eksemplāru saņem transportlīdzekļa vadītājs.
Lai atjaunotu vadīšanas tiesības, jāveic veselības pirmstermiņa pārbaude ārstniecības iestādē izveidotajā specializētajā medicīniskajā komisijā, kā arī jānokārto B kategorijas teorētiskais un vadīšanas eksāmens. Tikai pēc pirmstermiņa veselības pārbaudes var pieteikties uz teorētisko eksāmenu.