Veselības ministrs: Man nav burvju nūjiņas, lai 9 mēnešos atrisinātu to, kas nav izdarīts 20 gados 64

“Mēs tikko sākām strādāt, man nav burvju nūjiņas, lai 9 mēnešos atrisinātu to, kas nav risināts 20 gadus,” TV24 raidījumā “Kārtības rullis” izsakās Hosams Abu Meri, veselības ministrs (JV), ārsts gastroenterologs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sapnī pēkšņi un strauji tu krīti bezdibenī.. Par ko brīdina šie sapņi?
Vērsis – “Lexus”, Lauva – “Lamborghini”: kurš auto ir piemērots jūsu Zodiaka zīmei 16
Kokteilis
4 zodiaka zīmes, kuras visbiežāk salauž partneru sirdis 4
Lasīt citas ziņas

Ir daudz lietu, ko nepieciešams mainīt un uzlabot, ministrs norāda.

Šajā ministrijā un iepriekš valdībā bija vairākas partijas, nav runa tikai par “Vienotību”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Te jautājums par to, vai tad, kad pieņemts lēmums, to var realizēt vai nē,” viņš norāda. Ministrs norāda, ka tiks veidota darba grupa, kas speciāli uzraudzīs medikamentu tirgu aptiekās, cenas un pieejamību.

Jau ziņots, ka zāļu ražotāji nav ieinteresēti medikamentus pieteikt un reģistrēt Latvijā nabadzīgā zāļu kompensācijas budžeta dēļ, intervijā aģentūrai LETA sacīja zāļu ražotāja “Olpha” (iepriekš “Olainfarm”) valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis.

Viņš pauda, ka kopumā konkurence Latvijas un Baltijas tirgū medikamentu tirgū ir līdzīga Rietumu tirgiem – principā tirgus līderi no tirgus uz tirgu būtiski nemainās. Vienlaikus viņš skaidroja, ka ikvienā tirgū ir divi aspekti – fiziskā pieejamība jeb tas, vai zāles ir aptiekās, un finansiālā pieejamība jeb tas, vai iedzīvotāji konkrēto medikamentu var atļauties, proti, par to var samaksāt.

“Te milzīga loma ir valsts zāļu kompensācijas sistēmām, jo, līdzko iedzīvotājiem maksājums par viņiem nepieciešamo medikamentu ir pārāk liels, tā uzreiz ir problēmas un zāļu cenu jautājums kļūst sāpīgs,” sacīja Bundulis, piebilstot, ka no zāļu fiziskās pieejamības skatu punkta Latvija ne ar ko īpaši neatšķiras no citiem Eiropas tirgiem, jo, ieejot aptiekā, plauktos plaši pārstāvēti dažādu valstu ražotāji, tāpat kā tas ir citviet.

Tikmēr situācija ir sliktāka medikamentu pieejamības ziņā finansiālo apsvērumu dēļ, kā arī vietējā tirgū lielas problēmas ir ar oriģinālajiem un inovatīvajiem medikamentiem, norādīja Bundulis. “Galvenais iemesls ir nabadzīgais Latvijas zāļu kompensācijas budžets. Tā dēļ zāļu ražotāji nav īsti ieinteresēti medikamentus pieteikt un reģistrēt Latvijā,” atzīmēja kompānijas valdes priekšsēdētājs.

Reklāma
Reklāma

Viņš pauda, ka kompensācijas sistēmā zāļu cenas Baltijas valstīs ir ļoti labas, jo tas ir atrunāts normatīvos, taču šajā sistēmā medikamentu skaits ir pārāk mazs un kopējais finansējums sistēmai arī ir viens no zemākajiem visā Eiropas Savienībā. “Arī uz šo aspektu skatās oriģinālo zāļu ražotāji, jo pastāv bažas, ka tad viņiem cenas var likt samazināt arī citu valstu kompensācijas sistēmās, kur tirgus ir daudz lielāks,” teica Bundulis.

Jau ziņots, ka “Olpha” koncerna apgrozījums 2022.gadā bija 120,249 miljoni eiro, kas ir par 9,9% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt koncerna peļņa pieauga par 66,5% un bija 21,161 miljons eiro. Vienlaikus pati “Olpha” 2022.gadā strādāja ar 113,537 miljonu eiro apgrozījumu un 18,143 miljonu eiro peļņu. Finanšu dati par 2023.gadu vēl nav publiskoti.

“Olpha” nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. “Olpha” reģistrēta 1991.gadā, un tās pamatkapitāls patlaban ir 34 965 315 eiro.

Kompānijas īpašniece ir AS “Repharm” grupas māteskompānija “AB City”. “AB City” patiesie labuma guvēji, pēc kompānijas mājaslapā publiskotās informācijas, ir Sergejs Korņijenko, Andrejs Leibovičs, Aleksandrs Livšics, Mihails Lurje, Jeļena Ņikitina, Jānis Oskerko un Roberts Tavjevs.

TĒMAS

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.