Veselības ķieģelīši: ko ēst pavasarī, lai būtu vesels? 0
Pavasaris mēdz būt laiks, kad sākas dažādas saslimšanas, alerģijas, saaukstēšanās, kas rodas, ja ziemā esam grēkojuši. Katrai sezonai ir sava īpatnība, tādēļ ir daži noteikumi, kas jāievēro pavasarī, lai veselība nepieviltu vasarā.
Runājot par primāro lietu – uzturu, Austrumu medicīna ēdienu izskata nevis mikroelementos, olbaltumvielās un vitamīnos, kā tas ir Rietumu dietoloģijā, bet gan kā enerģētisko kopumu ar savu garšu, enerģiju un kustību. Ēdiens mums kalpo, lai atjaunotu enerģijas balansu ķermenī, tas dod konkrētu enerģiju īpašību ķermenim. Šeit mēs nerunājam par kilokalorijām, bet gan par enerģētisko ietekmi.
Gan Ājurvēda, gan Tibetas, gan Ķīnas tradicionālā medicīna runā par veselību ilgtermiņā, kas balstās uz veselības profilaksi, kura ietver dažādu darbību ievērošanu atbilstoši sezonalitātei un pat diennakts laikam. Ķīnas tautai ir labs teiciens, kas ļoti labi atspoguļo profilakses būtību: par vēlu asināt zobenus, kad jau sācies karš. Mēs pa pilītei, pa kripatiņai ieliekam sev šos veselības ķieģelīšus. Kad slimība jau piemeklējusi, šī profilakse vairs neiedarbojas, tad jau nepieciešams kaut kas mobilizējošāks.
Valda Koka elements
Pastāv piecu elementu koncepcija U-SIN, uz kuru balstās tradicionālā Ķīnas medicīna. Katram elementam atbilst savs pāra orgāns, ir sava krāsa, garša, skaņa un arī sezona. Ar pavasari sākas jauns cikls, arī jauns lauksaimniecības gads. Šajā gadalaikā aktīvi orgāni ir aknas un žultspūslis, tiem jāpievērš uzmanība un jāveic dažādi profilaktiski pasākumi, lai mēs varētu justies labi.
Pavasarī valda pirmais elements – Koks. Tam atbilstošā krāsa ir zaļa – lūk, arī signāls, kādā krāsā vajadzētu būt mūsu ārstnieciskajam ēdienam!
Tie var būt, piemēram, uz palodzes audzēti lociņi, kas ir numur viens ārstnieciskais uzturs pavasarī. To asā garša mums palīdz izvadīt no organisma pārlieku mitrumu un gļotas. Iepriekš ir bijusi ziema, kad kā lāči guļam migās un diezgan daudz ēdam, arī smagāku ēdienu (tas ir normāli, arī tas, ka cilvēks nedaudz pieņemas svarā), toties pavasarī visam tam, kas nācis klāt, ir jākūst.
Pārejas perioda iespējas
Dabā ir pretstatījums – ziema un vasara. Vasarā aktīva ir Jan enerģija, bet ziemā – Iņ enerģija. Katra no tām vēlas savu, pavasaris un rudens ir vārti šīm divām valdošajām enerģijām, tāpēc šajos pārejas posmos mums jābūt īpaši uzmanīgiem, un šajā laikā ir arīdzan lieliska iespēja attīrīt savu ķermeni un arī prātu. Tādēļ ne velti saka, ka šī ģenerālā tīrīšana jeb detokss jāveic divas reizes gadā – martā un novembrī, lai nodrošinātu valdošo enerģiju pārslēgšanos.
Pārejai no ziemas sezonas uztura uz laiku, kad sākam ēst dažādus zaļumus, ir jānotiek līgani un maigi. Ziemā mēs sliecamies uz termiski apstrādātu ēdienu, toties marta sākumā varam droši sākt lietot ne vien lociņus, bet arī garšaugus un zaļumus, sildošos pētersīļus un kinzu. Paralēli varam sākt diedzēt saulpuķu sēkliņas, Ķīnas pupiņas un visus diedzējumus, kuriem piemīt asā garša – lucernu, redīsus, kas šķīdina gļotas. Diedzējumos ir daudz bioenerģijas un mikroelementu, ieteicamas arī augu asinis – hlorofilīns, kas ļoti labi palīdz attīrīties.
Pavasarī jāēd vairāk siltu un asu ēdienu, lai būtu saskaņā ar augšupejošo enerģiju. Visas dzīvības sulas atgriežas vietā, puķes dzen asnus, pumpuri briest, sulas tek… Tas pats notiek arī ķermenī, kur sāk kustēties gļotas un šķidrumi. Ar uztura palīdzību mums tos jāpalīdz izvadīt.
Kad kļūst siltāks, mēs dabīgi nonākam līdz svaigajiem zaļumiem.
Vasarā varam pāriet pat par 80–90% uz svaigēšanu, bet tas, protams, ar noteikumu, ka nav nekādu veselības problēmu, jo tad diēta jāpiemeklē katram individuāli. Bet kopumā – mums ir jābūt vērīgiem, kādai pārtikai pienācis laiks, – daba pati visu pasaka priekšā.
Iekustini vēja enerģiju sevī
Pavasarī Koka elementam piemīt enerģija vējš, kas iekustina jaunas idejas un mērķus, tāpēc šis ir arī ļoti dinamisks laiks intelektuālam darbam, kad jākaļ plāni turpmākajam gadam.
Lai labvēlīgi ietekmētu aknas un žultspūsli, ir jāiekustina un jāizstiepj saites un locītavas. Tam noderēs jogas, ciguna vai pilašu vingrinājumi. Ja ir ilgstošas sāpes vai diskomforts, īpaši ceļu locītavās, tas ir nopietns brīdinājums, ka jāpievērš uzmanība aknām un žultspūslim.
Vēja enerģijas ietekmē var iedvesmoties gavēnim, pieņemt izaicinājumu un 30–40 dienas atteikties no dzīvnieku izcelsmes produktiem (piena produktiem un olām jo sevišķi), kas dod nevajadzīgu slodzi organismam. Neaicinu to darīt visu laiku, bet gan dot īslaicīgas atslodzes ķermenim. Ideālā gadījumā šā laika ēdienkartē ir vienkāršas putras ar dažādām dārzeņu piedevām, diedzējumiem.
Ko likt uz šķīvja?
Pavasara graudaugi ir pilngraudu spelta un pilngraudu kvieši, kā arī rudzi un prosa, ko var pagatavot dažādos veidos. Lielisks proteīna un olbaltumvielu avots ir pākšaugi, īpaši lēcas un zaļās Ķīnas pupiņas. Pie sezonālajiem augļiem un dārzeņiem pirmām kārtām pieskaitāms viss zaļais – selerijas kāti, sparģeļi, puravi, kāposti, garšaugi, brokoļi. Gaļēdājiem pavasarī ieteicamākā ir vistas un cāļa gaļa. Šim laikam piestāv liesas, bet olbaltumvielām bagātas zivis – karpas, līdakas, brekši.
Vēlākā pavasarī ļoti ieteicami ir ātri pagatavoti grilējumi (vēlams, uz atklātas uguns vai oglēm tapuši), savukārt kūpinājumos un konservētos produktos ir maz dzīvības enerģijas un var būt arī kancerogēnas vielas, tādēļ šādi apstrādāta pārtika nav ieteicama.
Pavasara superprodukts ir laksis – kad lakši sāk augt, tos vajadzētu lietot ļoti daudz, jo tie ir spēcīgi aknu atindētāji.
Pavasara elementa pārvaldībā ir skābā garša, taču pavasarī to vajadzētu samazināt līdz minimumam. Aknas un žultspūslis skaitās viskarstākie orgāni, arī fizioloģiski, tāpēc ar šo garšu pavasarī vajadzētu būt uzmanīgiem, lai vēl vairāk neiespaidotu jau tā aktīvos orgānus. Tāpēc skābēti kāposti, sālījumi un tamlīdzīgas lietas pavasarī nav vēlamas! Vēl pavasarī iesaku atteikties no augiem, kas zied ar dzelteniem ziediem, – gurķiem, tomātiem, kabačiem, ķirbjiem. Tos atstāsim vēlākam laikam (tie ir pārāk mitri šai sezonai).
Tukšais un blīvais piecinieks
* Ir ēdiens, kas stiprina piecus tā sauktos blīvos orgānus. Tie ir orgāni, kuros nav tukšuma, – aknas, sirds, liesa, plaušas un nieres. Par šiem orgāniem saka, ka tie darbojas visu laiku, bez miera stāvokļa. Blīvie orgāni ir vieni no vissvarīgākajiem, uz tiem balstās visi fizioloģiskie dzīvības procesi.
* Ir arī pieci tukšie orgāni, kuri strādā pēc nepieciešamības, piemēram, liesai pretī tukšais orgāns ir kuņģis, kurš nestrādā tad, kad tajā nav ēdiena. Aknām pārinieks ir žultspūslis, sirdij – tievā zarna, plaušām – resnā zarna, nierēm – urīnpūslis. Šie pāri strādā komandā. Ja mēs runājam par kāda konkrēta orgāna mazspēju, ir jāpievērš uzmanība ne vien konkrētajai problēmai, piemēram, kuņģim, bet arī tā pāriniekam, jo viena orgāna disbalansā vienmēr ir iesaistīts arī otrs.
Dārzeņu tīteņi
- Ķīnas kāposts
- brokoļi, puķkāposti vai zaļie puķkāposti
- burkāni
- lociņi vai puravi
- gaļēdāji var pievienot vistas gaļu
Burkānus un brokoļus sagriež aptuveni 7 cm salmiņos, tāpat sagriež zaļumus. Ķīnas kāposta lapas atdala, dārzeņus ietin lapās, lai veidotos aptuveni 3 cm diametra rullīši. Tos var tvaicēt vai likt katlā un pagatavot ar dārzeņu vai buljona mērci. Gaļēdāji klāt pietin strēmelītēs sagrieztu vistas gaļu.
Gļotas izvadošs un imunitāti nostiprinošs maisījums
- 1 daļa medus
- 1 daļa mežrozīšu pulvera
Medus ir viens no pavasara superproduktiem, kas veicina gļotu izvadi. Savukārt imunitātes veicināšanai pavasarī, kad organisms ir novājināts un saules trūkst, ļoti ieteicamas ir mežrozītes visdažādākajos veidos: var uzvārīt tēju, lietot sīrupu vai pagatavot mežrozīšu pulveri. Mežrozīšu pulveri attiecībā 1:1 sajauc ar medu un lieto pa karotītei trīs reizes dienā, uzdzerot siltu ūdeni.
Pavasara dārzeņi
- 300–400 g sparģeļu
- buntīte zaļo lociņu
- nedaudz puravu
- 2 karotes olīveļļas vai valriekstu eļļas
- karote ābolu etiķa
- piparmētru lapiņas
Sparģeļi ar savu rūgtumu un siltumu stimulē vielmaiņu un palīdz attīrīties. Uz pannas uzsilda eļļu, uzber puravus, tad 5–10 minūtes apcep sparģeļus, lai tie nebūtu pārgatavoti. Pieliek lociņus. Pannu noņem no uguns, pievieno etiķi un sīki sakapātas piparmētru lapiņas. Piedevās var pasniegt apaļgraudu rīsus, pavasara pākšaugus vai graudaugus.