Veselības inspekcija nekonstatē pārkāpumus pansionātā “Derpele” 2
Veselības inspekcija (VI), veicot ekspertīzi, nav konstatējusi nekādus pārkāpumus veselības aprūpes nodrošināšanā “Vispārējā tipa pansionātā “Derpele””, no kura pērnā decembra beigās uz Jelgavas slimnīcu tika nogādāta stipri savārgusi sirmgalve, kura šā gada janvārī nomira.
Kā pastāstīja VI pārstāve Agnese Gusarova, inspekcija veica ekspertīzi par ģimenes ārsta sniegto veselības aprūpi sirmgalvei. Ārsta darbībā pārkāpumi netika konstatēti, un nekādi sodi netika piemēroti.
Pēc sirmgalves veselības stāvokļa pasliktināšanās pansionāta medmāsa izsaukusi ģimenes ārstu, tomēr viņš laikus nav varējis ierasties pie sirmgalves, jo tajā brīdī bijis noslogots pie citiem pacientiem. Tad ātro palīdzību izsaukusi klientes meita. Gusarova gan norādīja, ka neatliekamo medicīnisko palīdzību bija jāizsauc pansionāta medmāsai, nevis klientes meitai, lai speciālisti izvērtētu pacientes veselības stāvokli.
Atbildot uz jautājumu, kas izraisījis sirmgalves veselības problēmas, Gusarova skaidroja, ka veselības traucējumus izraisīja un līdz vitālo funkciju izsīkumam noveda slimību progresija, ko varēja pastiprināt dažādi sadzīves un cilvēciskas dabas jautājumi.
Jelgavas pilsētas slimnīcas vadītāja Anta Seržāne aģentūrai LETA apstiprināja, ka no pansionāta “Derpele” pērn decembrī atvestā sirmgalve nomirusi šā gada 8.janvārī. Slimnīcas vadītāja apstiprināja jau iepriekš konstatētās un medijos uzskaitītās problēmas – izgulējumus, smagu plaušu karsoni, iepriekš diagnosticētās hroniskās sirds slimības, garīgas problēmas un aklumu.
Lūdzot skaidrot, kas ir sadzīves un cilvēciskas dabas jautājumi, inspekcija pieļāva, ka tā varēja būt savstarpēja neizpratne un komunikācijas problēmas klientes meitas un pansionāta personāla starpā, kā arī apstāklis, ka medmāsai bija jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Gusarova norādīja, ka plašāku skaidrojumu inspekcija sniegt nevarēs.
Savukārt, atbildot uz jautājumu, kādēļ inspekcija nevērtēja paša pansionāta personāla darbību, Gusarova skaidroja, ka inspekcija pārbauda tikai veselības aprūpes kvalitāti, un veselības aprūpi šai klientei nodrošinājis ģimenes ārsts. Tā kā pansionāts sniedz sociālo, ne veselības aprūpi, VI pansionāta personāla darbību nevērtēja.
Pie inspekcijas ar iesniegumu pārbaudīt veselības aprūpes sniegšanu pansionātā vērstās Labklājības ministrija (LM), pastāstīja Gusarova.
Jau ziņots, ka LM pārbaudījusi Bauskas novada pašvaldības iestādes “Vispārējā tipa pansionāts “Derpele”” darbību un konstatējusi, ka iestādes speciālistiem noteikti neatbilstoši pienākumi, kā arī iestādē trūkst sociālā darba speciālistu, aģentūrai LETA pastāstīja LM pārstāve Marika Kupče.
Viņa stāstīja, ka LM atbilstoši kompetencei veikusi pārbaudi “Vispārēja tipa pansionāta “Derpele” divās no trim struktūrvienībām – struktūrvienībā Bauska un struktūrvienībā Derpelē. Pārbaudes gaitā tika vērtēta noteikto prasību sociālo pakalpojumu sniedzējiem neizpildes ietekme uz pakalpojumu kvalitāti.
LM pārbaudes laikā konstatēja nepilnības iestādes struktūrā un faktiskajā pakalpojuma organizēšanas kārtībā. “Derpeles” speciālistiem noteikti neatbilstoši pienākumi, kas rada pārpratumus un konfliktsituācijas, organizējot ikdiena darbus struktūrvienībās, stāstīja Kupče.
Tāpat iestādē konstatētas problēmas informācijas apritē.
Pārbaudēs konstatēts, ka iestādē trūkst sociālā darba speciālistu un citu darbinieku klientu pašaprūpes spēju, fiziskās mobilitātes uzturēšanai, kā arī trūkst darbinieku klientu aktivizēšanai jēgpilnai laika pavadīšanai ikdienā.
Savukārt gadījumi, ka klienti būtu slikti aprūpēti, netika konstatēti. Sarunās ar klientiem un viņu tuviniekiem apstiprinājās, ka personāls kopīgiem spēkiem veicina klientu atveseļošanos pēc smagām saslimšanām.
Pārbaudes rezultātā LM iestādei sniegusi ieteikumus pakalpojuma kvalitātes uzlabošanai, stāstīja Kupče.
Jau ziņots, ka saistībā ar gadījumu, kad tikai pēc radinieku uzstājības Jelgavas slimnīcā no sociālās aprūpes iestādes “Vispārējā tipa pansionāts “Derpele”” nogādāta stipri savārgusi sirmgalve, LM janvārī iestādē veica pārbaudi.
Par minēto gadījumu 26.decembrī vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums “Panorāma”. Tika ziņots, ka slimnīcā sievietei noteikta diagnoze smags plaušu karsonis, kamēr pansionāta pārstāvji apgalvo, ka nekādu šādas slimības pazīmju sievietei nav bijis – vien 37,2 grādu temperatūra, pie kādas ātro palīdzību nesaucot.
Jelgavas slimnīcas ārste Natālija Varoņina raidījumam atzina, ka sieviete uz slimnīcu atvesta novārgusi, ar izgulējumiem un plaušu karsoni. Papildus viņai jau iepriekš diagnosticētas hroniskas sirds slimības un garīgas problēmas, kā arī aklums.