Foto: SHUTTERSTOCK

“Veselības caurlaide” ar un bez derīguma termiņa! Aicina atteikties no 180 dienu likuma 61

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Kaut gan Eiropas Savienības (ES) digitālajam Covid-19 sertifikātam pagaidām nav norādīts derīguma termiņš, tomēr vairākas valstis jau ir noteikušas savu konkrētu periodu, līdz kuram darbojas šī ceļošanai paredzētā “veselības caurlaide”.

ES Digitālā Covid-19 sertifikācijas regula stājās spēkā 1. jūlijā un no šī datuma 27 dalībvalstīs, kā arī Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē pret kovidu potētās personas un šo infekcijas slimību pār­slimojušie var saņemt Covid-19 sertifikātu. Taču regula noteic, ka tas nav nekāds pārkāpums, ja katra valsts izdod savus ieceļošanas noteikumus, kas nav standartizēti ES līmenī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja Latvijas iedzīvotājs vēlas, piemēram, doties uz Austriju, viņam jāņem vērā, ka tur vakcinācijas sertifikāts ir derīgs 270 dienas no tā izsniegšanas brīža. Līdzīgi ir arī, ceļojot uz Horvātiju, kur vakcinācijas sertifikāts tiek izsniegts 210 dienām.

Vēl mazāks šis derīguma periods ir, piemēram, Zviedrijā un Norvēģijā – tikai 90 dienas. Taču, kā skaidro šo valstu atbildīgās iestādes, tas nenozīmējot, ka vakcinētais pret kovidu ir aizsargāts tik īsu laiku. Katrs iedzīvotājs, kuram tas ir izsniegts, var to lejuplādēt no jauna, jo sistēmā tiek saglabāti visi vakcinācijas sertifikāta saņemšanai nepieciešamie dati. Abas pieminētās valstis ir atzinušas, ka trīs mēnešu īss sertifikāta izmantošanas laiks ir noteikts arī drošības apsvērumu dēļ, proti, lai novērstu sertifikāta ļaunprātīgu izmantošanu.

Savukārt Šveicē, Somijā, Dānijā un arī Igaunijā kovida vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņš ir gads, bet šo laika periodu ļauts koriģēt, pamatojoties uz jauniem zinātniskajiem datiem.

Ieceļotāja sertifikāts nebūs derīgs

Ja Latvijas iedzīvotājs pilnu vakcinācijas kursu ir pabeidzis gada sākumā un nolēmis oktobrī doties, piemēram, uz Austriju, tad, kā informēja Nacionālais veselības dienests (NVD), ceļotājam ir jāņem vērā Austrijas noteikumi. Proti, ja viņa sertifikātam būs beidzies šajā valstī noteiktais termiņš, tad ieceļotāja sertifikāts nebūs derīgs. Šādā gadījumā vienīgā iespēja ieceļot, studēt vai strādāt pieminētajā valstī ir negatīvs Covid-19 tests, kas jāveic par maksu, vai arī pārslimošanas sertifikāts, bet ar nosacījumu, ka nav aizritējušas vairāk nekā 180 dienas no tā izsniegšanas brīža.

Nosacījums par pārslimošanas sertifikātu visās dalībvalstīs un iepriekš pieminētajās četrās valstīs, kas atrodas ārpus ES, ir vienāds. Arī sertifikāta sākuma termiņš ir vienāds – 14 dienas pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas vai vakcīnas “Janssen” vienas devas iepotēšanas.

Reklāma
Reklāma

Savukārt Latvija citās Eiropas Savienības valstīs izsniegtos sertifikātus pieņem bez kaut kāda noteikta derīguma termiņa, tāpēc, ja Latvijā no Austrijas vai citas valsts iebraukušam cilvēkam ir sertifikāts ar noteiktu lietošanas laiku, tad mūsu valstī tas būs derīgs arī tad, ja attiecīgās valsts noteiktais derīguma termiņš būs beidzies, informēja NVD.

Atkarīgs no revakcinācijas

Sākotnēji var likties, ka valstis sertifikāta derīguma termiņu nosaka, ņemot vērā vakcīnas iedarbības laiku. Taču tas ir maldīgs priekšstats.

Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja, ka pagaidām neesot nekādu zinātnisku pierādījumu, ka visiem būtu nepieciešama trešā pretkovida vakcīnas deva pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas.

Tie esot politiski vai ierēdnieciski lēmumi, jo zinātniskā līmenī ne Amerikā, ne Austrālijā, ne Kanādā, ne Eiropā tam neesot pierādījumu. “Vienīgais, ko varam jau pēc pietiekamām norādēm teikt, ka trešā deva rekomendējama tiem, kam novājināta imunitāte,” sacīja Zavadska.

Pirmdien Imunizācijas valsts padomes sēdē tika izvērtēti pašreiz pieejamie zinātniskie fakti un pierādījumi, kā arī ņemti vērā iepriekš labi zināmie imunizācijas pamatprincipi un ieteikta papildu vakcīnas deva pacientiem ar slimības vai terapijas izraisītu augstu imūnsupresijas stāvokli (traucēta imūnsistēmas spēja cīnīties ar infekciju vai citām slimībām. – M. L.). Kā liecina pašreizējā zinātniskā informācija, balstvakcinācija veicama ar jebkuru Eiropā apstiprināto vakcīnu neatkarīgi no tā, ar kādu vakcīnu cilvēks sākotnēji ir potēts.

Vairākas valstis savās oficiālajās Covid-19 mājaslapās internetā ir norādījušas, ka sertifikāta derīguma termiņš nenozīmē imunitātes spēkā esamību.

Arī Latvijā tāpat kā daudzās ES valstīs, kur sertifikātam nav noteikts derīguma termiņš, šis nosacījums varētu mainīties, ja Eiropas Zāļu aģentūra, ņemot vērā zinātniskus pierādījumus, rekomendēs revakcinēties.

“Sertifikāta derīguma beztermiņš ir noteikts līdz brīdim, kad būs skaidrs, kurā brīdī ir nepieciešama revakcinācija. Reģistrējot četras patlaban Eiropā pieejamās vakcīnas pret Covid-19, tur arī nav norādīts, pēc cik ilga laika būtu nepieciešama revakcinācija. Dati par imunitātes aizsardzību pēc vakcinācijas joprojām tiek saņemti no visas pasaules,” sacīja Veselības ministrijas (VM) komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders.

Aicina atteikties no 180 dienām

Savukārt Imunizācijas valsts padome atkārtoti norāda, ka būtu nepieciešams mainīt šī brīža regulējumu Latvijā un paredzēt, ka vienu vakcīnas devu, kā arī vakcinācijas sertifikātu cilvēks var saņemt neatkarīgi no laika, kāds ir pagājis no pozitīva SARS CoV-2 saslimšanu apstiprinoša testa veikšanas.

Padome atkārtoti iebilst VM noteiktajam regulējumam, ka vakcinācijas sertifikāts izsniedzams pēc vienas vakcīnas devas saņemšanas 180 dienu laikā, bet ne vēlāk. Pamatojoties uz zinātniskajiem datiem, šādā gadījumā viena kovida vakcīnas deva nodrošinot līdzvērtīgu aizsardzību ar personu, kura saņēmusi divas devas un kurai iepriekš nav bijusi saskarsme ar koronavīrusu.

Šāds nosacījums, kas balstīts zinātnes un medicīnas pierādījumos, šobrīd tiekot rekomendēts arī tādās valstīs, kā, piemēram, Vācija, Austrija, Spānija, Igaunija, Islande un citās.

Iespējams, ka drīzumā šīs valstis varētu mainīt nosacījumu par 180 pār­slimošanas sertifikāta derīguma dienām.

Lai saprastu, kādi Covid-19 sertifikāta derīguma termiņi ir katrā valstī, NVD sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga iesaka ielūkoties vietnē “www.reopen.europa.eu”, kur katra valsts ievieto savu informāciju.

“Ja cilvēks pandēmijas laikā izlemj ceļot ārpus Latvijas, tad jāņem vērā, ka ieceļošanas un uzturēšanās noteikumi ļoti strauji var mainīties atkarībā no epidemioloģiskās situācijas. Šī situācija katrā valstī ir atšķirīga. Par noteikumiem vajadzētu pārliecināties ne tikai pirms biļešu iegādes, bet arī īsi pirms izbraukšanas. Jāņem vērā, ka ārvalstīs mūsu sertifikāts tiek skenēts atbilstoši tās valsts nosacījumiem, kurp cilvēks dodas.

Ir valstis, kur nepietiek tikai ar QR koda uzrādīšanu, bet tiek prasīta pilna informācija jeb visi būtiskākie dati par sertifikāta īpašnieku. Ir valstis, kur sertifikātu prasa uzrādīt tikai vienu reizi, bet ir arī tādas, kur to prasa pie katra kontroles punkta. Šiem noteikumiem ir jāseko līdzi, lai nerastos negaidītas neērtības,” skaidroja Štālberga.

Patlaban ES institūcijas risina jautājumu par to Covid-19 vakcinācijas sertifikātu derīgumu valstīs, kas atrodas ārpus savienības. Ja ES būs pārliecinājusies, ka ārpussavienības valsts izdod sertifikātus, kuri atbilst standartiem un sistēmām, kas ir salāgojamas ar ES sistēmu, ES var pieņemt lēmumu, uz kura pamata šādi ārpussavienības valstu sertifikāti tiktu akceptēti ar tādiem pašiem nosacījumiem kā ES digitālie Covid-19 sertifikāti, informē ES Padome.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.