Veselības burciņa ziemai. 5 iedvesmojošas marinētu ķiploku receptes 0
Viena lieta audzēt, otra – pārstrādāt. Visu, ko dod ķiploks, izmantoju, stāsta ķiploku audzētāja un saimniece Antra Zeiliņa. Skaisti skan – marinēti ķiploku ziedi! Tomēr galvenā burvība ir aromāts un garša. Marinēšanā nav nekādu noslēpumu: daru to tā, kā marinē gurķus. Marinādi gatavoju, izmantojot ūdeni, etiķi, cukuru, sāli un garšvielas. Kādās attiecībās, tā ir mūsu katras izvēle un garšas prasība. Gatavoju arī asos ķiplociņus, tad pievienoju aso piparu pāksti.
Ķiploku ziedi ir fantastiska piedeva ēdieniem, tie izmantojami arī salātos. Marinādi pievienoju, piemēram, rasoļņikam – tik laba, viegli asa garša veidojas.
Antra Zeiliņa novēl audzēt un lietot ķiplokus. Tas ir dārzenis, ko pazina senajā Ēģiptē, Grieķijā, Indijā, Ķīnā, Turcijā. To virtenes kārtas pie durvīm dēmonu un ļauno garu aizbaidīšanai. 1720. gadā ķiploki izglāba vairākus tūkstošus Marseļas iedzīvotāju no mēra epidēmijas. – Domājiet un meklējiet variantus, kā izmantot ķiplokus. Šķiet, zināms dārzenis, taču joprojām interesants, ļoti spēcīgs un noslēpumains, – saka Antra Zeiliņa, un viņai var ticēt.
Marinēti ķiploki. 1. recepte
1 kg ķiploku.
Marināde: 3 glāzes ūdens, 150 g 9% etiķa, 1 ēdamkarote sāls, 1,5 ēdamkarotes cukura, 1 šķēlīte mārrutku, lauru lapas, pipari, dilles.
Sterilu burku piepilda ar notīrītām ķiploka daiviņām un pārlej ar sagatavotu marinādi. Trauku noslēdz ar plastmasas vāciņu. Uzglabā vēsā vietā. Izmanto sviestmaižu gatavošanā, kā arī ziemā pret vīrusslimībām.
Marinēti ķiploki. 2. recepte
1 kg ķiploku.
Marināde: 1 l ūdens, 2 ēdamkarotes (ar kaudzi) sāls, 2 ēdamkarotes cukura, 0,5 glāzes 9% galda etiķa.
Ķiplokus notīra, plaucē ar verdošu ūdeni un uzreiz atdzesē aukstā ūdenī. Notecina lieko ūdeni, ķiplokus pilda sterilās burkās un aplej ar karstu marinādi. Burkām uzliek novārītu metāla vāciņu un pasterizē 85–90 oC temperatūrā: puslitra burkas – 3 minūtes, litra burkas – 5 minūtes. Aizvāko un atdzesē.
Marinēti ķiploki. 3. recepte
1 kg ķiploku, pipari, krustnagliņas.
Marināde: 1 l ūdens, 50 g sāls, 50 g cukura, 1 ēdamkarote 9% galda etiķa.
Ķiplokus notīra, nomazgā. Sterilā burkā liek garšvielas, tad blīvi sapilda ķiplokus. Aplej ar verdošu ūdeni, uzliek vāciņu un tur 24 stundas. Pēc tam ūdeni nolej un ķiplokus aplej ar aukstu marinādi. Burkas noslēdz ar plastmasas vāciņu.
Marinēti ķiploki. 4. recepte
500 g ķiploku, 1 ēdamkarote cukura, 0,5–1 tējkarote sāls, 0,5–1 ēdamkarote 9% etiķa.
Pārliešanai: verdošs ūdens.
Ķiplokus notīra, nomazgā. Sapilda sterilās burkās, kurās ieber sāli, cukuru, ielej verdošu ūdeni, pievieno etiķi. Uzliek novārītu metāla vāciņu un pasterizē 80 oC temperatūrā: puslitra burkas – 3 minūtes, litra burkas – 5 minūtes. Burkas aizvāko un atdzesē apkārtējā temperatūrā.
Marinēti ķiploki. 5. recepte
1 kg ķiploku.
Pārliešanai: 1 l ūdens, 6 ēdamkarotes sāls.
Marināde: 2,5 glāzes nevārīta ūdens, 1,5 glāzes 9% galda etiķa, 1 ēdamkarote sāls, 1 ēdamkarote cukura.
Ķiplokus notīra, noskalo, pilda burkās, aplej ar nevārītu sālsūdeni, lai apsegtu ķiplokus. Burkām uzliek vāciņu un novieto tumšā vietā istabas temperatūrā. Pēc mēneša sāļo uzlējumu nolej un ķiplokus aplej ar marinādi. Noslēdz ar plastmasas vāciņu. Uzglabā vēsā vietā.
Marinēti ķiploku jaunie dzinumi
Marināde: 1 l ūdens, 50 g sāls, 50 g cukura, pusglāze 9% etiķa. Ķiploku jaunos dzinumus un lapas novāc, kad vēl nav nobriedušas ķiploku sēklu galviņas.
Zaļumus nomazgā, sagriež 10 cm garos gabalos. Blanšē 1–2 minūtes verdošā ūdenī, atdzesē un notecina lieko ūdeni. Saliek burkās un aplej ar verdošu marinādi.
Sterilizē 100 oC temperatūrā: puslitra burkas – 3 minūtes, litra burkas – 5 minūtes. Burkas aizvāko un atdzesē.
Sagatavots pēc tematiskās avīzes “Mājas gardumi”