Tik traki niez! 1
Sausa un niezoša āda, visticamāk, ir kādas iekšķīgas slimības izpausme. Iespējams, iemesls ir pārāk cītīga mazgāšanās karstā ūdenī ar spēcīgiem līdzekļiem, beršanās ar sukām, pēc tam nelietojot mitrinošus kopšanas līdzekļus. Pīlingu un citas abrazīvas procedūras ķermenim nav vēlams veikt biežāk kā reizi nedēļā.
Ja āda niez un tiek kasīta, cēlonis var būt gan kašķis, gan psihiska saslimšana, gan žultsskābju nogulsnēšanās ādā.
– Tos, kuri ir šokēti, ka atklāts kašķis, varu nomierināt – tas ir daudz vieglāk ārstējams nekā citas slimības, – teic Anita Ābelīte. Šī kaite ir viena no retajām, kuras cēlonis nav iekšķīgs. Reizēm tā ir viltīga un vispirms neizpaužas uz roku plaukstām, bet kāju aizmugurē, uz pēdām, augšstilbiem un nereti vizuāli atgādina atopisko dermatītu.
Sausas ādas cēlonis var būt cukura diabēts vai vairogdziedzera slimība. Pieaugušajiem iespējama hroniska ekzēma, bērniem – atopisks dermatīts, tomēr visbiežāk tā ir pārāk rūpīgas mazgāšanas pazīme.
Nevēlamais sārtums vaigos
Daudz par veselības stāvokli var secināt pēc ādas krāsas. Sārta vai zilgana āda mēdz būt sirds un asinsvadu slimību gadījumā. Zili sārti vaigi raksturīgi aizrautīgiem alkohola lietotājiem. Bālums visbiežāk ir mazasinības gadījumā, taču dzeltenīgums liecina par aknu un nieru slimībām.
Ziedoši sārti vaigi sievietei 35–60 gadu vecumā liecinās par paplašinātiem kapilāriem jeb kuperozi vai rozāciju, kad tiem pievienojas arī izsitumi. Šīs vainas attīstību var veicināt veģetatīva neiroze, asinsrites traucējumi mugurkaula kakla daļas asinsvados, endokrīnas, aknu un nieru slimības, dažādi hormonāli traucējumi, sirds un asinsvadu saslimšanas, piemēram, hipertensija, kā arī bronhiālā astma. Pastāv arī teorija, ka to varētu rosināt kuņģa un zarnu traktā iemājojušās helikobaktērijas.
Kuperozes gadījumā jāvairās no pikantiem un karstiem ēdieniem. Zinātnieki pierādījuši, ka rozāciju veicina sarkanvīna dzeršana, un, kā stāsta daktere Ābelīte, viņas praksē to lieto 90% no šiem pacientiem.
Slimības sākumā pietiks ar šādai ādai paredzētas kosmētikas lietošanu. Nelielas problēmas gadījumā asinsvadus var stiprināt antioksidantus un bioflavonoīdus saturoši uztura bagātinātāji, taču, kad jau radušies iekaisuma perēkļi, nepieciešams lietot atbilstošus ārīgus un iekšķīgus medikamentus. Visefektīvākais ierocis pret sejas apsārtumu ir lāzerterapija. Vienlaikus ievērojot arī diētu un visus ārsta ieteikumus, iespējams panākt labu ādas izskatu.
Pie vainas infekcija
Sarkani plankumi dekoltē zonā mēdz rasties stresa brīžos, bet tādi var būt arī infekcijas un ādas slimību, piemēram, rozā ēdes, gadījumā. Krāsaino ēdi, kad uz ādas rodas tumšāki un gaišāki plankumi, izraisa sēnīte. To visbiežāk iegūst veikalos, pielaikojot apģērbu, vai solārijā, ja nav notīrīta virsma. Parasti to var ārstēt ar ārīgiem līdzekļiem, taču smagākos gadījumos jāņem talkā iekšķīgi preparāti. Dažkārt pietiks ar mazāk cītīgu mazgāšanos.
Kārpas visbiežāk liecina par lielu stresu vai imunitātes pavājināšanos, kad organisms nespēj cīnīties ar vīrusu. Šī slimība joprojām pilnībā nav izprasta. Dažkārt ārstēšanai efekta nav, bet, ja imunitāte sasparojas un pēkšņi uzveic vīrusu, tās pazūd. Tomēr būtu aplami cerēt, ka šie veidojumi pāries paši no sevis, jo ne vienmēr tā notiek.
UZZIŅA
Kādas ādas problēmas izraisa vitamīnu trūkums
• Piņņu rašanos rosina A, E, B2, B6 vitamīna, cinka un neaizvietojamo taukskābju deficīts.
• Problemātiska – taukaina vai sausa – āda liecina par A un E vitamīna, cinka un magnija trūkumu.
• Dermatīts jeb ādas iekaisums ir B grupas vitamīnu deficīta pazīme.
• Sejas apsārtums, ādas plaisāšana un lobīšanās ir liecība par nepietiekamu A, E, B un C vitamīna daudzumu.
• Lūpu kaktiņu plaisāšana mēdz būt saistīta ar PP vitamīna deficītu. Jāizvērtē, vai nav pievienojusies sēnīšu infekcija.