Nieze, sārti vaigi, izsitumi… Meklējam dziļākus ādas problēmu vaininiekus 1
Nereti, ieraugot pārmaiņas uz ādas, dodamies pie dermatologa un gaidām, ka tūlīt tiks izrakstīta ārstnieciska ziede, taču dakteris sūta uz analīzēm un dažādiem izmeklējumiem vai pie cita speciālista. Bieži vien simptomu cēlonis slēpjas organismā, kad tikai ar ārīgiem medikamentiem vien nevar līdzēt.
Āda ir gan veselības, gan emociju spogulis, tādēļ dažādu problēmu gadījumā pirmās pazīmes var parādīties uz tās.
– Pacienta pašnovērtējums un aina, ko pamana ārsts, reizēm ļoti atšķiras. Piemēram, atnāk skaista meitene un sūdzas par sīku pumpiņu, bet citkārt kāds ir kā nosēts ar pinnēm, taču viņu satrauc tikai neliels pigmentācijas plankumiņš, – stāsta Lāzerplastikas klīnikas ārste Anita Ābelīte.
Lai atklātu slimības cēloni, kas parasti ir iekaisīgas saslimšanas, viņa pacientus visbiežāk nosūta konsultēties pie gastroenterologa, endokrinologa, ginekologa, alergologa un stomatologa.
Nereti nepieciešama arī psihologa vai psihoterapeita palīdzība. Dakteres Ābelītes pieredze liecina, ka stress īpaši rosina psoriāzes jeb zvīņēdes izpausmes. Lai ārstēšana būtu veiksmīga, pacientam jebkurā gadījumā jābūt psihiski mierīgam.
Tiem, kuri jaunībā aizrāvušies ar sauļošanos, nereti jau pēc 30 gadu vecuma uz ādas parādās pigmentācijas plankumi, taču to cēlonis var būt arī aknu vai endokrīnās slimības, kuras novēršamas ar iekšķīgiem līdzekļiem.
Liekā apmatojuma problēmu jāsāk risināt ar endokrinologa un ginekologa apmeklējumu, sevišķi jaunām sievietēm. Ja analīzes ir normālas un šie speciālisti neatklāj veselības stāvokļa novirzes, matiņus ar kompleksu ārstēšanu var itin veiksmīgi iznīdēt.