“LA” prognoze veselības aprūpē: sāpīgi triecieni 0
Veselības ministre Anda Čakša ir apņēmības pilna nākamgad reformēt veselības aprūpes sistēmu, izveidojot, kā to noteikusi Pasaules banka, četru līmeņu slimnīcas. Jau zināms, ka ministrija nolēmusi 174 miljonus eiro Eiropas reģionālās attīstības fonda naudu novirzīt reģionālo slimnīcu un Rīgas lielo slimnīcu telpu remontam, būvniecībai un aparatūras iegādei.
Vai izdosies vienoties par finanšu avotu valsts obligātajai veselības apdrošināšanai?
Šis būs sarežģīts jautājums, kas var novest pie smagām domstarpībām koalīcijā, jo būs jāpanāk politiska vienošanās, kā pārdalīt nodokļus, lai uz vienu iedzīvotāju medicīnai būtu nevis 460 eiro, bet tuvu tam, ko vienam iedzīvotājam atvēlējusi Igaunija jeb par 300 eiro vairāk. Finanšu ministrija Pasaules bankai pasūtījusi līdz gada sākumam izvērtēt Latvijas nodokļu sistēmu kopumā, un Veselības ministrija cer, ka banka pateiks priekšā, kur atrodami tie papildu finanšu avoti veselības aprūpei, un koalīcija to ņems vērā. Visticamāk, ka strādājošiem tik un tā būs kāds procents jāpiemaksā papildus no saviem naudas makiem.
Vai 13 slimnīcas tiks pārprofilētas par dienas aprūpes un labjūtes centriem, kā to iesaka Pasaules banka?
Ja Veselības ministrija vairs nedos naudu, lai varētu strādāt tās nodaļas, kas to ir gadiem darījušas, tad, visticamāk, Anda Čakša saņems sāpīgus triecienus no Zaļo un zemnieku savienības vadošās virsotnes, jo daudzas pašvaldības vada ZZS pārstāvji. Bez ZZS atbalsta ministre nevar spert nevienu radikālu soli. A. Čakša norādījusi, vai nu slimnīcai būs pietiekamā daudzumā jāpiesaista attiecīgā līmeņa speciālisti, vai arī tā nedrīkstēs šīs manipulācijas veikt. Attiecīgā līmeņa speciālistu trūkst visās valsts un pašvaldību slimnīcās, un, ja šis kritērijs tiks ievērots tikai pret atsevišķām, nevis visām slimnīcām, tad radīsies ne mazums domstarpību starp medicīnas darba organizatoriem lokālajos un reģionālajos stacionāros.
Vai tiks paaugstinātas ārstu algas?
Te nav runa par algas palielinājumu par desmit vai divdesmit eiro, bet gan motivējošu pielikumu, īpaši tiem ārstiem, kas veic augsti specializētus veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, ķirurgi Rīgas Austrumu slimnīcā, un kuri par slodzi pēc nodokļu nomaksas saņem 690 eiro. Vai dzemdību un ginekoloģijas speciālisti, kuru alga ir vēl zemāka. Izskatās, ka tās ir veltīgas cerības, jo Finanšu ministrijas augsta līmeņa ierēdnis, kas atbild par fiskālo politiku, tiekoties ar VM pārstāvjiem ir paziņojis: “Ja jums nav kas strādā, vediet šurp ārstus no Baltkrievijas!”
Vai tiks nosaukti to personu uzvārdi, kuri izšķieduši 14,5 miljonus eiro e-veselībai?
Veselības ministrijai līdz janvāra vidum ir jāpabeidz dienesta izmeklēšana. Kāds uzvārds droši vien tiks nosaukts un, iespējams, kāds ierēdnis saņems disciplinārsodu – algas samazinājumu, pazemināšanu amatā vai atstādināšanu no amata, taču tās būs mazās zivis. Lielās zivis, tajā skaitā ministru līmenī, jau ir aizpeldējušas.