Foto – Shutterstock

Veselībai, vitalitātei, normālam svaram. 12 fakti par hormoniem 0

Veselībai, vitalitātei, normālam svaram un garastāvoklim, labam miegam un seksamMan ir hormonu disbalanss – šādas sūdzības ārstiem nākas uzklausīt arvien biežāk. Šķiet, hormonālais līdzsvars vai tā trūkums kļuvis par modes tematu. Beidzot atrasti īstie vaininieki – hormoni! Tieši tie mūs padara īgnus, aptaukojušos, neapmierinātus ar dzīvi, seksuāli mazaktīvus, vecus un neglītus. Tāpēc mums tik viegli un patīkami pieņemt ideju, ka glābiņš ir kāda moderna hormonālā diēta vai – un tas ir vēl ērtāk – tablete. Visos šajos priekšstatos ir daļa taisnības: hormoni nudien diriģē cilvēka dzīvi no sākuma (un pat vēl agrāk!) līdz beigām, taču hormonālā jeb endokrīnā sistēma ir daļa no organisma un darbojas dziļā un gudrā saskaņā ar citiem orgāniem un to sistēmām. Ir arī tādi hormonālie traucējumi, kad patiešām vienīgais glābiņš ir tabletes vai cita veida medikamenti. Tomēr vairākumā gadījumu hormonu disbalanss ir nepareiza dzīvesveida sekas. Zāles būs rūgtas un bez mirklīgas iedarbības – pacietīgs darbs ar sevi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

1. Hormonus organismā ražo endokrīnā sistēma:

* hipofīze;

* vairogdziedzeris;

* virsnieru dziedzeri;

* aizkuņģa dziedzeris;

* olnīcas (sievietēm), sēklinieki (vīriešiem).

CITI ŠOBRĪD LASA

2. Hormoni rodas arī sirdī, nierēs, kuņģī un zarnās.

3. Atklāts, ka hormonus ražo arī tauku šūnas.

4. Hormoni ir ķīmiskas vielas, kas izdalās organisma iekšienē un ar asinsriti nonāk orgānos.

5. Endokrīnie dziedzeri šādi komunicē ne tikai ar citiem orgāniem, bet arī savā starpā, nodrošinot atgriezenisko saiti – tādu kā kontroli pār to, vai ķermenis funkcionē normāli.

6. Hormoni vai to trūkums ir kā komanda orgāniem darboties ātrāk vai lēnāk.

7. Hormoni kontrolē ļoti daudzus procesus, sākot no enerģijas uzņemšanas vienā atsevišķā šūnā un beidzot ar visa ķermeņa augšanu un attīstību.

8. Hormonālās sistēmas traucējumi rodas, ja noteikta veida hormonu ir vairāk vai mazāk, nekā nepieciešams.

9. Hormonu daudzums organismā mūža garumā nav nemainīgs arī pilnīgi veseliem cilvēkiem, piemēram, pusaudžu vecumā cilvēks piedzīvo dzimumhormonu eksploziju, bet pēc tam to veidošanās pakāpeniski sarūk.

10 Hormonālās sistēmas traucējumi var izpausties kā nopietnas slimības: diabēts, vairogdziedzera kaites, Kušinga sindroms, policistisko olnīcu sindroms u.c.

11 Hormonālais disbalanss tieši vai netieši var būt atbildīgs arī par daudzām šķietami ikdienišķām sūdzībām, piemēram, nogurumu, galvassāpēm, nomāktu garastāvokli, libido pazemināšanos, svara pieaugumu u.c. simptomiem.

Reklāma
Reklāma

12 Endokrinologi ir ārsti, kuri pārzina hormonālo sistēmu.

Lasiet arī plašāku rakstu: Hormoni mūža garumā, lielākie kaitnieki un palīgi tiem

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.