Visbiežāk sastopamā kaite – caureja 0
Atvaļinājuma priekus bieži vien sabojā tā saucamā ceļotāju caureja, kuras iemesls ir gan neierastu, eksotisku ēdienu baudīšana, gan dažādi infekciju izraisītāji. “Pirmkārt, pārtikas produkti, dzērieni, kurus mūsu gremošanas sistēma vienkārši nepazīst. Otrkārt, zināmi produkti, ja tos patērē neierasti lielā daudzumā. Treškārt, nemazgāti, nemizoti augļi un dārzeņi, termiski neapstrādāta gaļa, inficēts ūdens,” biežākos caurejas iemeslus uzskaita profesore L. Vīksna. Viņa stāsta, ka gados jauni cilvēki slimo daudz biežāk, jo viņiem ir aktīvs dzīvesveids un vēlme izbaudīt visu jauno, neierasto. Parasti ar šo kaiti saslimst ceļojuma otrajā nedēļā, kad sāk zust piesardzība.
Profesore teic, ka vajag uzmanīties no inficēšanās ar visu veidu enterālajiem hepatītiem, jo to ierosinātāji var būt gandrīz visur, tādēļ stingri jāievēro personīgā higiēna, nedrīkst uzturā lietot augļus un dārzeņus, kuri bijuši saskarsmē ar zemi un kurus nevar nomizot vai vismaz kārtīgi nomazgāt. A hepatīta vīrusi var slēpties gan krāna, gan baseina vai pat jūras ūdenī, gliemenēs, salātos, nemizotos, nevārītos augļos un dārzeņos, termiski neapstrādātā gaļā, nepasterizētā pienā, ledus gabaliņos. Ceļojuma laikā vispareizāk lietot tikai vārītu ūdeni, kafiju, tēju, kā arī dzērienus, kas ražoti rūpnieciski un pildīti pudelēs. Ne mazāk svarīgi ievērot personīgo higiēnu, rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm, bet situācijās, kad tas nav iespējams, lietot dezinfekcijas līdzekļus.
Ja pēc atgriešanās no ceļojuma rodas kādi veselības traucējumi, noteikti jādodas pie ģimenes ārsta vai infektologa. Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra informācija, šī gada pirmajos piecos mēnešos viens cilvēks jau saslimis ar Denges drudzi (2016. gadā četri), pērn divi cilvēki saslimuši arī ar malāriju.