Vērtīgie un unikālie paradīzes āboli 0
Vitālijs Radenko, Inese Drudze, Dārzkopības institūts
Turpinājums. Sākumu lasiet Agro Topa augusta numurā
Katrai no Eiropas projektā Jaunu sinbiotisku pārtikas produktu izstrāde, izmantojot augu valsts blakusproduktu enzimātisko hidrolīzi (projekta nr. 1.1.1.2/VIAA/1/16/201) pārbaudītajām šķirnēm bija savas atšķirības gan dominējošajos sastāvos, gan aktīvo vielu koncentrācijās.
Vērtīgās spiedpaliekas
Krebu ābolu šķirņu spiedpaliekās projekta ietvaros tika atrasti arī tādi bioloģiski aktīvi savienojumi kā triterpēni, kuriem piemīt izcilas antioksidatīvas īpašības. Kopumā tika atrasti un kvantificēti seši triterpēni (skvalēns, α-amirīns, lupeols, 24-metilēn-cikloartanols, uvaols un ursolīna aldehīds). Atsaucoties uz zinātnisko literatūru (žurnāls Cancer Letters), lupeols raksturots kā jauns pretiekaisuma un pretvēža līdzeklis ar lielu potenciālu – netoksisks, bez blaknēm. Turklāt ābolu šķirņu spiedpaliekās tika identificētas tādas vielas kā fitosteroli. Pateicoties fitosterolu antioksidatīvajām īpašībām, pēdējos gadu desmitos interese par šiem savienojumiem būtiski pieauga. Klīniskajos pētījumos iegūtie rezultāti norāda, ka 2 g fitosterolu lietošana dienā samazina zema blīvuma lipoproteīnu jeb sliktā holesterīna līmeni asinīs par 10%.
Tādēļ pārtikas ražotāji, lai uzlabotu pārtikas produktu funkcionalitāti un palielinātu uzturvērtību, cenšas pievienot attīrītus fitosterolus daudziem pārtikas produktiem.
Vēl joprojām daudzi ražotāji pēc sulas iegūšanas spiedpaliekas (kātiņus, mizu, mīkstumu, serdi, sēklas) tālākai pārstrādei neizmanto, bet tieši tās ir sevišķi bagātas ar unikālu ķīmisko sastāvu. Daudzus krebu tipa ābolus var izmantot ne tikai pārtikas produktu ražošanā, bet arī farmācijā – ekonomiski izdevīgai bioloģiski aktīvo vielu/piedevu ražošanai. Vienlaikus tiek risinātas arī spiedpalieku kā sulas spiešanas atkritumu utilizācijas problēmas, lieki nepiesārņojot apkārtējo vidi un samazinot ražošanas atkritumu daudzumu. Pārtikas produktus, kas satur krebu ābolu spiedpaliekas, var uzskatīt par veselīgiem funkcionālās pārtikas produktiem ar augstu pievienoto vērtību.
Potenciāli perspektīvas krebu un tiem radniecīgas ābeles
Minētajā pētījumā tika testētas arī citas Pūres kolekciju dārzā pēc saimnieciskām īpašībām izdalītas potenciāli interesantas krebu tipa un tam radniecīgu ābeļu šķirnes – ‘Bērzukroga Dzeltenais’, Malus cv. ‘Ola’ (attēlā) un Malus X Soulardii.
‘Bērzukroga Dzeltenais’ atrasts Pūres DPC ģenētisko resursu vākšanas ekspedīcijās Cēsu–Bērzukroga krustojumā ceļmalā un saglabāts kolekcijā, mātes koks atradnes vietā šobrīd vairs nav saglabājies. Visticamāk, tas ir kāds ābeļu potcelma brīvas apputes sēklaudzis. Izceļas ar izcilu ražību, teicamu ziemcietību, vidēju izturību pret kraupi. Augļi nelieli, dzintardzelteni, nebirst. Tehniskās gatavības laiks – augusta beigas, septembra sākums. Jau kādu laiku ir populārs vīndariem kā spēcīga ābolu–ananasu aromāta donors, kas vienmēr dominē kupāžās ar citu šķirņu sulām. Āboli ir ļoti skābi, svaigā veidā neēdami, toties tehnoloģiski ļoti interesanti. Sulas un pārstrādes produkti ir dzintardzeltenā krāsā, tikpat kā nebrūnē, augļu smarža ļoti spēcīga, garšas buķete izteiksmīga un piesātināta.
Pārbaudot kopējo karotinoīdu daudzumu paradīzes ābolu spiedpaliekās, tika konstatēts, ka spiedpaliekās, kas iegūtas no ‘Bērzukroga Dzeltenā’ bija vislielākā karotinoīdu koncentrācija. Karotinoīdi ir augu sarkanie, oranžie un dzeltenie pigmenti, kas augu šūnās darbojas kā antioksidanti, pasargājot hlorofila molekulas no fotooksidācijas. Cilvēka organismā karotinoīdi darbojas kā antioksidanti un ir nepieciešami redzes procesos, kā arī veicina ādas, gļotādu atjaunošanos, kaulaudu un zobu veidošanos.
Karotinoīdi rodas tikai augos, tāpēc tie jāuzņem kopā ar pārtiku. Pamatojoties uz vācu zinātnieku ziņojumu žurnālā Clinical Nutrition, tiek uzskatīts, ka ieteicamā diennakts karotinoīdu deva, kas nepieciešama dažādu slimību profilaksei, ir 2–4 mg. Daži apēsti šīs šķirnes augļi spēj nodrošināt nepieciešamo beta-karotīna daudzumu dienā.
Malus cv. ‘Ola’ kolekcijā tika saņemta kā dekoratīvā šķirne, bet dārzā izrādījās interesanta arī pārstrādes produktiem – ar tumši sarkaniem ķiršveida augļiem un tumši sarkanu mīkstumu. Kraupja imūna šķirne, ko var audzēt arī bioloģiskajās saimniecībās. Ļoti ziemcietīga, ienākušies augļi nebirst. Tehniskās gatavības laiks no septembra vidus līdz aptuveni janvārim. Pēc tam sulīgums sāk mazināties. Augļus var glabāt. Sula un biezenis skaistā tumši rubīnsarkanā krāsā ar palielinātu skābumu, samērā neitrālu vāju mandeļu aromātu, tikpat kā nebrūnē arī bez speciālas apstrādes. Pētījuma rezultāti parādīja, ka īpaši ābolu šķirne ‘Ola’ bagātīgi satur neaizvietojamās taukskābes: α-linolēnskābi (omega-3), linolskābi (omega-6) un oleīnskābi, kas būtiski ietekmē asins lipoproteīnus un holesterīna vielu maiņu.
Malus X Soulardii ir kraupja imūns ābeļu starpsugu hibrīds ar teicamu ražību un ziemcietību. Ātrražīgs. Ražas ietekmē zari lokveidā noliecas uz leju un vainags veidojas pusnokarens. Augļi vidējas plūmes lielumā, tumši sarkani ar sarkanu mīkstumu, vidēji skābi, ēdami arī svaigā veidā. Mīkstums oksidatīvi brūnē; lai skaistā krāsa pārstrādes produktos saglabātos, tie jāuzkarsē. Lapas, ziedi arī tumši sarkani, koks dārzā izskatās ļoti dekoratīvs. Var audzēt arī bioloģiski. Vākšanas gatavība – septembra beigās. Augļi pietiekami labi glabājas 3–4 mēnešus.
Malus X Soulardii ābolu spiedpaliekas saturēja lielāko kopējā tokoferola jeb E vitamīna daudzumu – tāpat kā ‘Bērnu Prieks’. Turklāt, šā pētījuma ietvaros veicot spiedpalieku antioksidantu aktivitātes pārbaudi, izmantojot in vitro (mēģenē) bezšūnu testus, tika atklāts, ka tieši Malus X Soulardii ābolu spiedpaliekām bija spēcīgākā spēja cīnīties ar nelabvēlīgajiem brīvajiem radikāļiem, kas graujoši iedarbojas uz cilvēka organismu, veicina novecošanos, izraisa slimības.
Citi krebu tipa āboli Pūres kolekciju dārzā
‘Kerr’ – sena šķirne, bet joprojām nav zaudējusi savu nozīmi. Augļi nelielas plūmes izmēros, sarkani ar baltu mīkstumu. Interesantākais pārstrādes produktos ir spēcīgais mandeļu aromāts, rozā sula un biezeņi. Izspiestā sula pati labi dzidrinās, ļoti ilgi nesāk brūnēt pat bez karsēšanas vai sulfītu piedevas. Vīni no šīs šķirnes atšķiras no tipiskajiem ābolu vīniem – lēnāk nobriest, izcili labi paši nodzidrinās un ir ilgi glabājami. Vīndaru biedrības eksperimentālajos paraugos, pat 8–10 gadus noturēti, ‘Kerr’ vīni degustējot bija kvalitatīvi, aromātiski, neoksidēti, turpretī tipiskie ābolu vīni parasti glabājami maksimāli 2–3 gadus un pēc tam strauji sāk novecot un zaudē kvalitāti.
‘Hyslop’ – sena šķirne. Tradicionāli tiek izmantota pārstrādei, tostarp sidriem, vīniem. Augļus var glabāt 3–4 mēnešus. Tehniska vākšanas gatavība sākas aptuveni septembra vidū. Izceļas ar ātrražību, ražīgumu, teicamu ziemcietību. Augļi ir palielas plūmes lielumā, sarkani, ar krēmbaltu mīkstumu. Cukuri un skābes labi sabalansēti, mizā ir tanīni.
‘Dolgo’ – parasti mūsu stādaudzētavās tiek piedāvāta kā dekoratīva šķirne, bet sarkanie augļi ar gaišo mīkstumu ir labi piemēroti pārstrādei un ir pat gluži labi ēdami svaigā veidā. Izceļas ar mandeļu–marcipāna aromātu sulā, biezeņos. Augļiem cukura sīrupos neplaisā miza, no tiem var gatavot konditorejas rotājumus, sukādes. Labi sabalansēta cukuru un skābju attiecība. Koki ziemcietīgi, ražīgi, bet tikai vidēji izturīgi pret kraupi.
Dzirnavu ielas dzeltenais krebs – brīvas apputes sēklaudzis, atrasts kādā Rīgas pagalmā. Augļi vidēju ķiršu lielumā, dzintardzelteni ar dzeltenu mīkstumu, vidēji skābi, ar lielu cukura daudzumu, tīru un patīkamu ābolu aromātu, kas labi saglabājas arī sulā un pēc noraudzēšanas. Koks ar pusnokareniem zariem, ārkārtīgi augstražīgs, ar teicamu ziemcietību un labu izturību pret slimībām. Tehniskā gatavība – septembra sākumā.
‘Raganas Sarkanais’ – atradis Andris Dišlers ceļmalā netālu no Raganas, vērtīgo īpašību dēļ saglabāts genofonda kolekcijā Pūres DPC. Visticamāk, brīvas apputes ābeļu potcelmu sēklaudzis. Izcili ziemcietīgs un augstražīgs. Vidēji izturīgs pret kraupi. Koks piramidāls līdz ieapaļš, spēcīga auguma, ar smalku zarojumu. Lapas, ziedi, augļi, mīkstums piesātināti tumši sarkani – Latvijas karoga krāsā. Sula, biezenis saglabā tikpat tumši sarkanu krāsu. Pārbaudīts vīna gatavošanai. Dzēriens tumši rubīnsarkans, teicami dzidrinās, ar mandeļu–ābolu aromātu, bet jākoriģē skābju daudzums. Noteikti būtu jātestē arī spiedpaliekas, šobrīd vizuāli šķiet, ka varētu būt ne mazāk interesants dažādu aktīvu antioksidantu avots tāpat kā ‘Bērnu Prieks’.
‘Valmieras Sarkanais’ – brīvas apputes sēklaudzis, māteskoks nav vairs saglabājies, atradis Ilmārs Baunis Valmierā. Paņemts izpētei Pūres kolekcijā un iekļauts genofondā kā vērtīgs un perspektīvs. Teicama ziemcietība un ražība. Augļi nelielu ķiršu lielumā, sarkani ar rozā–sarkanu mīkstumu, bagāti ar tanīniem, bet nav rūgti. Tehniskā gatavība septembrī. Naukšēnu vīna darītava bija iesniegusi vienā no mūsu nacionālajiem vīna konkursiem dabiski gāzētu sārto dzirkstošo sidru un vīnu, pagatavotu no šī sēklaudža un arī no ‘Rūjienas Sarkanā’. Šie dzērieni ieguva ļoti augstu novērtējumu un godalgotas vietas.
‘Rūjienas Sarkanais’ – arī atradis Ilmārs Baunis, bet Rūjienā. Mātes koks šobrīd vairs nav dzīvs. Tāpat nezināmas izcelsmes brīvas apputes sēklaudzis. Augļi nelielu ķiršu lielumā, tumši sarkani ar tumši sarkanu sulu, interesantu mandeļriekstainu aromātu un buķeti. Saglabāts kā vērtīgs un iespējami perspektīvs vīndariem Pūres kolekciju dārzā. Ziemcietība teicama. Tehniskā gatavība septembrī.
‘Balsgardas Krebs’ – ievests no Zviedrijas, izceļas ar tik augstu dabisko cukuru koncentrāciju, ka bez papildu cukura piedevām no sulas ir tehniski iespējams noraudzēt pat vīnu ar 10–11 tilpuma procentiem alkohola, bet sidram jāšķaida ar mazāk saldu šķirņu sulām. Liels skābju daudzums. Sula skaista, gaiša, krēmkrāsas līdz dzeltena, samērā noturīga pret oksidatīvo brūnēšanu. Aromāti neitrāli – tipiskie ābolu. Liels sulas iznākums. Tehniskā gatavība – septembra beigas, oktobra sākums. Ļoti augsta ražība. Koks spēcīga auguma ar ieapaļu vainagu. Ziemcietība pietiekami laba, tomēr ne teicama. Izturība pret kraupi vidēja, pret augļu puvēm – teicama.
Šobrīd Dārzkopības institūtā ābeļu selekcijas programmā pētniece Laila Ikase ir izdalījusi vēl vairākus arī pārstrādei potenciāli interesantus, pēc vizuālām pazīmēm, iespējams, ar bioloģiski aktīvām vielām bagātus krebus – šķirņu kandidātus, tostarp sarkanlapu, kolonnveida un ar sarkanu mīkstumu. Tāpat daudzi jauni hibrīdi ar sarkanu mīkstumu ir saņemti no Austra Plauža Sējā. Savdabīgi savvaļas sēklaudži joprojām regulāri tiek atrasti un papildina kolekciju. Ir no kā izvēlēties – jebkurām vajadzībām un jebkurai gaumei.
Dārzkopības institūtā – gan Dobelē, gan Pūrē – kolekciju dārzos ražas laikā jebkuram (pēc iepriekšējas pieteikšanās) ir iespējams pašam aplūkot kolekciju – ģenētisko resursu dārzu, pagaršot un atrast sev nepieciešamo. Tāpat ir iespējams vienoties ar institūta pārstrādes nodaļu, kas spēj palīdzēt notestēt bioķīmisko sastāvu, izveidot unikālus produktus – prototipus reālai ražošanai. Interesantu un savdabīgu augļu paraugu institūta dārzos ir ļoti daudz. Visus nav iespējams žurnāla rakstos ne parādīt, pat ne pieminēt. Priecātos, ja kolekciju vērtības kļūtu plašāk pieejamas visiem interesentiem – nevis tikai glabātos gēnu bankā, bet tiktu plašāk izmantotas reālā ražošanā. Latvijas āboli tik tiešām ir tā vērti!
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops