Vērtīgie brokoļi gardā ēdienā: omlete ar brokoļiem, sarkanajiem pipariem un sieru 2
Brokoļu nosaukums “broccoli” cēlies no itāliešu valodas vārda “brocco” ar nozīmi “spēcīga roka vai zars”. Izrādās, šis vērtīgais dārzenis pazīstams jau vairāk nekā 2000 gadu. Domājams, ka brokoļus uzturā lietojuši jau senie romieši. Eiropā tie parādījušies XVI gadsimtā, kad Francijas karaliene Katrīna Mediči apprecējās ar Henriju II un atveda Itālijas pavārus uz Franciju.
Brokoļos ir C, E, B grupas vitamīni un karotīns. Pavisam nedaudz atrodams arī K un U vitamīns. Satur ļoti daudz minerālvielu – kalciju, dzelzi un fosforu. Īpaši brokoļi ieteicami gados vecākiem cilvēkiem, jo tie satur vielas, kas uzlabo asinsvadu veselību.
Šie dārzeņi ir ne tikai ļoti veselīgi, tiem ir arī zems kaloriju daudzums, tāpēc brokoļus ieteicams iekļaut gan bērnu, gan pieaugušo uzturā. Olbaltuma, karotīna, kalcija, fosfora, askorbīnskābes, dzelzs un citu labo vielu brokoļos ir pat divas reizes vairāk nekā galviņkāpostos. C vitamīns un beta karotīns, kā zināms, ir antioksidanti, kas novērš šūnu bojājumus, ko izraisa brīvie radikāļi. Turklāt brokoļi, tāpat kā citi kāpostaugi, satur arī vielas, kam piemīt pretvēža aktivitāte.Brokoļi satur arī karotinoīdu saimes oksidantus, kas samazina risku saslimt ar kataraktu, bet sulforafans to sastāvā palīdz nogalēt helikobaktērijas, kas var izraisīt gastrītu un kuņģa čūlu. Brokoļi samazina arī sirds un asinsvadu saslimšanas risku, stiprina kaulus un imūnsistēmu.
Izvēloties brokoļus veikalā vai tirgū, uzmanība jāpievērš izteikti zaļiem augiem ar nelielām ziedkopām un svaigu aromātu. Pārauguši vai ilgi glabāti, brokoļi kļūst negaršīgi, cieti un zaudē daļu no labajām uzturvielām.
Omlete ar brokoļiem, sarkanajiem pipariem un sieru
Dažkārt dzirdēts, ka brokoļi ir “negaršīgi” vārīti vai vienkārši cepti, lai gan par garšas gaumi nestrīdas, šī ēdiena recepte būs piemērota izvēlīgākajiem ēdājiem. Tā pagatavošana ir ļoti ātra un šī maltīte izcili iederēsies kā brokastīs, tā pusdienās, tā vakariņās. Tomēr ir ļoti svarīgi gatavošanas laikā pareizi izvārīt brokoļus, lai tie nebūtu cieti vai pārvārīti!
Sastāvdaļas (porcija 2 personām):
1 vidēja brokoļa galviņa
3-4 vistu olas
Sāls, pipari – pēc garšas
Sarkanie pipari (sausā garšviela) – pēc garšas
Sviests, olīveļļa – cepšanai
4 ķiploka daiviņas
100 grami rīvēta siera
Ledus gabaliņi – brokoļu pareizai pagatavošanai
Pagatavošana:
Uzvāriet katliņā ūdeni, pievienojiet sāli. Pa to laiku nomazgājiet brokoli siltā ūdenī, sagrieziet vidēja izmēra gabalos un lieciet vārīties jau verdošā ūdenī. Ļoti svarīgi brokoļus ir nepārvārīt, jāvāra tie ir tieši 4 minūtes no vārīšanās brīža!
Pa to laiku sagatavojiet dziļu bļodu, kuru piepildiet ar aukstu ūdeni un pievienojiet tajā ledus gabaliņus.
Kad brokoļi ir izvārīti, nokāsiet tos sietā un lieciet uzreiz karstus aukstajā ūdens bļodā ar ledus gabaliem – tas ļauj brokoļiem pārstāt “vārīties” un saglabā tos svaigi kraukšķīgus, nevis mīkstus un pārvārītus.
Atsevišķā bļodiņā iesitiet olas un ar dakšiņu samaisiet, pievienojiet sāli, piparus un sarkanos piparus.
Sagrieziet smalki ķiplociņu.
Uzkarsējiet pannā sviestu kopā ar augu eļļu, lieciet cepties brokoļus (ko pirms tam nokāsiet no aukstās ūdens bļodas un sagrieziet mazākos gabaliņos) un ķiplokus. Cepiet 2 minūtes, ne ilgāk, visu laiku kārtīgi apmaisot.
Pievienojiet olu un uzlieciet pannai vāku. Gatavojiet omleti uz vismazākā karstuma ar vāku, kamēr tā ir pilnībā gatava.
Sarīvējiet sieru, izslēdziet karstumu, uzberiet sieru uz pannā esošās omletes un uz 1 minūti uzlieciet vāku.
Pirms ēdiena pasniegšanas varat to dekorēt ar sasmalcinātiem zaļumiem. Labu apetīti!