Vērtīgi padomi: kā iemācīt bērniem rīkoties ar naudu 0
Finansu konsultants Deivids Marrots no Volstrītas ir izveidojies dažus padomus vecākiem. Kā iemācīties pareizi runāt par naudu ar saviem bērniem.
Nebaidieties apspriest ar bērniem naudas tēmu
Katra situācija, kas attiecas uz naudas tēmu – pirkums, investīcija vai ziedojums ir lielisks veids, kā apspriest naudu.
Runājiet skaidru valodu
Vecāki pieļauj lielu kļūdu, slēpjot no bērniem informāciju. Vienīgais veids saprast, kas ir izdevīgs pirkums, kas ir pārāk dārgs ģimenes budžetam – izmēģināt to “uz savas ādas. Uzzināt, cik nopelna ģimene un cik maksā konkrētās lietas. Nestāstot bērnam par šo dzīves aspektu, vecāki nedod bērnam nepieciešamās zināšanas par naudu.
Apspriediet finanses, balstoties uz faktiem
Daudzi vecāki izturas pret naudu ar tādām pašām emocijām, kā to savulaik darījuši viņu vecāki. Viņi “translē” emocionālo uztveri caur saviem bērniem. Šāda uzvedība var traucēt bērniem iemācīties pieņemt veselīgus un racionālus risinājumus, kas attiecas uz finansēm.
Dodiet bērniem kabatasnaudu
Ar savu kabatas naudu bērni var rīkoties paši pēc saviem ieskatiem. Runāt par naudu ir svarīgi, bet vēl svarīgāk ir sniegt bērniem reālu pieredzi, kurai pateicoties viņi varēs novērtēt savu lēmumu sekas. Summām jābūt tik lielām, lai tās varētu apmierināt tikai dažas bērna vajadzības (uzkodas, kakao kafejnīcā vai biļete uz kino).
Palīdziet bērniem izvēlēties prioritātes
Jautājiet, kāpēc viens vai otrs pirkums ir labāks par otru, kuru viņi ir ieplānojuši iegādāties. Māciet bērnus salīdzināt, palīdziet viņiem iemācīties izvēlēties starp vērtību, kvalitāti un pirkuma nepieciešamību.
Iemāciet bērniem gaidīt
Viņiem ir jāiemācās gaidīt kāroto. Lūk, padoms: ir jāgaida tik dienas, cik bērniem ir gadu, pirms iegādāties savu vērtīgo pirkumu. Vienmēr pienāks rītdiena un bieži vien pēc kāda laika gaidīšanas viņi pat vairs neatcerēsies, kas piesaistīja viņu uzmanību uz šo lietu. Šāda attieksme pret pirkumiem palīdzēs viņiem iemācīties būt imūniem pret impulsīvām iegribām.
Neizmantojiet naudu sodiem!
Jūsu uzdevums – iedot bērnam vērtības, nevis iegādāties no viņa labu uzvedību.
Neaizdodiet bērniem naudu
Ja viņi krāj naudu kaut kam īpašam, lai turpina to darīt. Ja vēlaties kaut ko nopirkt bērnam, nopērciet. Princips ir tāds – ja to vēlas bērns, lai viņš krāj naudu. Ja to vēlaties jūs, lai tas būtu bērnam, nopērciet paši. Bet ja jūs bērnam aizdosiet naudu lietām, kuras viņš grib redzēt savā īpašumā, tas neiemācīs viņam būt atbildīgam.
Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem