Vērtīgi padomi ginka pārstādīšanā un kopšanā 0
Man uzdāvināja ginka stādu podā. Dāvinātājs teica, ka varot stādīt dārzā, bet vairāk neko nezināja. ANITA TUKUMA NOVADĀ
Zemē iestādīts divdaivu ginks noteikti jutīsies labāk nekā podā.
Mūsu klimata apstākļos, it īpaši pēc siltiem, gariem rudeņiem, kad decembrī strauji iestājas sals, tas apsalst, tāpēc jāstāda no valdošajiem vējiem aizsargātā vietā un rudenī kārtīgi jāieziemo, vismaz līdz 2,5 m augstumam aptinot ar niedru segām vai citu segmateriālu. Vairs nav jāietin 4–5 m augsts koks, kas uzaudzējis biezu mizu.
SIA “Deko dārzs” stādaudzētavas daiļdārzniece Agita Rusmane uzsver: viena no biežāk sastopamajām kļūdām ir tā, ka cilvēki, baidoties, lai kociņus neapgāž vējš, tos iestāda pārāk dziļi. Zemē ginka stādam jāatrodas tikpat dziļi, kā tas audzis podā, pretējā gadījumā saknēm trūks skābekļa, tas divus gadus stāvēs uz vietas un neaugs, līdz trešajā iznīks.
Stādot jāņem vērā, ka no mazā stāda vēlāk izaugs liels koks, kam vajadzēs daudz vietas (vainags platumā var sasniegt 8–15 m). Augsnes ziņā ginks nav īpaši izvēlīgs, taču tam nepatīk lieks mitrums. Nav ieteicams ginku vairākkārt pārstādīt. Koks aug samērā lēni. Ja nepieciešams, vainagu var formēt.
Latvijas kokaudzētavās ginku pavairo gan veģetatīvi (ar jaunstādiem), gan arī ģeneratīvi (sēklas ieved no Rietumeiropas), pārdod arī no citām valstīm ievestus stādus.
Ginkam ir izveidotas vairākas šķirnes, piemēram, dekoratīvā punduršķirne ‘Mariken’ (veido skaistu lodveida formu, rudenī tumši zaļās lapas krāsojas dzeltenas), ar dažādas formas vainagu, krāsainām lapām. Tās pavairo tikai veģetatīvi. Šo šķirņu ziemcietība Latvijā vēl nav pārbaudīta.