Ilustratīvs foto.

Vērtīgas veselības pārbaudes, kuras veikt, negaidot rindā pie ārsta 0

Lielai daļai slimību ir priekšvēstneši, kurus it kā laika trūkuma dēļ ignorējam, pieveram acis un prioritāšu rindā veselību atstājam aiz darba, hobijiem, ģimenes. Taču pāris veselības pārbaudes, kas laikus var novērst būtiskas saslimšanas, iespējams veikt arī ikdienas steigā – pa ceļam un nesēžot rindā pie ārsta. Ar eksprestestu palīdzību mūsdienās arī aptiekā ātri un ērti, turklāt bez maksas iespējams veikt veselības stāvokļa paškontroles mērījumus, skaidro “Euroaptiekas” farmaceite Ieva Zvagule.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

Lai izvairītos no sirds un asinsvadu slimībām un laicīgi konstatētu to priekšvēstnešus, ir

ieteicams regulāri mērīt asinsspiedienu, sekot līdzi cukura un holesterīna līmenim asinīs, kā arī pārbaudīt savu ķermeņa masas indeksu.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Mūsdienās moderna aptieka vairs nav iedomājama bez iespējas ātri un ērti ne vien saņemt profesionālu farmaceita konsultāciju, bet arī veikt eksprestestus. Vērojot tendenci, ka arvien vairāk iedzīvotāju izvēlas ēst un dzert pa ceļam, arī veselības pārbaudēm arvien biežāk jābūt pa ceļam cilvēkam, lai mūsdienu steidzīgajā dzīves ritmā rastu laiku savai veselībai,” skaidro Ieva Zvagule, norādot, ka, piemēram, cilvēki ļoti bieži vēršas aptiekās tikai tad, kad jau radušās sūdzības par sliktu pašsajūtu vai galvassāpēm, nemaz nenojaušot, ka tas saistīts ar paaugstinātu asinsspiedienu.

Asinsspiediens

Katram cilvēkam ir svarīgi zināt savu asinsspiedienu un reaģēt, ja tas ir paaugstināts, jo hipertensija ir kontrolējama. Asinsspiedienu var viegli un ātri izmērīt aptiekā, kā arī saņemt privātu konsultāciju pie farmaceita.

“Sirds veselību veidojam mēs paši, un ikvienam cilvēkam ir būtiski apzināties, ka aptuveni 75% sirds un asinsvadu saslimšanu ir saistītas ar novēršamiem riska faktoriem, piemēram, mazkustīgu dzīvesveidu un aptaukošanos, neveselīgu uzturu, paaugstinātu asinsspiedienu, stresu, smēķēšanu u. c. Cilvēki arī neatpazīst un nepievērš uzmanību šo slimību pazīmēm, rezultātā – medicīnisko palīdzību saņem pārāk vēlu,” skaidro farmaceite.

Normāls asinsspiediens ir līdz 120/80 mmHg. Paaugstināts asinsspiediens – virs 140/90 mmHg – var veicināt vai izraisīt koronāru sirds slimību, miokarda infarktu vai insultu.

Cukura līmenis asinīs

Diabēts, kas nereti tiek saukts arī par cukurslimību, rodas, kad organismā ir pazemināts insulīna daudzums un traucējumi vielmaiņā. Kopējā statistika liecina, ka diabēts aizvien biežāk tiek diagnosticēts arī gados jauniem cilvēkiem, jo īpaši pusaudžiem, līdz ar to uzskats, ka šī ir gados vecu cilvēku kaite, ir maldīgs, tādēļ rūpēs par savu veselību pārbaudes ieteicamas veikt ikvienam.

“Atšķirībā no daudzām citām saslimšanām diabēta esamību sākotnēji nevar pamanīt. Lai konstatētu, ka diabēta risks pastāv, cukura līmenis asinīs ir regulāri jāpārbauda un mērījumi jāapspriež ar savu ārstu. Mērījumus var veikt ne tikai laboratorijā, bet īstenot arī paškontroles mērījumus aptiekās vai mājās. Visiem 40 gadu vecumu sasniegušajiem regulāri ieteicams noteikt cukura līmeni,” atgādina “Euroaptiekas” farmaceite Ieva Zvagule.

Reklāma
Reklāma

Lai laicīgi atklātu iespējamo saslimšanu ar diabētu, būtiski pievērst uzmanību tā simptomiem. Izteiktas slāpes, slikta dūša, svara zudums, urīnceļu infekcijas un bieža urinācija, nepārtraukts nogurums un miegainība, arī apgrūtināta elpošana un pēkšņi redzes traucējumi jau ir nopietni vēstneši, ka jādodas pie ārsta un jāpārbauda veselības stāvoklis. Cukura līmeņa svārstības organismā var izraisīt arī stress, emocionāla un fiziska pārslodze un gaisa temperatūra.

ĶMI

Liekais svars un aptaukošanās ir nozīmīgs koronārās sirds slimības, sirds kambaru disfunkcijas, hroniskas sirds mazspējas, insulta, aritmiju, kā arī cukura diabēta attīstības riska faktors. To, vai ir palielināts ķermeņa svars, var aptuveni noteikt mājās, aprēķinot ķermeņa masas indeksu (ĶMI), izmantojiet sekojošu formulu: ĶMI = svars (kg) : augums (m2). Ja skaitlis, ko iegūst, jeb indekss ir 18,5–24,99, ķermeņa masa ir normāla. Ja 25–29,99, ir lieka ķermeņa masa. Ja virs 30 – tā ir aptaukošanās, kas ļoti nopietni apdraud sirds veselību un dzīvību!

Ja tomēr gribas uzticēties profesionālim, Latvijā lielākajā un modernākajā “Euroaptiekā” iepirkšanās un izklaides centrā “Akropole” ĶMI ar ķermeņa strukūras mērītāju varēs noteikt no 2. maija.

“Pēc iepriekšēja pieraksta jaunajā aptiekā ķermeņa struktūras mērtītājs ļaus ātri noteikt ĶMI. Cilvēkam atliek vien ievadīt savus datus – dzimumu, vecumu un garumu, un aparāts 10–15 sekunžu laikā veic mērījumu, nosakot kopējo tauku daudzumu organismā, viscerālo tauku daudzumu, ķermeņa masas indeksu, skeleta muskuļus un ieteicamo kcal skaitu, kas dienas laikā jāsadedzina,” skaidro farmaceite.

Holesterīns

Katram individuāli holesterīna līmeni var pārbaudīt, ne tikai ņemot asinis no vēnas, bet arī ar ekspresdiagnostikas palīdzību, uz testera uzpilinot pilienu no pirksta paņemtu asiņu un pēc dažām minūtēm nolasot rādījumus. Eksprestestu ātri iespējams veikt aptiekā pie speciālista. Jāpiebilst, ka precīzāku datu iegūšanai mērījumus ieteicams veikt no rīta un tukšā dūšā. Jo augstāks kopējā holesterīna (virs 5 mmol/l), triglicerīdu (virs 1,7 mmol/l) un ZBLH (virs 3 mmol/l) līmenis, jo lielāka varbūtība saslimt ar sirds-asinsvadu slimībām.

Jaunatklātajā “Euroaptiekā” iepirkšanās un izklaides centrā “Akropole” apmeklētājiem ir pieejama arī īpaši izveidota aprūpes telpa, kurā, pēc iepriekšēja pieraksta, eksprestestus ir iespējams veikt diskrēti, saņemot farmaceita konsultāciju atsevišķā mērījumu telpā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.