Foto no “Dzīvības koka” arhīva

Vērtīga iespēja cilvēkiem, kurus skārusi onkoloģiska saslimšana 0

“Man šķita, ka no tā visa esmu tikusi vaļā. Baisās domas par vēzi mani vairs nevajāja. Tomēr, kad divus gadus pēc operācijas un starošanas nokļuvu “Dzīvības koka” nometnē, sapratu, cik dziļi sevī biju norakusi neatbildētos jautājumus.” Tā teic kāda sieviete, viņa pagājušā vasarā piedalījās psihosociālās rehabilitācijas programmā cilvēkiem, kurus skāris vēzis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

No šā gada tas kļuvis par valsts finansētu psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu, ko īsteno onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks”.

“Esam vairākus gadus strādājuši, lai nodrošinātu šo nozīmīgo atbalstu vēža pacientiem, un esam gandarīti, ka tagad tas ir iespējams ar valsts atbalstu,” uzsver „Dzīvības koka” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc tam, kad aktīvā ārstēšanās ir aiz muguras, cilvēks bieži paliek viens ar savām domām, bailēm un neziņu par nākotni. Pētījumi rāda, ka pēc vēža pārslimošanas aptuveni 40% cilvēku ir grūtības iekļauties sabiedrībā. Psihosociālā rehabilitācija palīdz pārvarēt slimības sekas, stiprināt sociālās saites un atgriezties pilnvērtīgā dzīvē. Tas ir process, kura laikā cilvēks mācās sadzīvot ar sevi un savu diagnozi, izmainīt skatu uz dzīvi, uzkrāj spēkus un enerģiju. Tādēļ arī programma šādi nosaukta – “Spēka Avots”.

Kopš 2012. gada jau īstenotas 42 nometnes cilvēkiem, kurus skāris vēzis. Līdz šim programma darbojās par ziedotāju naudu. Daudzi, iespējams, atminas 2016. gada labdarības maratonu „Dod Pieci”, kura laikā vāca ziedojumus vēzi uzveikušo cilvēku psiholoģiskajam atbalstam. Sabiedrība dāsni saziedoja – vairāk nekā 190 000 eiro. Daudziem tā kļuva par neatsveramu iespēju saņemt palīdzību. Drīz pēc tam Saeima lēma par šāda rehabilitācijas pakalpojuma iekļaušanu valsts budžeta grozā. Šogad valsts tam atvēlējusi 240 tūkstošus eiro.
Programma ir pieejama cilvēkiem, kuriem diagnosticēts vēzis, un kuru aktīvais ārstēšanas posms ir beidzies.

Vēl viens nosacījums – invaliditāte vai prognozējama invaliditāte. Par tās saņemšanas iespējām aicinām vērsties pie sava ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta. Taču, lai pieteiktos programmā, īpašs ārsta norīkojums nav vajadzīgs. Gunita Berķe teic, ka prasība par invaliditāti vai prognozējamo invaliditāti likumā iestrādāta, lai vispirms nodrošinātu palīdzību cilvēkiem, kurus slimība skārusi vissmagāk. Tomēr Gunita cer, ka ar laiku izdosies panākt, lai ierobežojumu būtu pēc iespējas mazāk.

2018. gadā paredzētas 30 kursu programmas, katra ilgs sešas dienas un katrā piedalīsies 24 cilvēki. Paredzēts, ka programmas veidos tematiskas, atbilstoši onkoloģiskās slimības specifikai, apvienos cilvēkus ar līdzīgāku pieredzi. To iespējams redzēt uzreiz, aizpildot anketu.

Jau ir iespēja sākt pieteikties programmai “Spēka Avots”!

Lai pieteiktos, vispirms jāaizpilda iesniegums – dzivibaskoks.lv

Iesniegumam jāpievieno motivācijas vēstule.

Ja rehabilitācijas kursā piedalīsies bērns, nepieciešamas arī pārstāvniecību apliecinošas dokumentu kopijas.

Reklāma
Reklāma

Pirmie programmas kursi notiks jau martā, tie regulāri turpināsies līdz gada beigām.

Programma „Spēka Avots”

* Tās ir sešas dienas (nodrošināta gan nakšņošana, gan ēdināšana), šobrīd paredzēts, ka atrašanās vieta būs Jelgavas novada Līvbērze.

* Ļoti būtisks ir savstarpējais atbalsts – programmā piedalās cilvēki ar līdzīgu pieredzi, tā ir iespēja dalīties domās, just palīdzīgu plecu.

* Programma ietver vērtīgas speciālistu lekcijas ¬¬– onkoloģijā, imunoloģijā, fitoterapijā, uztura zinātnē un citās jomās.

* Notiek fiziskas aktivitātes – vingrošana fizioterapeita vadībā, nūjošana un citāda mundra izkustēšanās.

* Tā ir iespēja piedalīties dažādās terapijās, kas notiek psihologa, psihoterapeita un vairāku veidu mākslas terapeitu vadībā.

Valsts apmaksātu psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu var saņemt:

• Ikviens, kuru skāris vēzis un kuram noteikta invaliditāte vai prognozējamā invaliditāte. Tā ir iespēja vienu reizi piedalīties šajā valsts programmā, pēc viena ļaundabīgā audzēja lokalizācijas, un tas notiek pēc aktīvā ārstēšanas posma.

• Programmā nav vecuma ierobežojuma, bet cilvēkam jāspēj par sevi parūpēties.

• Lai piedalītos programmā bērniem, jābūt vismaz septiņus gadus vecam. Līdz 15 gadu vecumam pakalpojumu nodrošina tikai kopā ar likumisko pārstāvi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.