Vērtēs iespējas izveidot jaunu policijas akadēmiju 2
Lai arī patlaban policistus izglīto Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), Iekšlietu ministrija (IeM) kā ilgtermiņa risinājumu turpina izvērtēt iespēju par jaunas policijas augstskolas izveidošanu, teikts IeM atbildes vēstulē Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai.
IeM šogad janvārī organizēs starpinstitūciju sanāksmi, uz kuru tiks aicinātas ministriju, Latvijas tiesībaizsardzības un drošības iestāžu vadošās amatpersonas, lai diskutētu par jaunas policijas akadēmijas izveides iespējamību, kā arī par iespējamo tiesībaizsardzības un valsts drošības iestāžu speciālistu pasūtījumu.
Lai gūtu izvērstāku redzējumu par iespējamās policijas augstskolas izveides un uzturēšanas izmaksām, nepieciešamajiem infrastruktūras un loģistikas izveides pasākumiem, kā arī nepieciešamajiem grozījumiem regulējumā, IeM veidos darbu grupu. Pēc darba grupas ziņojuma izskatīšanas IeM informēs valdību par veiktās analīzes rezultātiem un turpmākās rīcības iespējām.
Vēstulē Saeimas komisijai teikts, ka pēc Latvijas Policijas akadēmijas likvidācijas 2010.gadā IeM padotības iestāžu personāla profesionālās izglītības sistēma tika mainīta un pielāgota jauniem apstākļiem.
Risinājums par jaunas augstskolas izveidi izvērtēšanas procesā nav guvis atbalstu lielo budžeta līdzekļu izmaksu dēļ uz proporcionāli nelielo potenciālo izglītojamo skaitu, nespējā nozarei izpildīt prasības attiecībā pret mācībspēku kvalifikāciju un neskaidrībā par turpmāko kārtībnieku sagatavošanu gadījumā, ja Valsts policijas koledža tiktu reformēta un pārtaptu par augstskolu, kurai nav tiesību īstenot arodizglītības programmas.
Tika secināts, ka profesūras piesaiste no akadēmiskās vides sastādītu ļoti lielas izmaksas un draudētu ar risku zaudēt uz profesionālām kompetencēm orientētu izglītības ieguves iespēju.
Savukārt speciālas fakultātes izveide Nacionālās aizsardzības akadēmijā vai Latvijas Universitātē netika atbalstīta abu augstākās izglītības iestāžu vēsturiski izveidotās struktūras un stratēģiskās specializācijas nesavietojamības ar speciālistu sagatavošanu Valsts policijas darbam piekritīgajā izglītības tematiskajā jomā dēļ.
Lai tomēr nodrošinātu policistu studiju iespējas, Nodrošinājuma valsts aģentūra izsludināja konkursu par jaunas profesionālā bakalaura studiju programmas “Policijas darbs” īstenošanu. Pērn februārī konkursā uzvarēja RSU, ar kuru Valsts policija noslēdza līgumu par policijas amatpersonu otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības nodrošināšanu no 2017.gada līdz 2022.gadam. LETA jau rakstīja, ka līguma summa ir 695 232 eiro.
Paralēli policijas virsnieku formālajai izglītībai, paredzētas plašas profesionālās pilnveides iespējas Tiesu administrācijas ar Eiropas Savienības Sociālā fonda atbalstu īstenotajā projektā, norāda IeM.
Neskatoties uz veiktajiem pasākumiem un šobrīd izvēlēto ārpakalpojuma stratēģiju, IeM kā ilgtermiņa risinājumu turpina izvērtēt arī jaunas, IeM pārraudzībā esošas, policijas augstskolas izveides iespēju. Šāda izvērtēšana netiek saistīta ar juristu sagatavošanu un papildus konkurences radīšanu citām valsts un privātajām augstskolām tiesību zinātņu studiju jomā, jo nozares mērķis prioritāri ir saistīts ar kvalificētu speciālistu sagatavošanu.
Tikmēr Tieslietu ministrija atbalsta Policijas akadēmijas atjaunošanu uz pilnīgi citiem, jauniem pamatiem, nevis uz tādiem, kādi tai bija pirms likvidācijas, proti, sagatavot profesionālus tiesību aizsardzības iestāžu darbiniekus, nevis juristus, kas pēc studiju beigšanas neturpina darbu tiesībsargājošās iestādēs.
Jau ziņots, ka valdība 2009.gada vasarā nolēma likvidēt Latvijas Policijas akadēmiju. Viens no galvenajiem akadēmijas likvidēšanas iemesliem bija finansējuma trūkums. Kā tolaik norādīja iekšlietu ministre Linda Mūrniece, akadēmija profesionālā jomā un sniegtā pakalpojuma kvalitātes ziņā nav devusi gaidīto rezultātu. Akadēmija beidza pastāvēt 2010.gada 1.janvārī.
Kopš tā laika diskusijas par specializētas augstskolas, kur sagatavotu likumsargus izmeklēšanas iestādēm, ir bijušas gan Saeimas komisijās, gan citviet, taču līdz reāliem darbiem nav tikts.
Vairākas augstas amatpersonas ir norādījušas uz vājo Valsts policijas veiktās izmeklēšanas kvalitāti, kuru nereti veic jauni un pietiekami nekvalificēti likumsargi.