Britānija vēršas pret bezmaksas “veselības tūrismu” 5
Austrumeiropiešu māksla parazitēt un izmantot dažādus sociālos labumus kārtējo reizi saniknojusi britus, atklājoties faktiem par iespējamu Britānijā izsniegto Eiropas veselības apdrošināšanas karšu (EVAK) ļaunprātīgu izmantošanu.
Karti var izmantot 31 valstī
Šādu karti bez maksas savā valstī var iegūt ikviens Eiropas Savienības iedzīvotājs. Tā paredzēta neatliekamās un nepieciešamās veselības aprūpes saņemšanai, tostarp grūtniecības, un akūtu vai hronisku simptomu atvieglināšanai ārvalstīs atpūtas vai darba braucienu laikā, studējot vai izejot mācību praksi, meklējot darbu un tamlīdzīgos gadījumos. Neatliekamā palīdzība tiek sniegta, lai novērstu dzīvībai bīstamu stāvokli. Piemēram, ja atpūtas brauciena laikā noticis smags nelaimes gadījums, piedzīvots insults u. c. Nepieciešamā palīdzība cilvēkam tiek sniegta veselības pasliktināšanās gadījumā. Piemēram, ja, atrodoties ārzemēs, gadās saslimt ar gripu, ar šo karti ir iespēja vērsties ārstniecības iestādē, kas pieņem EVAK, un saņemt nepieciešamo palīdzību. Karte gan nesedz privātās veselības aprūpes vai repatriācijas izmaksas, tāpat to nevar izmantot, ja ārvalstīs ir mērķis saņemt plānveida medicīnisko aprūpi. EVAK darbojas visās Eiropas Savienības valstīs un arī Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstīs – Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā un Šveicē. Šajās valstīs, uzrādot karti, tās īpašniekam ir tiesības saņemt valsts apmaksātu neatliekamo un nepieciešamo veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kādā tā ir nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem. Taču pacientam, saņemot veselības aprūpes pakalpojumu, jāmaksā šajā valstī noteiktā pacientu iemaksa vai daļa no rēķina summas tādā apmērā, kādā tā būtu jāmaksā attiecīgās valsts pilsoņiem. Šī iemaksa atlīdzināta netiek, taču pārējos izdevumus sedz valsts, kura karti izsniegusi. Lai gan EVAK karte paredzēta tikai akūtu un neatliekamu gadījumu apmaksai, nereti pacienti iemanās tās izmantot arī plānveida aprūpei, ja citā valstī tiek piedāvātas plašākas un kvalitatīvākas veselības aprūpes pakalpojumu iespējas. Turklāt, zinot, ka pacientam sniegto medicīnisko palīdzību apmaksās cita valsts, paši mediķi ne vienmēr pareizi izvērtē pacientu veselības stāvokli.
Ļaujas britu aprūpei
Tā manīgie austrumeiropieši atklājuši logus britu karšu izsniegšanas sistēmā un ļaujas britu apmaksātai veselības aprūpei savās mītnes zemēs. Britu laikraksta “Daily Mail” veiktā izpēte apliecina, ka, izmantojot viltus īres līgumu un bez problēmām iegūstot veselības apdrošināšanas kartes numuru, tikt pie šādas kartes Britānijā var dažu dienu laikā. Kartes uz pieciem gadiem tiek brīvi izsniegtas jebkuram Eiropas Savienības iedzīvotājam, kurš apgalvo, ka dzīvo Britānijā, pat ja reāli tur nekad nav strādājis vai maksājis nodokļus, apgalvo laikraksts. Britānijas Nacionālais veselības dienests gadā vidēji izsniedz piecus miljonus šādu bezmaksas karšu. Taču līdz šim nav veikta uzskaite, cik daudz karšu izsniegts ārvalstu pilsoņiem. Britu ierēdņu modrības trūkums ļāvis tūkstošiem austrumeiropiešu saņemt šādas kartes un, atgriežoties dzimtenē, saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko veselības aprūpi. Britānijas maksājumi citām valstīm EVAK sistēmā pēdējos piecus gadus sasnieguši 721 miljonu mārciņu. Laikraksta veiktais pētījums atklāj, ka ar Britānijā izsniegtu karti, piemēram, Ungārijā var saņemt dažādu ārstu – speciālistu konsultācijas, kas britiem izmaksā prāvu naudas summu. Piemēram, vizīte pie acu ārsta, ko pētījuma ietvaros veica “Daily Mail” žurnāliste no Ungārijas, britiem vidēji izmaksā 150 mārciņas, ādas ārsta apmeklējums – 130 mārciņas. Briti maksā 9500 mārciņas par pirmsdzemdību aprūpi, dzemdībām un apmaksātu arī citus nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja būtu tāda vajadzība – pacientam tiktu veikta pat aknu transplantācija, bet operācijas izmaksas – 47 000 mārciņas – segtu Britānijas nacionālais veselības dienests, apgalvo laikraksts. Ungārijas mediķi atzīst, ka šādas kartes veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai – īpaši grūtniecības aprūpei – tiek izmantotas arvien biežāk. Tikmēr austrumeiropieši tiešsaistes forumos dalās pieredzē un apmainās ieteikumiem, kā tikt pie Britānijas veselības apdrošināšanas kartēm. Lielākā daļa foruma dalībnieku atzīst, ka britu ierēdņi kartes izsniedz, “nepamirkšķinot ne aci”. Kāda sieviete no Slovākijas dalījusies savā pieredzē, apgalvojot, ka, ar šo karti atgriezusies dzimtenē, viņa varējusi ne tikai izmantot visus pirmsdzemdību aprūpes pakalpojumus, bet arī no Britānijas saņemt maternitātes pabalstu.
Cīņa pret labuma meklētājiem
Jaunatklātie fakti izraisījuši Britānijas valdības sašutumu, kas jau ilgstoši cīnās pret imigrantu tīkojumiem baudīt Britānijas sociālos labumus. Valdība likusi nekavējoties veikt šīs lietas izmeklēšanu un novērst trūkumus karšu izsniegšanas sistēmā. Britānijas veselības aprūpes ministrs Elisters Bērts paziņojis, ka ir pilnīgi nepieņemami, ka cilvēki, kas nedzīvo Britānijā, iedomājas, ka var ļaunprātīgi, nemaksājot nodokļus, izmantot britu apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus. Viņš norādīja, ka valdība jau ir ieviesusi stingrus pasākumus, lai cīnītos pret imigrantu bezmaksas “veselības tūrismu”, un sola, ka ierēdņu darba kārtībā tagad būs jautājums par EVAK sistēmas sakārtošanu, lai novērstu turpmāku tās ļaunprātīgu izmantošanu. Tomēr ministrija atzinusi, ka līdz šim tai nav bijis ne jausmas, cik daudz tērēts ārzemnieku ārstēšanai viņu mītnes zemēs.