Foto – Shutterstock

Vērs durvis ārvalstu speciālistiem 7

Augsti kvalificēti speciālisti, kā arī tādu profesiju pārstāvji, kurās prognozēts darbaspēka trūkums, turpmāk vieglāk varēs ieceļot Latvijā, paredz kārtējie grozījumi Imigrācijas likumā, ko šodien paredzēts izskatīt Saeimā.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Jaunajā Imigrācijas likuma redakcijā Ministru kabinetam dots pilnvarojums izstrādāt to profesiju sarakstu, kurās jau tagad jūtams vai tuvākajā laikā tiek prognozēts būtisks darbaspēka trūkums. Šajā sarakstā iekļauto profesiju pārstāvjus darba devēji drīkstēs vervēt trešajās valstīs (ārpus ES), un salīgtie iebraucēji varēs atvieglotā kārtībā saņemt termiņuzturēšanās atļaujas uz trim gadiem. Lai motivētu darba devējus izmantot vietējo darbaspēku, importētajiem darbiniekiem būs jāmaksā vairāk – likumā noteikts, ka darba samaksai šiem profesiju pārstāvjiem jāatbilst mēneša vidējai darba samaksai iepriekšējā gadā, kurai piemērots koeficients 1,2. Tāpat ārzemniekus drīkstēs piesaistīt tikai tad, ja attiecīgā darba vieta vismaz desmit dienas bijusi reģistrēta Nodarbinātības valsts aģentūrā kā brīva vieta.

Vienlaikus paredzēts, ka turpmāk ārzemniekam, kurš vēlēsies Latvijā uzturēties kā sezonas darbinieks, izsniegs ilgtermiņa vīzu uz laiku līdz sešiem mēnešiem 12 mēnešu laika posmā. Ja ārzemnieks gribēs turpināt sezonas darbu, viņš, neizceļojot no Latvijas, varēs pieprasīt jaunu ilgtermiņa vīzu. Likumprojekts paredz noteikt sešu mēnešu pārtraukumu starp viesstrādniekiem piešķirtajām uzturēšanās atļaujām. Tas esot nepieciešams tādēļ, lai novērstu personu nepārtrauktu uzturēšanos Latvijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Iespēju atvieglotā kārtībā saņemt uzturēšanās atļaujas saviem darbiniekiem nedrīkstēs izmantot kurš katrs uzņēmums, bet tikai tie, kas atbildīs noteiktām prasībām. Tāpat runa ir par augsti kvalificētiem darbiniekiem. Tādēļ šeit nav pamata bažām par kādu mazkvalificētu cilvēku ievešanu masveidā,” skaidroja likumprojekta ziņotājs Kārlis Seržants (ZZS). Pēc likumprojekta autoru prognozēm, gada laikā pēc jauno procedūru ieviešanas Latvijā varētu ieceļot 50 sezonas darbinieki un 50 uzņēmuma ietvaros pārcelti darbinieki.

Turpretim deputāts Aleksandrs Kiršteins (NA) uzskata, ka Imigrācijas likums pēc savas būtības ir ļoti nekārtīgs. “Šeit vienā putrā sajaukti dažādi termiņi un kritēriji, uzturēšanās atļaujas un vīzas, viesstrādnieki un patvēruma meklētāji,” teica deputāts. Viņš piedāvā viesstrādniekiem piešķirt termiņuzturēšanās atļaujas uz vienu gadu.

Likumprojekts arī paredz, ka termiņuzturēšanās atļauju uz laiku līdz trīs gadiem varēs saņemt uzņēmēji, kuri Latvijā plāno radīt vai attīstīt inovatīvus produktus (tā sauktie startapi jeb jaunuzņēmumi). Savukārt personām, kurām ir latviska izcelsme un kuras vēlas saņemt pastāvīgās uzturēšanās atļauju, vairs netiks prasīts pierādīt, ka tās plāno pārcelties uz Latviju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.