Vērot un izzināt 0
Valmierā, Pārgaujas sākumskolas telpās un parkā izveidotas oriģinālas vietas, kas audzēkņiem sekmē dzīves zināšanu apguvi un iespējas interesanti pavadīt brīvo laiku. Skolai piegulošā teritorija ir četri hektāri, un tajā tiek veidots brīvdabas pedagoģiskās izglītības parks gan mācību stundu organizēšanai, gan rotaļām.
Tā reizē ir iesaistīšanās “Mammasdabas” meistarklasēs: angļu valoda vai matemātika mežā.
“Simtjūdžu meža akadēmijas pils” rotaļu laukumā aktīvas rotaļas brīvā dabā var apvienot ar fantāzijas pasaules sniegtajām iespējām. Tāda citur pagaidām nav nekur, tādēļ parku ļauts apmeklēt arī Valmierā dzīvojošiem bērniem. Protams, lai būtu kārtība, visu uzrauga apsardzes darbinieki.
Savdabīgs ir senču saules kalendāra makets dabiskā lielumā. Uz plakāta atzīmētas senās svinamdienas, un, konkrētā datumā saullēkta brīdī nostājoties šajā vietā, var redzēt stara leņķi.
Ne mazāk aizraujoša ir Putnu lūkotava – vienkārša dēļu siena ar spraugām, caur kurām skatoties gluži vai blakus ieraugāmi dažādi meža putni. Kad kāds spārnainis saskatīts, turpat pie sienas informatīvajā plakātā var izlasīt, kā putnu sauc, kur viņš ziemo un ligzdo. “Es šo ideju uzķēru no vides gida Alda Vernera stāstītā, skaidro mācību iestādes direktors Viktors Litaunieks.
“Uztaisa sienu ar spraugām, un es putnu redzu, bet viņš mani ne. Mūsu skolas bērni ir atpazinuši vairākus desmitus putnu sugu. Otrā pusē sienai ierīkotas arī barotavas, var salīdzināt, kādi putniņi Valmierā dzīvo ziemā, kādi rudenī un pavasarī. Izlikti arī būrīši, ļoti gaidām, kad savu māju izraudzīsies dzeguze.
Parka labiekārtošana un rotaļu laukuma izveidošana bijusi iespējama ar “LMT” izsludinātā konkursā “LMT Valmierai” iegūto finansējumu un ar Hipotēku bankas atbalstu. Nopirkti pārnēsājami soliņi, lai skolēniem mācību vielu var pasniegt brīvā dabā. Līdz šim tas noticis jaukos laika apstākļos, taču jau ieplānota vieta, kur uzmūrēs āra kamīnu, un tad omulīgā siltumā stundas varēs novadīt arī rudenī. Savukārt tur, kur izveidota ugunskura vieta, senais arkls pārveidots praktiskā dizaina elementā: uz restītēm var cept desas, bet, pagriežot arklu, uz āķa uzliktajā katlā vārāma tēja vai zupa.