Foto – Uldis Muzikants

Vēro procesus stropā. Bitenieces ieteikumi darbiem dravā vasaras nogalē 0

Lielākā daļa bitenieku arī šogad, tāpat kā pērn, prognozē sliktu medus ražu. Bitenieka galvenais darbs patlaban ir nogaidīt, jo aizkavētās augu ziedēšanas dēļ vēl var cerēt uz ienesumu, – skaidro biteniece Kornēlija Lukševica.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Jaukajās dienās bites nektāru nes, taču lielākoties patērē pašu vajadzībām, saimes spēka uzturēšanai. Lielai saimei vajag apmēram kilogramu barības dienā. Stiprākajām saimēm atliek arī ko ienest magazīnās. Šogad nav tik traki kā pērn, kad daudziem biteniekiem vasaras vidū saimes nomira badā. Situācija ir labāka arī tāpēc, ka cilvēki mācījās no kļūdām un neatņēma bitēm visu pavasara pusē savākto medu kā labos ienesuma gados un pērn. Ja bites laika apstākļu dēļ nevarēja izlidot, tās lietoja barības rezerves. Jūlija beigās biteniece tikai izlases kārtībā izņēma pa rāmim. Augusta sākumā vēl var cerēt uz sētajiem nektāraugiem, piemēram, ežziedi, māteri. Saimes var vest ganībās uz griķiem. Ja lietus nelīs, var cerēt uz ienesumu.

Biteniece šogad novērojusi, ka slapjā laika dēļ lauksaimnieki uz rapšu un labības laukiem bagātīgāk lietojuši ķīmiju. Tas bijis redzams arī saimēs, kad ar putekšņu nastām atlidojušās bites paralizētas nokritušas uz laipas. Pro­blēma skaidra, taču vainīgo atrast gandrīz neiespējami.

Vērtē situāciju saimē

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir svarīgi novērtēt barības krājumus stropā, it sevišķi jaunām saimēm – vēlajiem atdaleņiem un spietiem. Veidojot tos, jau sākumā vēlams ielikt spēcīgai saimei atņemtu barības rāmi vai pabarot ar cukursīrupu (ūdens un cukurs attiecībā 1 : 1) vai invertsīrupu. Vēlams jaunu saimi vismaz nedēļu ik vakaru pamielot ar 0,5 litriem barības. Trīs litriem sīrupa ieteicams pievienot vienu ēdamkaroti 9% etiķa. Tad bites varēs vieglāk uzņemt barību. Etiķi pievieno arī rudenī, barojot bites ziemai (3 litriem sīrupa vajag 1 ēdamkaroti 9%etiķa).

Ligzdā patlaban jābūt dējošai mātei, par ko liecina peru kāres. Tām blakus – barības kāres ar bišu maizi un medu. Magazīnām jābūt, taču ienesuma šogad var būt pavisam maz. Gan jau bitenieks savu tiesu medus dabūs augusta otrajā pusē, kad gatavos ligzdas telpu ziemošanai. Jāņem vērā, ka daļa jūlija otrajā pusē dzimušo bišu paliks ziemot. Bet augusta otrajā pusē māte samazina un pamazām pārtrauc dēšanu.

Reizēm var būt dējumi arī septembrī, bet tik vēlu iznākušas bites var nepagūt aplidoties, lai sagatavotos ziemošanai.

Steidz apvienot saimes

Ja apskates laikā secina, ka dējumu un mātes nav, saimi atkārtoti apskata pēc septiņām vai desmit dienām. Var gadīties, ka māte pēc intensīvas dēšanas šajā laikā paņēmusi atvaļinājumu. Taču, ja dējumu nav, jādomā par saimju apvienošanu.

Bez mātes esošu saimi var pievienot jaunai vai nelielai saimei, kurā ir māte. Šim nolūkam starp abām saimēm ieliek šķirdēli un avīzi, lai bites tūliņ nesatiekas un nesākas cīniņš, kurā ies bojā daudz bišu un varbūt pat māte (kad bites sāk izturēties draudzīgi cita pret citu, šķērsli izņem). Lai veidotos sekmīgāka kopdzīve, biteniece iesaka ar piparmētru lakstu sulu ierīvēt stropa sienas, rāmju augšpuses, uzlikt lakstus uz sedziņas. Kad katrai saimei raksturīgā smarža nomākta, bites vieglāk apvienosies. Ja ir aizdomas, ka pievienotajā saimē tomēr bija māte, tikai neizdevās pamanīt, bites pašas izlems, kā rīkoties un kuru atstāt. Parasti uzvar tā māte, kuras saime jau dzīvojusi stropā.

Reklāma
Reklāma

Ja stropā ieviesušās tranenes (par to liecina nevis gludi un blīvi dējumi un peru aizvākojumi rāmjos, bet atsevišķi spici peri), šādas saimes steigšus jālikvidē. Saimi izber uz sedziņas 20–30 metru attālumā no dravas. Darba bites atlidos atpakaļ uz savu māju, bet tranenes paliks, kur izbērtas. Ar bitēm, kas atgriezušās, pēc dažām dienām rīkojas tāpat kā ar saimi bez mātes – pievieno citai saimei.

Ja nelielu vai vāju saimju vairāk, kopā pamazām var salaist pat trīs saimes. Proti, redzot, ka divas jau apvienojušās un dzīvo draudzīgi, aiz šķirdēļa un avīzes var ievietot trešo saimīti.

Ja ir jauna, neliela, bet strādīga saime, to ieteicams pārziemināt atsevišķi. Rezerves saime labi noder pavasaros, kad jānomaina māte vai kādā stropā tā gājusi bojā. Daži bitenieki vājās vai brāķētās saimes vienkārši saber kopā, taču tā ir īsta vardarbība pret bitēm.

Plāno pretvarru metodes

Ja saimes neved vēlajās ganībās un bites cītīgi piebarotas ar ziemas barību, augusta beigās jau var sākt ārstēšanu. Biteniece par iedarbīgāko un mazāk kaitīgo ķīmisko līdzekli uzskata veterinārajās aptiekās nopērkamās pretvarru plāksnītes Varostop. Iepakojumā ir 10 plāksnītes, to pietiek pieciem stropiem, jo saimē vajadzētu ievietot vismaz divas. Šo preparātu var ieteikt biteniekiem amatieriem, kuru saimes nereti cieš no ērču invāzijas, jo nepareizi lietoti bioloģiskie ārstniecības līdzekļi. Daži bitenieki pat lepojas, ka neizmanto neko, taču Latvijas biškopība bez cīņas ar varrām vairs nav iedomājama. Iespējams, amatieris bitenieks sīko ērci vienkārši nepazīst un nav pamanījis.

No bioloģiskajiem līdzekļiem biteniece iesaka populāro Hive Clean – obligāti veikt pilnu apstrādes kursu, pilināt trīs reizes, kā norādīts instrukcijā. Rudenī bitēm var uzpilināt skābeņskābes sīrupu (skābi biškopības veikalos pārdod nelielos iepakojumos). Profesionāli bitenieki par efektīvu atzīst bišu apdūmošanu ar skābes dūmiem, bet dažu stropu saimniekiem šo darbu labāk uzticēt zinošam biteniekam, nevis pašiem pirkt vajadzīgo aprīkojumu un eksperimentēt ar bitēm.

Vēl stropā var ievietot smaržīgus augus. Taču jāņem vērā, ka varoatozi tie neārstēs, vienīgi radīs slimības attīstībai netīkamu vidi, varbūt nedaudz ierobežos kaitēkļus. Biteniece savām bitēm tieši uz rāmīšiem zem sedziņas liek māteres un raudenes lakstus. Aromātiskos augus var izvietot arī virs sedziņas. Šim nolūkam vēl izmanto vaivariņus un kaņepes.

Spēcīga iedarbība un smarža piemīt biškrēsliņam, tāpēc uz sedziņas liek tikai nelielu pušķīti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.