Vērmanes dārzā svinēs Eiropas sabantuju 2
Rīt Vērmanes dārzā tiks svinēts sabantujs, kas ir tatāru un baškīru tautu nacionālie svētki. Vietējie tatāri un baškīri tos atzīmē katru gadu. Šogad svētkiem būs plašāks vēriens, jo tas būs pirmais Eiropas sabantujs, uz kuru ieradīsies arī augstas amatpersonas no Tatarstānas.
“Svētku mērķis ir iepazīstināt Latviju ar tatāriem un baškīriem, viņu dzīvi un kultūras tradīcijām. Lai cilvēki redz, kā mēs šeit visi draudzīgi dzīvojam, jo sabiedrībai ir maz informācijas par mums, ir izveidojušies aizspriedumi,” teica svētku organizatoru pārstāvis Ramils Kadirovs. Viņš apgalvo, ka esot daudz piemēru vēsturē, kurus var saistīt ar latviešu un tatāru sadarbību, piemēram, savulaik, kad Brīvības pieminekļa autors Kārlis Zāle dzīvojis Kazaņā un tur studējis tēlniecību, viņš saņēmis arī finansiālu atbalstu no tatāriem. R. Kadirovs atgādina, ka 80. gadu beigās tatāri Latviju esot atbalstījuši tās neatkarības centienos. Tatāru speciālisti arī esot mūsdienās piedalījušies Brīvības pieminekļa un Rundāles pils atjaunošanā.
Sabantuju baškīri un tatāri svin vairāk nekā 1000 gadu, beidzoties pavasara sējas darbiem. “Saban” tatāru valodā nozīmē “svētki”, “kāzas”, bet “tuyi” tulkojumā ir “arkls.”. “Sabantujs – tā ir nacionālā gara pērle, tatāru un baškīru kultūras dzīves spara avots. Tā ir lieliska iespēja atklāt jaunus talantus, sacensties spēkā un veiklībā, kopt un nodot tautas tradīcijas un kultūru no paaudzes paaudzē,” teic R. Kadirovs.
Viņš uzsver, ka Rīga par pirmā Eiropas sabantuja norises vietu nav izvēlēta nejauši, jo galvaspilsēta pazīstama ar bagātu kultūras dzīvi un šogad ir Eiropas kultūras galvaspilsēta. Eiropas sabantuja programmā paredzētas nacionālas dziesmas un dejas, iespēja nobaudīt tatāru un baškīru nacionālos ēdienus, balvu konkursi – skriešana ar nēšiem, cīņas ar maisiem uz baļķa, podu sišana, svaru bumbas celšana, skriešana ar olu un virves vilkšana. Tāpat paredzētas sacensības un paraugdemonstrējumi tatāru nacionālajā cīņas sportā “koreš”. Vērmanes dārzā uzstāsies arī dažādi kultūras ansambļi no Tatarstānas.
Uz sabantuju Rīgā ieradīsies arī amatpersonas no Tatarstānas Republikas un tās galvaspilsētas Kazaņas, kā arī viesi no Baškortostānas Republikas. Iepriekš bija plānots, ka sabantuja laikā Rīgu apmeklēs Tatarstānas Republikas prezidents Rustams Minnihanovs, taču viņš Rīgā neieradīšoties. Rīgā viesosies arī uzņēmēju delegācija no Tatarstānas. Pirmais Eiropas sabantujs tiek rīkots par Latvijas tatāru un baškīru biedrību līdzekļiem, to atbalsta finansiāli Rīgas dome un līdzekļus piešķīrusi arī Tatarstāna. Sabantuja norisei atbalstu sniedz arī Krievijas vēstniecība Latvijā. Paredzēts, ka svētkus apmeklēs tatāri no Lielbritānijas, Čehijas, Somijas, Dānijas, Zviedrijas, Polijas, Lietuvas, Igaunijas Rumānijas, Francijas, Itālijas un Krievijas. Jautāts, vai pasākumā piedalīsies arī Krimas tatāri, R. Kadirovs man teica, ka Krimas tatāriem esot savi svētki, taču starp Latvijā dzīvojošajiem tatāriem esot tādi, kas cēlušies no Krimas.