Vērienīgi par pirtsslotām: ko un kad lasīt? Cik garu un kuplu? Kā sagatavot? 0

Kas der slotiņām?

Reklāma
Reklāma

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Latviskā pirts nav iedomājama bez slotiņām. Vasarā svaigas, nule kā plūktas, citos gadalaikos izžāvētas, bet atveldzētas mitrumā. Kā tās pareizi sagatavot, lai peroties gūtu veselību un izbaudītu pirts gariņa labvēlību? Kad slotiņas siet, kā uzglabāt un kā labāk pērties? Stāsta pirtnieks pirts meistars un Pirts skolas īpašnieks Nauris Zutis.

Mēs, latvieši, esam vieni no retajiem, kas pirtī ienes visu augu un koku valstību. Mūsu tautas dzīvesritms jau izsenis bijis cieši saistīts ar norisēm dabā. Pašlaik pirtsmīļi arvien vairāk pievēršas senču dzīvesziņai.

CITI ŠOBRĪD LASA

* Ja peras pats, visbiežāk iztiek ar divām vai vienu pirtsslotu. Pirtnieks strādā ar plaša spektra klāstu, ņem palīgos vismaz deviņas slotiņas.

* Parasti rituāla iesākumā izmanto attīrošās slotas, piemēram, apses, vībotnes vai kāda cita rūgta lakstauga. Starp citu, izžāvēta vībotne labi der telpas enerģētiskai attīrīšanai, lāviņas mazgāšanai.

Pēc tam ar citām slotām peramo izkarsē. Tad sākas lielais jeb enerģētiskais pēriens. Nobeigumā daudzi pirtnieki mēdz izmantot aizsardzībai domātās slotiņas.

Ir arī īpašais pēriens, kad liek lietā 20 un vairāk pirtsslotu, ar tām noklāj visu ķermeni kā ar segu.

* Katram pirtniekam ir savs piegājiens slotu izvēlē un lietošanā. Jo dažādākas slotas, jo labāk – daudzveidīgāka iedarbība uz organismu. Tomēr visbiežāk izmanto bērza, ozola, liepas vai apses lapotos zariņus. Vēl noder kļava, lazda, vītols, ābele, ķirsis un citi koki.

* Kādreiz uzskatīja, ka liepas slota der vien sievietei, jo pakuplina sievišķību, bet ozola – tikai vīrietim. Pirtnieks vaicā retoriski: vai tad sievietei nevajag spēku un enerģiju, bet vīrietim – nedaudz sievišķā?!

* Pavasarī īpašu pērienu sniedz pūpolu pūkainums, ievas maigo lapiņu vai ziedu slotiņas – tas ir piedošanas pēriens attiecību sakārtošanai. Līdzīgi izmanto ziedošu jasmīnu un ceriņziedu ķekarus – tas tiek dēvēts par mīlestības pērienu.

Tiek liktas lietā arī dažādas vasaras augu vai ziedu slotiņas, kas iedarbojas dziednieciski. Īpaša ir slotiņa, kas saulgriežu laikā sieta no trejdeviņām zālītēm, tai piemīt maģisks spēks. Lieliski derēs arī biškrēsliņa, aromātiskās raudenes, piparmētras un pelašķa slotiņa.

Reklāma
Reklāma

* Kārklveidīgie augi un vītols labi der pret galvassāpēm.

* Pīlādzis atvaira ļauno, negatīvo, darbojas kā enerģētiska aizsardzība. Pirtnieks Nauris pīlādža zarus nesien atsevišķā slotā, bet divus vai trīs zariņus pieliek klāt jebkurai citai slotai – tā tiek pastiprināta pamatslotas iedarbība.

Svarīgi! Pirtsslotas jēga ir gan ķermeniska labuma un enerģijas gūšanai, gan dvēseles dziedināšanai.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.