No Romas kases izzagti miljoniem eiro 1
Romā pagājušajā nedēļā sākusies viena no pēdējo gadu vērienīgākajām un skaļākajām tiesas prāvām tā dēvētās “Mafia Capitale” jeb “Galvaspilsētas mafijas” lietā. Tajā uz apsūdzēto sola sēž vairāk nekā četrdesmit ietekmīgi valsts ierēdņi, uzņēmēji un mafijas klana locekļi, kurus apsūdz vairāku miljonu eiro zādzībā un galvaspilsētas budžeta izsaimniekošanā.
Izlaupa pilsētas kasi
Šī ir viena no skaļākajām korupcijas lietām Itālijā kopš 90. gadiem. Žurnālisti šo tiesas procesu sauc par vēsturisku. “Tas ir politiķu un uzņēmēju grupējums, kurš pilnībā kontrolēja darījumus starp Romas varasiestādēm un privātām kompānijām,” vācu raidsabiedrībai “Deutsche Welle” sacīja izdevuma “L’ Espresso” žurnālists Lirio Abate. Izmeklēšanā atklājies, ka mafijas darboņi, uzņēmēji un politiķi gadiem kopīgi izlaupījuši desmitiem miljonu eiro no Itālijas galvaspilsētas kases, mākslīgi palielinot pilsētas administrācijas izmaksas un manipulējot ar iepirkuma cenām. Šie līdzekļi bija paredzēti dažādiem pilsētas labiekārtošanas un infrastruktūras attīstībai paredzētiem mērķiem – ceļu remontiem, atkritumu apsaimniekošanai, komunālajiem pakalpojumiem u. c. Slepus veiktajos sarunu ierakstos, kas ir izmeklētāju rīcībā, viens no arestētajiem mafijas locekļiem lielījies, ka patvēruma meklētāju izmitināšanai paredzētās naudas zagšana ir krietni ienesīgāks bizness par narkotiku tirdzniecību. Ieraksti arī apliecina, ka starp mafijas locekļiem, politiķiem un uzņēmējiem pastāvējusi cieša saikne.
Sagrauj vērienīgu tīklu
Mafijas locekļu austais noziedzīgais tīkls tika sagrauts pagājušā gada decembrī pēc tam, kad Romas pilsētas mēra amatā ievēlētais Ignacio Marino nodeva prokuratūrai pilsētas administrācijas rīcībā esošos grāmatvedības dokumentus. Bažās par Romas mēra dzīvību viņam tika pat piedāvāta policijas aizsardzība. Mafija viņam draudējusi un mēģinājusi uzpirkt, bet viņiem tas nav izdevies, kas novedis pie runām par to, kā labāk aizvākt mēru no skatuves. Skandāla dēļ par nelikumīgu pašvaldības kredītkartes izmantošanu 20 000 eiro apmērā, tostarp ģimenes vakariņām restorānos, Marino oktobra beigās pats atkāpās no amata. Tomēr plašsaziņas līdzekļos spriež, ka gluži bez mafijas iejaukšanās tas nav noticis. Dokumentu izpēte atklāja ierēdņu un uzņēmēju gadiem īstenotas shēmas Romas naudas izzagšanai, kas notikusi ciešā sadarbībā ar mafijas klana locekļiem. Tam sekoja plašas policijas operācijas pret mafiju un tās sabiedrotajiem, arestējot desmitiem cilvēku.
Cilvēks, kurš terorizēja Romu
Apsūdzēto vidū ir arī šī noziedzīgā tīkla vadītājs, neofašists un kriminālā autoritāte Masimo Karminati, kurš jau 70. un 80. gados kopā ar ekstrēmistu bandu “Magliana” terorizēja Romu. Savulaik apšaudes laikā ar policiju viņš zaudējis vienu aci. Uz apsūdzēto sola nonācis arī tuvs Karminati līdzgaitnieks Salvatore Buci, kurš jau iepriekš tiesāts par slepkavību. Drošības apsvērumu dēļ viņi tiesas procesā piedalīsies neklātienē videokonferences režīmā no savām cietuma kamerām, vēsta AFP. Izmeklēšanā gūti pierādījumi, ka tieši šiem cilvēkiem divdesmit gadus kalpojuši Romas politiķi, ļaujot izsaimniekot pilsētas infrastruktūrai paredzēto budžetu. Kopumā šajā lietā par naudas atmazgāšanu, piesavināšanos un krāpšanu apsūdzēti 46 cilvēki. Par saistību ar kriminālajiem grupējumiem izmeklēšana sākta vēl pret 100 cilvēkiem, tostarp bijušo Romas mēru Džanni Alemanno. Viņu gan apsūdz tikai korupcijā. Daļa no apsūdzētajiem izteikuši gatavību sadarboties ar prokuratūru un sniegt liecības. Tas varētu atklāt jaunus faktus vērienīgajā Romas izzagšanas lietā, uzskata prokuratūra. Četriem apsūdzētajiem, kuru lietas izskatīja saīsinātā procesā, tiesas spriedums tika nolasīts jau 3. novembrī, piespriežot četrus un piecus gadus cietumā. Piespriestie cietumsodi liecinot, ka Itālijas tiesa šai lietai piegājusi ar pilnu bardzību, ņemot vērā šo apsūdzēto nenozīmīgo lomu noziedzīgajos nodarījumos. Turpmākās tiesu sēdes notiks četras reizes nedēļā. Tiek lēsts, ka lietas izskatīšana tiks pabeigta tikai nākamā gada vasarā.
Eksperti uzskata, ka šai prāvai būs simboliska nozīme, kas parādīs, vai tiesībsargājošās iestādes ir spējīgas cīnīties pret mafiju un organizēto noziedzību. Tikmēr eksperti uzskata, ka korupcijas apmērus lielā mērā veicinājusi arī pati sabiedrība, gadiem samierinoties un ignorējot šo problēmu. “Romā pret mafijas kultūru valda iecietība. Mafijas locekļi netiek atstumti, kā tas ir citos Itālijas reģionos,” saka žurnālists, norādot, ka Romas iedzīvotāji turpinās apmeklēt restorānu, pat ja zinās, ka caur to tiek atmazgāta mafijas nauda.