Vēnu zīmējumi uz kājām 0

Vairums cilvēku, kuriem ir bijusi saskarsme ar vēnu varikozi, to ir uztvēruši galvenokārt kā vizuālu defektu. Tomēr šī kaite var izraisīt daudz nopietnākas veselības problēmas.

Reklāma
Reklāma

 

Sievietēm biežāk

“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
Lasīt citas ziņas

Kāju muskuļu saraušanās rada spiedienu, kas ar vēnu vārstuļu palīdzību no ķermeņa lejasdaļas asinis dzen uz sirdi – pretēji gravitācijai. Ja vārstuļi pietiekami labi nefunkcionē, kājās, īpaši apakšstilbos, rodas augsts venozais spiediens – papildu spiediens uz vēnām, audiem un ādu. Par to liecina paplašinātas vēnas un tūska audos. Nopietnākos gadījumos uz ādas var būt redzami brūni plankumi un pat venozas čūlas.

 

Citi faktori, kas veicina šo procesu, ir sēdošs darbs (īpaši augstā gaisa temperatūrā), liekais svars un aptaukošanās, pārmērīga fiziskā slodze un smagumu celšana, smēķēšana un bieža alkohola lietošana, atsevišķos gadījumos – arī hormonālie kontracepcijas līdzekļi.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Šo veselība problēmu sauc par venozo nepietiekamību. Tā ir hroniska slimība, ko tikpat kā nav iespējams izārstēt. Turklāt, ja vecākiem ir bijušas vēnu saslimšanas, liela varbūtība, ka tās pārmantos arī bērni.

Sievietēm varikozas vēnas ir trīs reizes biežāk nekā vīriešiem, jo viņām šo problēmu papildus veicina hormonālās izmaiņas organismā, kā arī grūtniecība un, it īpaši, dzemdības.

Citi faktori, kas veicina šo procesu, ir sēdošs darbs (īpaši augstā gaisa temperatūrā), liekais svars un aptaukošanās, pārmērīga fiziskā slodze un smagumu celšana, smēķēšana un bieža alkohola lietošana, atsevišķos gadījumos – arī hormonālie kontracepcijas līdzekļi, plakanā pēda, nepiemērotu apavu izvēle vai apavi bez papēža (tā saucamās baletčībiņas), zeķes ar pārāk ciešām gumijām, pārmērīga sauļošanās un iedzimts saistaudu vājums.

 

Papildinājums ikdienai

Lai mazinātu jau vizuāli redzamo diskomfortu un kavētu jaunu varikozo vēnu rašanos, sievietēm ikdienā der izvēlēties ērtus apavus ar 3 – 4 cm paaugstinājumu. Tas kājas nenoslogo un pat palīdz stiprināt muskuļus, kas savukārt uzlabo asins plūsmu.

Ļoti būtiska ir arī regulāra sportošana, kas īpaši nepieciešama sēdoša darba darītājiem. Jāpievērš lielāka uzmanība kāju vingrinājumiem, piemēram, skriešanai. Vienlaikus fiziskās aktivitātes palīdz arī svara kontrolei.

 

Kāju un pēdu masāža ir vēl viens lielisks palīglīdzeklis asinsrites stimulēšanai. Noderīga arī kontrastduša un limfodrenāžas procedūra.

Reklāma
Reklāma

 

Kāju vēnām par labu nenāk nedz ilgstoša stāvēšana, nedz sēdēšana. Ja tomēr tas jādara, stāvot ik pēc 10 minūtēm svars jāmaina no vienas kājās uz otru. Ja ilgi jāsēž, nav vēlams to darīt ar sakrustotām kājām, jo arī tā ir papildu slodze asinsritei, un ik pēc 30 minūtēm ieteicams piecelties un mazliet pastaigāt.

Paņēmiens, ko parasti iesaka ikdienā, īpaši pēc fiziskas piepūles, ir kāju atpūtināšana, tās paceļot. Tāpat var rīkoties arī guļot – atliek vien gultas kājgali pacelt par 10 – 20 cm augstāk vai zem kājām palikt spilvenu.

Kāju un pēdu masāža ir vēl viens lielisks palīglīdzeklis asinsrites stimulēšanai. Noderīga arī kontrastduša un limfodrenāžas procedūra.

Varikozo vēnu tūsku pastiprina pārspīlēts sāls patēriņš. Toties vēlama šķiedrvielu lietošana. Tās ir svaigos augļos, dārzeņos un pilngraudu ēdienos (kliju maizē).

 

Ciešās zeķes

Vērtīgs varikozo vēnu profilakses un ārstēšanas palīglīdzeklis ir kompresijas zeķes un zeķubikses. Noteikts šo izstrādājumu kompresijas spiediens kustību laikā nodrošina mikromasāžas efektu, kas veiksmīgi uzlabo kāju vēnu asins cirkulāciju – atteci.

“Ģimenes aptiekas” farmaceite Diāna Dambīte skaidro atšķirības starp dažādām zeķu kompresijas klasēm: – Profilaksei grūtniecēm, sportistiem, cilvēkiem ceļojuma laikā, ilgstoša sēdoša vai stāvoša darba veicējiem piemērota zeķu 1. klase. Tās veicina kāju skaistuma un veselības saglabāšanu tikai tad, ja nēsā regulāri. Ārstnieciskajām (2. klase) kompresijas zeķēm ir lielāks spiediens, un tās lieto kompleksajā vēnu slimību ārstēšanā, nodrošinot pat uz pusi labāku rezultātu.

Ja ir paredzēta vēnu operācija, ārstniecisko kompresijas zeķu valkāšana ir svarīga gan pirms, gan pēc tās.

Zeķes ir pieejamas gan dažādos izmēros, modeļos un krāsās, gan piemērotas abu dzimumu vajadzībām.

 

Iekšā un ārā

Vēnu ārstēšanā lieto dažādas ķirurģijas metodes, elektromagnētisko terapiju, vingrojumus un divu grupu medikamentus, kas satur heparīnu un flavonoīdus.

Asinsteci mazina un labāku asins plūsmu vēnās veicina heparīna ziedes un geli (Lioton 1000 gel, Hepagel, Dolobene gel), kam piemīt arī pretiekaisuma darbība. Savukārt flavonoīdu ziedes, geli un krēmi nodrošina vēnu stiprinošo efektu, un tos vēlams lietot kopā ar iekšķīgiem preparātiem. Visiem piemīt atvēsinoša iedarbība, tādēļ tie ir patīkami, ja kājas ir nogurušas.

Iekšķīgi lietojamie zirgkastaņu sēklu ekstraktu saturošie preparāti Aescusan un Venoplant mazina vēnu sieniņu caurlaidību, novērš tūskas veidošanos. Flavonoīdi ir Troxevasin, Venoruton, Detralex, Diosminol un Mobiven sastāvā, un tie mazina kapilāru caurlaidību un trauslumu, stiprina vēnas. Līdzīga iedarbība ir Kapilar tabletēm. Ieteicami arī preparāti, kas satur ginka ekstraktu.

Asinsrites uzlabošanai iekšķīgi var lietot medikamentus, kas satur rutīnu un C vitamīnu, jo arī tie nostiprina asinsvadu sieniņas. Taču šiem preparātiem ir galvenokārt profilaktisks efekts, jo nopietnu vēnu problēmu gadījumā ārsts pēc izmeklējumu veikšanas izraksta spēcīgākas zāles – recepšu medikamentus.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.