Ventspils vidusskolēni darbojas Eiroparlamentā Strasbūrā 0
Ventspils 4. vidusskolas skolēni ar skolotāju Kristīni Kornijanovu priekšgalā jau pērn pavasarī piedalījās konkursā, ko vidusskolēniem rīko Eiropas Parlamenta (EP) Informācijas birojs.
Visbeidzot pirms divām nedēļām 24 ventspilnieki saņēma izcīnīto balvu – apmaksātu braucienu uz EP Strasbūrā, kur “Euro scola” dienas ietvaros pulcējās vairāk nekā 500 skolēnu no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm.
Lai līdz tam nokļūtu, skolēni noorganizēja EP vēlēšanas savā skolā – ar nolikumu, reklāmas kampaņām, debatēm, pašu vēlēšanu procesu un balsu skaitīšanu. Pasākuma aprakstu un foto/video reportāžu kopā ar pieteikuma anketu iesniedza EP Informācijas birojam. Tālāk birojs izvērtēja, vai iesniegtie materiāli atbilst nolikumam un cik kvalitatīvi ir.
Skolotāja K. Kornijanova bija šīs idejas īstenošanas kuratore. Divi no centīgākajiem “Euroscola” konkursa dalībniekiem Lauris Mednieks un Roberts Tolkačovs stāsta, ka grūtākais skolas EP vēlēšanu organizēšanā bijis mudināt citus jauniešus darboties, jo daudzi esot ļoti kūtri, nevēlas censties.
“Mēs esam jaunieši mēģenēs – izaudzināti un mums visu dod, mums pašiem nekas nav jādara. Līdz ar to daudz ko nespējam novērtēt,” teic L. Mednieks.
Skolotājai Eiropas tēma esot ļoti tuva, viņa skolā vada Eiropas klubu, kur jauniešiem diskutēt par aktuālām tēmām un idejām, kā arī cenšas iesaistīt pēc iespējas vairāk jauniešu dažādos projektos, tostarp ES projektā “Jaunatne darbībā”, jo uzskata, ka par Eiropas piedāvātajām iespējam esot vērts cīnīties. Kristīne atzīst, ka neesot viegli iesaistīt jauniešus darboties dažādos projektos un konkursos, kas prasa veltīt laiku ārpus mācību stundām. “Ir, protams, arī ļoti aktīvi skolēni, tomēr vairākumam liekas, ka politika ir neinteresanta,” stāsta skolotāja. Tieši tāpēc esot jācenšas pašos jauniešos radīt interesi, kas vēlāk varētu kalpot par motivāciju iesaistīties arī citiem.
Katras valsts skolēni no sava vidus bija ievēlējuši spīkeri, kas “Euro-scola” dienas sākumā pieteica skolu. Ventspils grupā tas bija daudzsološais Armands Astukevičs. Jauniešiem bija iespēja sēdēt EP locekļu vietās, piedalīties un vadīt plenārsēdi, balsot, uzdot dažādus jautājumus EP pārstāvim Herbertam Roilam, spēlēt erudīcijas spēli, sadalītiem starpvalstu grupās, piedalīties komitejas sēdēs un diskutēt par vidi, enerģiju, informācijas brīvību, pilsonību un paaudžu solidaritāti, migrāciju un integrāciju, kā arī Eiropas nākotni un vērtībām.
“Euroscola” konkursu skolotāja K. Kornijanova uzskata par fantastisku iespēju, ko iesaka izmantot visiem. Viņa priecājas, ka konkursa ietvaros skolēni varēja iepazīties ar dažādām Eiropā aktuālām tēmām, turklāt – dalīties viedokļos ar biedriem no daudzām citām valstīm un apzināties, ka arī jaunieši var spriest par nopietnām lietām un procesiem. Pasākums ir arī lieliska iespēja katram pārbaudīt savas angļu valodas zināšanas, jo skolēni no visām ES valstīm sazinās galvenokārt tieši angliski.
“Ja viņiem pasaka, ka 60% lēmumu Saeimā tiek pieņemti ar ES starpniecību, tas šķiet kaut kas ļoti vispārīgs un tāls, bet izjust to, kā tad īsti tas notiek un kā šeit darbojas demokrātijas princips, tas, manuprāt, ir vērtīgākais, ko šī diena EP sniedza jauniešiem,” skaidro K. Kornijanova.
Aprunājoties ar skolēniem “Euroscola” dienas noslēgumā, kļuva skaidrs – vienaldzīgo nebija. Citus bija pārsteigusi iespaidīgā EP ēka, vēl citi bija sajūsmā par to, kā tad patiesībā šeit viss notiek un ko deputāti dara ikdienā, daudzi ļoti novērtēja iespēju komunicēt tik raibā valstu kopienā un saņemt atbildes no paša EP pārstāvja, bet citi, lai arī fiziski noguruši, nevarēja novaldīt sajūsmu par milzu pieredzi un visu pasākumu kopumā. “Mierīgi varu apgalvot, ka bija vērts divas dienas kratīties autobusā, lai piedzīvotu to visu,” pauž A. Astukevičs.
Fakti “Euroscola” notiek kopš 1989. gada, bet Latvija tajā piedalās kopš iestāšanās ES. Gada laikā uz EP Strasbūrā dodas vidēji 12 skolēnu grupas no Latvijas. Viena skola var piedalīties konkursā ne biežāk kā reizi divos gados. Vairāk informācijas par konkursu interneta vietnē http://www.europarl.lv/view/lv/Jauniesiem/EUROSCOLA.html |